Retroperspektywy 2020

 

96147632 1168644573503080 3083918751981109248 o


Zapraszamy na

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2020
Ciało / Pamięć / Historia
w dniach 21-30 sierpnia 2020

do Teatru CHOREA, Art_Inkubatora i Fabryki Sztuki w Łodzi

Gorąco zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2020: Ciało / Pamieć / Historia, który odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia 2020 roku, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi - w zrewitalizowanych budynkach Art_Inkubatora i Fabryki Sztuki. 

Motywem przewodnim wydarzeń - spektakli, koncertów i dyskusji -  tegorocznej edycji festiwalu będzie pamięć ciała, pamięć zbiorowa oraz konfrontacja jednostki z historią i pamięcią społeczną. Odwołamy się do tematu komunikacji poprzez ciało, które koduje, pamięta i stwarza ogniwa tożsamości własnej i zbiorowej. Festiwal RPS 2020 poświęcony będzie relacji sztuki z pamięcią ciała i historiami zapisanymi w ludzkich snach, pamięci własnej i pamięci pokoleń.

Tegoroczny dobór wydarzeń artystycznych da nam niezwykłą perspektywę spotkania w teatrze tych zjawisk, które łączą teraźniejszość z doświadczeniami w bliższej i dalszej przeszłości, poprzez indywidualne oraz wspólne przeżywanie i odpamiętywanie. Wierzymy, że pozwoli to na uchwycenie tego, co jest najistotniejsze w rozumieniu dzisiejszego chaotycznego, rozpędzonego, zmieniającego się świata. Pomoże nabrać dystansu, rozumianego nie jako ucieczka, ale jako zagłębienie się we własną historię i labirynty pamięci.

Więcej informacji: http://www.retroperspektywy.com / https://www.facebook.com/retroperspektywy/

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy tworzony przez Teatr CHOREA, odbywa się cyklicznie od 2010 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi. 

Festiwal ma formę przeglądu teatralnego i prezentuje najatrakcyjniejsze propozycje teatralne i taneczne z Polski i świata. Wydarzenie charakteryzuje się wysokim profesjonalizmem wykonawców, unikatowością i spójnością programu, dostępnością dla szerokiej i zróżnicowanej publiczności, bogatą ofertą warsztatową oraz spotkaniami z wybitnymi twórcami sztuki teatralnej i muzycznej. 

W ciągu ostatnich 11 lat (podczas 6 międzynarodowych edycji Festiwalu Retroperspektywy oraz 2 ogólnopolskich edycji festiwalu Perspektywy) odbyło się ponad 100 spektakli i koncertów oraz około 40 warsztatów. Zjawiło się około 350 zaproszonych gości z kilkunastu krajów (m.in. z USA, Indii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Białorusi), a w festiwalowe progi zawitało około 30 000 widzów i uczestników. Konsekwentnie kontynuujemy realizowany od lat plan rozwoju i tworzymy kolejne edycje międzynarodowego festiwalu, które pozwalają na zapraszanie wybitnych wydarzeń teatralnych, tanecznych i muzycznych. Tym samym umożliwiamy odbiorcom uczestnictwo w wyjątkowym Święcie Teatru, którego głównym celem jest zarówno dyskurs o współczesnej rzeczywistości, jak i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Długoletnia konsekwencja w docieraniu do różnych grup społecznych (intelektualiści, osoby ze środowisk defaworyzowanych, seniorzy, studenci, młodzież, rodziny z dziećmi) oraz budowanie festiwalowej publiczności (audience development) spowodowała, że nasze wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i zajmuje stałe miejsce na mapie kulturalnych wydarzeń Łodzi. Jest cenionym wydarzeniem. Festiwal wykracza poza standardową działalność Teatru CHOREA i pozwala na prezentacje spektakli polskich i zagranicznych z zakresu sztuki teatralnej i tanecznej. Jest pretekstem i wyjątkową okazją do pokazania spektakli, które Teatr CHOREA realizuje w kolaboracji z międzynarodowymi teatrami czy artystami. Ważną ideą, która przyświeca festiwalowi od początku jego istnienia, jest również tworzenie pomostu pomiędzy poszukującymi debiutantami a mistrzami sceny, pomiędzy tradycją a awangardą.

 

Jednocześnie informujemy, że program Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2020: Ciało / Pamięć / Historia - został już zamknięty. Zapraszamy do aplikowania na kolejne edycje Festiwalu.

Więcej informacji: http://www.retroperspektywy.com/pl/o-festiwalu/jak-aplikowac/

Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

 

x
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o wydarzeniach Teatru Chorea zarejestruj się.