Zapraszamy na "Bajanie w obłokach" - czyli IV edycję Festiwalu Książki Obrazkowej "KROPKA+KRESKA", do Fabryki Sztuki w Łodzi. To kilkudniowa i pełna atrakcji przygoda z książkami obrazkowymi i rozmaitymi tekstami kultury. Na program festiwalu składają się wystawy, instalacje, spektakle, koncerty, warsztaty oraz spotkania z autorami i ekspertami.
TWÓRCZYNIE FESTIWALU
Dawno, dawno temu przybyłyśmy z różnych stron, by spotkać się w pewnym łódzkim teatrze, w którym organizowałyśmy wydarzenia dla dzieci i rodzin. Zajmowałyśmy się sztuką, edukacją i wydarzeniami zaangażowanymi społecznie. Wtedy jeszcze raczej osobno niż razem.
W życiu często dzieje się tak, że drogi się splatają, przecinają, kolory się łączą, dzięki czemu powstaje nowe... Wykorzystałyśmy tę szansę. Od kilku lat wspólnie wymyślamy, tworzymy i realizujemy projekty skierowane głównie do dzieci i bliskich im dorosłych, a także do młodzieży. Działamy w obszarze sztuki, edukacji, działań związanych z edukacją emocjonalną i dobrostanem psychicznym.
Jesteśmy KOLEKTYWEM. Lubimy ze sobą pracować, spotykamy się w różnorodności spojrzeń, pomysłów i temperamentów. Działamy, uzupełniając swoje kompetencje i zasoby. Traktujemy partnersko nie tylko siebie, ale i odbiorców - współtwórców naszych działań. Jesteś dla nas ważne/ważna/ważny.
Ania to KROPKA. Uczuciowość, namysł i intelekt. Lubi zadawać pytania i szukać rozumienia. Głębokie wglądy, świat sensów i symboli to jej specjalność. Potrafi pięknie opowiedzieć świat.
Ola to PLUS. Optymistyczna, zwariowana i czasem roztrzepana. Może i ma najbardziej szalone pomysły, ale zna się świetnie na excelu!
Kamila to KRESKA. Urodzona przywódczyni, zawsze dobrze przygotowana, dokładna i sumienna. Poprawia wszystkie przecinki w tekście, a także z wielką uważnością i wrażliwością potrafi rozwiązywać konflikty.
Jednym słowem - KOLEKTYW KROPKA+KRESKA
Anna Mrozińska-Szmajda
Ola Shaya
Kamila Majchrzycka-Szymańska
IDEA FESTIWALU
Co wyobrażasz sobie, kiedy patrzysz w chmury? Kiedy ostatnio im się przyglądałaś/przyglądałeś? Jeśli damy sobie trochę czasu, możemy - wpatrując się w niebo i chmury - zobaczyć różne ciekawe rzeczy... Zupełnie tak, jak to bywa ze snami albo z ciemnością. Kraj snów i wyobraźni jest całkiem blisko. Dokąd prowadzą jego tajemnicze wrota? Może myśl o nim wywołuje w Was lekki dreszczyk? Czasem czai się tam sporo lęku... Możemy tam zajrzeć wspólnie!
"Bajanie w obłokach" to kolejna edycja Festiwalu Książki Obrazkowej "KROPKA+KRESKA". Zapraszamy Was na spotkania z książkami, sztuką słowa i obrazu, z teatrem i opowieściami oraz ich autorkami i autorami. Szykujemy dla Was także koncerty, podczas których będzie można bujać się i bajać, ale i trochę powariować.
W programie znajdziecie spotkania i warsztaty dla mniejszych i większych dzieci, rozmowy dla całkiem dorosłych oraz wydarzenia rodzinne. Wszystko to jest punktem wyjścia do zaciekawiania się światem. Zapraszamy do wspólnej zabawy, a także zajęcia się pytaniami, które zadaje mały człowiek. Szukajmy razem zrozumienia i odpowiedzi, których poszukujemy czasem bardzo długo.
Zapraszamy Was na 4 dni spotkań, podczas których będziemy przyglądać się temu, co kryje się w obłokach, ciemnościach i naszych snach. Wspólnie możemy zastanawiać się, gdzie możemy znaleźć światełko i jasność w mroku - tym dosłownym, listopadowym, ale i tym, który kryje się w nas.
Będziemy też zaciekawiać się tym, co nie-do-zobaczenia w ciemności, ale co wszyscy czujemy i czym możemy się dzielić... Spotkajmy się pod koniec listopada na "Bajaniu w obłokach" i nie bądźmy sami z ciemnością.
Więcej informacji: https://kropkapluskreska.pl/ | https://www.facebook.com/kropkapluskreska
Autor grafiki/plakatu: Marcin Minor
PROGRAM FESTIWALU
28 listopada 2024 | CZWARTEK
- Godzina 17:30
Otwarcie Festiwalu
Otwarcie instalacji "Bajanie w obłokach"
Twórczynie: Dziewczyny od Wystaw - Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak
Miejsce: Sala B_101, budynek B, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Termin otwarcia instalacji:
Data: 29, 30 listopada - 1 grudnia 2024 (piątek, sobota, niedziela)
Godzina: 10:00 - 18:00
Wstęp: bezpłatny, wolny
chmury dziury światło ciemność cień dzień
mrok skok łap mnie łap dzień łap sen
zabawa relaks czytanie bajanie spanie
życie śmierć
nie bój się
relaks
cisza
sen
dzień
oddech
obłok
lekkość
hej!
przyjdź po bajanie
przyjdź po czytanie
Ludzie od bardzo, bardzo dawna, gromadzili się, kiedy nastawała ciemność, by być razem, słuchać opowieści albo je tworzyć... Instalacja "Bajanie w obłokach" to miejsce, w którym możesz spotkać się z różnymi historiami, książkami, drugim człowiekiem. Możesz stworzyć własną opowieść, ale też poskakać, pobujać w obłokach, rozmarzyć się, pofikać, pobawić się z innymi.
Dziewczyny od Wystaw - łódzki kolektyw projektowy, który tworzą Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk i Katarzyna Similak. Zajmujemy się szeroko rozumianym projektowaniem przestrzeni i kreowaniem interakcji. W naszym zespole łączą się różne kompetencje, bazujące na doświadczeniu z dziedziny architektury wnętrz, wystawiennictwa oraz wzornictwa przemysłowego i grafiki. Znajomość materiałów i technologii daje nam możliwość tworzenia zindywidualizowanych przestrzeni i akcji. W naszej pracowni projektowanie zaczyna się w głowach i na papierze, a kończy w docelowej przestrzeni - uczestniczymy w projekcie od konceptu po realizację. Liczą się dla nas świeże pomysły, naturalne, ekologiczne i biodegradowalne materiały i tematy dostępności. Projektujemy formy i interakcje, które angażują małego i dorosłego widza, w zależności od kontentu danej wystawy. Od lat pasjonuje nas projektowanie interakcji i projektowanie wystaw skierowanych do dzieci.
Studio funkcjonuje od 2016 roku i skoncentrowane jest na projektowaniu wystaw. W swoim dorobku ma współpracę m.in. z: Kolektywem Mamy Projekt (wystawy: "Przytul Polskę", "Poznaj Łódź z Niemapą", "Ekocentrum Punkt Zwrotny"), Łódź Design Festival (wystawa "Must Have 2021"), Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (wystawa "Lata Szkolne"), Akademią Muzyczną w Łodzi (wystawa "Maestra Teresa Żylis-Gara - doctor honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi"), Muzeum Sztuki w Łodzi (wystawy: "Grupa Zero-61", "Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design", "Wielka Wojna", "Atlas Nowoczesności" - wystawa stała MS w Łodzi, "Artur Nacht Samborski. Maski Czasu"), Państwowym Muzeum Etnograficznym (wystawa "To tu, to tam...", "Kwiaty Polskie"), Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź (wystawa "Tadeusz Baranowski. Straszy, tumani, przestrasza"), Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (wystawa w ramach festiwalu Łódź Festiwal Wielu Kultur: Ceija Stojka (1933-2013): "Nie mogę zapomnieć").
- Godzina 18:00
Koncert "Nagrobki grają Jagódki"
Koncert rodzinny, dla dzieci od 4 roku życia, wraz z opiekunami
Twórcy: Zespół Nagrobki
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: dzieci od 4 roku życia, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 60 minut
Wstęp: bezpłatny, wolny
Zespół Nagrobki tworzą dwaj ojcowie, koledzy, wykładowcy ASP i plastycy: Adam Witkowski i Maciek Salamon. Zespół istnieje już 10 lat i w swojej twórczości porusza takie tematy jak śmierć, cierpienie i nieszczęście. Tym razem tak nie będzie! Okazało się, że nieznacznie zmieniając swoje teksty, Nagrobki z ponurych stają się wesołe. Śpiewają o jedzeniu lodów, trzymaniu taty (nie mylić z Ojcem) za rękę oraz dobrej zabawie. W końcu słowo "śmierć" od słowa "śmiech" różnią tylko dwie litery.
Nagrobki - muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, folku, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Zespół wydał do tej pory cztery płyty studyjne oraz kilka wydawnictw z muzyką stworzoną do przedstawień teatralnych. Zagrał około stu pięćdziesięciu koncertów w Polsce i za granicą, w tym na największych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Open'er Festiwal, Tauron Nowa Muzyka, Off Festiwal, Unsound. Supportował również poznański koncert Jacka White'a.
Maciej Salamon - kierownik katedry Intermediów na wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem, grafiką, muzyką i ilustracją. Jest wokalistą i gitarzystą nekropolowego duetu Nagrobki. Tworzy teledyski i animacje, za które był wielokrotnie nagradzany. Był członkiem grupy artystycznej Krecha, wydającej periodyk o tej samej nazwie. Współtworzył zakładową Galerię Gablotka na terenie Stoczni Gdańskiej.
Adam Witkowski - studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2004 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki, pod kierunkiem prof. Wojciecha Zamiary. W roku 2011 uzyskał doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a później habilitację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora na wydziale Rzeźby i Intermediów w Gdańsku. Zajmuje się dźwiękiem, muzyką, malarstwem, instalacją. Często współpracuje w duecie artystycznym ze swoją żoną Anią Witkowską, z którą był nominowany do nagrody Spojrzenia 2011 oraz otrzymał Splendor Gedanensis. Współtworzy zespoły: Nagrobki (wraz z Maciejem Salamonem), Langfurtka (wraz z Mikołajem Trzaską), Wolność (wraz z Krzysztofem Topolskim i Wojciechem Juchniewiczem), Woda (z Krzysztofem Topolskim) oraz wiele innych efemerycznych formacji muzycznych.
29 listopada 2024 | PIĄTEK
- Godzina 11:00 i 17:00
Spektakl "Niesamowity świat Obłoczka"
Spektakl dla dzieci w wieku 0-3 lata, wraz z opiekunami, z muzyką na żywo i z udziałem dwójki aktorów/tancerzy
Miejsce: Scena, budynek C, parter, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: najnaje - dzieci w wieku 0-3 lata, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 40 minut
Bilety: 30 zł za osobę
Zakup biletów / godzina 11:00: https://kicket.com/repertuar
Zakup biletów / godzina 17:00: https://kicket.com/repertuar
Pobaw się z nami chmurami! Pobujaj sobie w obłokach, odpocznij chwilkę na chmurce, poprzytulaj się! Podniebna kraina chmur to miejsce, w którym światło, kolor, muzyka, ruch, struktury, faktury materiałów i ich wzajemne oddziaływanie tworzą świat pełen lekkości, zabawy i relaksu. Stratocumulusy, cirrusy i nimbostratusy czekają na spotkanie!
Reżyseria: Olga Bury
Choreografia: Olga Bury, Piotr Stanek
Muzyka: Asia Nawojska
Scenografia: Mateusz Mioduszewski
Asystent scenografa: Alan Borowski
Występują: Asia Nawojska, Olga Bury, Piotr Stanek
Produkcja: Przestrzenie Sztuki Białystok, Białostocki Teatr Lalek, Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca
Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok taniec 2023
Premiera spektaklu odbyła się w Białostockim Teatrze Lalek
- Godzina 17:00
Warsztaty "Czasem ciemność kryje się w nas"
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat, wraz z opiekunami i spotkanie z mocą baśni i opowieścią "Kije-samobije"
Prowadzenie: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dzieci w wieku 7-10 lat, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
"Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane" to siedem opowieści na motywach baśni ludowych, których bohaterkami jest siedem dziewczynek. W każdej historii bohaterka wyrusza w drogę - bardziej lub mniej metaforyczną - aby zdobyć jakąś moc, lepiej poznać siebie oraz przekonać się, w jaki sposób może mieć wpływ na swoje własne szczęście.
Spotkanie z jedną z baśni - opowieścią "Kije samobije" - to zaskakujący warsztat nie tylko o (braku) pewności siebie i samoakceptacji, ale także o pewnym tajemniczym głosie, który często nam towarzyszy. Jest tak przekonujący, że wierzymy mu i robimy co każe, tymczasem okazuje się, że głos ten nie zawsze mówi prawdę. Skąd się wziął? Jak go rozpoznać i odróżnić od głosów, które rzeczywiście życzą nam dobrze?
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - uznana autorka ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Żółtej Ciżemki, konkursu Literacka Podróż Hestii, a także - aż trzykrotnie! - konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" (2009, 2017, 2019). Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom", Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków (The White Ravens). Za zasługi dla kultury odznaczona medalem "Gloria Artis". Laureatka Pegazika - nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Wywiad z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i Marianną Oklejak: https://bajkizbajki.pl/rozmowa-z-roksana-jedrzejewska-wrobel-i-marianna-oklejak
- Godzina 18:00
Warsztaty "O wilkach mowa, a wilki tutaj. Wszyscy opowiadamy sobie bajki?"
Warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży w wieku 16-18 lat, inspirowane książką "Czarny Kapturek" oraz baśnią o Czerwonym Kapturku
Prowadzenie: Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
Miejsce: Sala A_120, budynek A, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: młodzież w wieku 16-18 lat
Uwaga! Warsztaty są także skierowane do chłopaków!
Czas trwania: 120 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Wielu twórców wzięło na warsztat baśń o Czerwonym Kapturku (opowieść spopularyzowaną w XVII wieku przez Perraulta), niejednokrotnie osłabiając jej tragiczny morał, a nawet ośmieszając naiwną fabułę. Pozbawiano dziewczynkę sprytu, własnej woli i bezkarnie manipulowano jej losami. Aż w końcu zamknięto ją w baśniach postmodernistycznych i kazano grać w wielu spektaklach naraz. Za każdym razem według innego scenariusza.
A jeśli dziewczynka spotykająca w lesie wilka zrzuci czerwoną pelerynkę i zacznie grać według własnych zasad? Co jeszcze, oprócz utartych schematów, wydeptanych ścieżek i narzuconych reguł jest możliwe? Jakby to było być sobą?
Porozmawiamy o Czerwonych i Czarnych Kapturkach. O inicjacji i szukaniu drogi. O dorastaniu i wychodzeniu z domu. Uwolnimy emocje.
Na uczestników warsztatów czeka niespodzianka!
Karolina Grabarczyk - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Politechniki Wrocławskiej. Pisarka, autorka książek i opowiadań do magazynu dla dzieci "Świerszczyk", coachka. Współautorka bloga artystycznego 2WILKI i związanego z nim cyklu warsztatów "O wilkach mowa, a wilki tutaj". Ambasadorka bycia w pytaniu. Gdy chce ubrudzić ręce, pracuje w ogrodzie i maluje meble. Codziennych zachwytów dostarcza jej Ancymon - kundelek o długim pyszczku. Autorka tekstu w książce "Czarny Kapturek".
Nika Jaworowska-Duchlińska - z urodzenia Warmiaczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych (m.in. magazyny Psychologia Newsweek Polska). Z połączenia pasji, powstała autorska książka "Z Duchem (do) Teatru". Wykładała "Visual Thinking" w Collegium da Vinci w Poznaniu oraz prowadziła warsztaty "Bookożercy", "Być jak Leonardo! Myślenie wizualne" dla dzieci. W Lengrenówce - Pracowni Muzeum Karykatury od kilku lat prowadzi spotkania z cyklu "Nienażarte żarty" dla najmłodszych. Słucha hiszpańskiego rocka z lat 90-tych. Mieszka w podwarszawskiej wsi z czterem kotami i dwoma psami. Autorka ilustracji w książce "Czarny Kapturek".
- Godzina 19:00
Spotkanie „Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci?”
Spotkanie dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych
Rozmowa z Katarzyną Jackowską-Enemuo (pisarką, muzykantką, opowiadaczką historii), Roksaną Jędrzejewską-Wróbel (pisarką, mistrzynią ceremonii pogrzebowych) i Marcinem Grudniem (psychoterapeutą, członkiem Fundacji Masculinum)
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda (psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu, kuratorka)
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
Czas trwania: 120 minut
Wstęp: bezpłatny, konieczna rezerwacja bezpłatnych biletów
Rezerwacja bezpłatnych biletów: https://kicket.com/repertuar
Niegdyś ludzi było mało i każdy był "cenny". Czy dlatego mieliśmy jako ludzkość umiejętność bycia "ze śmiercią" - dar celebracji odchodzenia i rozmów o niej? Współczesność usuwa umieranie daleko od naszych domów. Popkultura na różne sposoby "wymazuje" i unieważnia śmierć, a nawet próbuje nas przekonać, że na wszystko jest "lek" i możemy być nieśmiertelni...
W takim świecie temat śmierci jest jednym z najtrudniejszych do wytłumaczenia małemu człowiekowi. Spotkamy się w gronie dorosłych, by wspólnie pomyśleć i porozmawiać o tym, jak towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu świata, także jego "ciemnych stron". Jak mogą pomóc nam w myśleniu o umieraniu teksty kultury: opowieści, książki, teatr? Co o możliwości rozumienia co znaczy "śmierć" mówią osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym?
W rozmowie uczestniczą twórczynie i członkinie kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci (celebrantki ceremonii pogrzebowych) - Katarzyna Jackowska-Enemuo i Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz psychoterapeuta - Marcin Grudzień. Rozmowę poprowadzi Anna Mrozińska-Szmajda, kuratorka działań artystycznych dla rodzin z dziećmi, psychoterapeutka psychoanalityczna w szkoleniu.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - uznana autorka ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej. Swoją twórczość prezentowała we Włoszech, Niemczech, Irlandii, Francji i Holandii. Pisarka, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, tekstów do podręczników. Z wykształcenia doktor literaturoznawstwa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrody Żółtej Ciżemki, konkursu Literacka Podróż Hestii, a także - aż trzykrotnie! - konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" (2009, 2017, 2019). Jej książki wpisane są na Złotą Listę Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom", Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową Listę Białych Kruków (The White Ravens). Za zasługi dla kultury odznaczona medalem "Gloria Artis". Laureatka Pegazika - nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
Marcin Grudzień - psychoterapeuta integracyjny indywidualny, par i rodzin, socjolog i trener. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Instytucie Zdrowia Psychicznego Masculinum oraz Pracowni Bliskich Relacji w Warszawie. Prowadzi warsztaty dla ojców i grupy wsparcia dla rodziców. Przez wiele lat pracował jako trener z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, w obszarze kompetencji miękkich. Publikuje w tygodniku Polityka. Tata dwóch córek.
30 listopada 2024 | SOBOTA
- Godzina 10:00
Spotkanie "Jak wykarmić się z rysowania?"
Twórcze śniadanie z ilustratorkami: Marianną Oklejak, Niką Jaworowską-Duchlińską i ilustratorem: Marcinem Minorem
Prowadzenie: Kamila Majchrzycka-Szymańska
Miejsce: Klubokawiarnia NieWinni, budynek A, parter, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: bez ograniczeń wiekowych
Czas trwania: 60 minut
Wstęp: bezpłatny, konieczna rezerwacja bezpłatnych biletów
Rezerwacja bezpłatnych biletów: https://kicket.com/repertuar
Przy kawie i rogalikach porozmawiamy o wszystkich blaskach i cieniach z życia ilustratorki/ilustratora. O wzlotach, inspiracjach i ciekawych momentach, ale także o bolączkach, trudnościach i przygodach! Spotkanie polecamy szczególnie wszystkim osobom marzącym o utrzymywaniu się z rysowania!
Marianna Oklejak - ilustratorka, projektantka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Jej prace są nagradzane w Polsce i za granicą, trafiają do finałów prestiżowych konkursów (Bologna Ragazzi, CJ Picture Book Award, Golden Pinwheel, Tallinn Illustration Triennal, Nami Island). Książki przez nią zilustrowane są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki, listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, honorową międzynarodową listę IBBY i prezentowane na wystawach w różnych krajach. Inspiruje się polskim folklorem, a podróże są jej wielką pasją. Jest ilustratorką popularnej serii o Basi, pisanej przez Zofię Stanecką - i lubi śledzie jak Tata Basi i miód zupełnie jak Misiek Zdzisiek!
Nika Jaworowska-Duchlińska - z urodzenia Warmiaczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych (m.in. magazyny Psychologia Newsweek Polska). Z połączenia pasji, powstała autorska książka "Z Duchem (do) Teatru". Wykładała "Visual Thinking" w Collegium da Vinci w Poznaniu oraz prowadziła warsztaty "Bookożercy", "Być jak Leonardo! Myślenie wizualne" dla dzieci. W Lengrenówce - Pracowni Muzeum Karykatury od kilku lat prowadzi spotkania z cyklu "Nienażarte żarty" dla najmłodszych. Słucha hiszpańskiego rocka z lat 90-tych. Mieszka w podwarszawskiej wsi z czterem kotami i dwoma psami. Autorka ilustracji w książce "Czarny Kapturek".
Marcin Minor - ilustrator bajek i baśni, pedagog, psycholog, arteterapeuta. Pochodzi z Warszawy, mieszka i tworzy w Petrykozach. Ukończył studia na Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale malarstwa. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym, arteterapeutą (Instytut Ericksonowski), a przede wszystkim - ojcem. Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Z dużą przyjemnością bawi się około-magicznym realizmem, okraszonym żartem o różnym stopniu intensywności w wyrazie. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Jest autorem ilustracji do kilkudziesięciu książek i gier planszowych. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci zilustrował 2 książki z serii Zwierzaki: "Ośmiornicę Zośkę" autorstwa Katarzyny Boni i "Zbója" Joanny Jagiełło, a także "Srebrnego smoka" Barbary Sadurskiej.
- Godzina 11:30
Spotkanie "Przybij piątkę, weź autograf!"
Spotkanie z Marianną Oklejak, Niką Jaworowską-Duchlińską, Karoliną Grabarczyk, Kasią Jackowską-Enemuo i Marcinem Minorem
Miejsce: Sala B_101, budynek B, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp: bezpłatny, wolny
Przynieś swoją ukochaną książkę, spotkaj swoją ulubioną twórczynię/twórcę książek, przybij z nią/z nim piątkę i poproś o autograf! To niecodzienna okazja na spotkanie i rozmowę z Marianną Oklejak, Niką Jaworowską-Duchlińską, Karoliną Grabarczyk, Kasią Jackowską-Enemuo i z Marcinem Minorem.
Marianna Oklejak - ilustratorka, projektantka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Jej prace są nagradzane w Polsce i za granicą, trafiają do finałów prestiżowych konkursów (Bologna Ragazzi, CJ Picture Book Award, Golden Pinwheel, Tallinn Illustration Triennal, Nami Island). Książki przez nią zilustrowane są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki, listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, honorową międzynarodową listę IBBY i prezentowane na wystawach w różnych krajach. Inspiruje się polskim folklorem, a podróże są jej wielką pasją. Jest ilustratorką popularnej serii o Basi, pisanej przez Zofię Stanecką - i lubi śledzie jak Tata Basi i miód zupełnie jak Misiek Zdzisiek!
Karolina Grabarczyk - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS i Politechniki Wrocławskiej. Pisarka, autorka książek i opowiadań do magazynu dla dzieci "Świerszczyk", coachka. Współautorka bloga artystycznego 2WILKI i związanego z nim cyklu warsztatów "O wilkach mowa, a wilki tutaj". Ambasadorka bycia w pytaniu. Gdy chce ubrudzić ręce, pracuje w ogrodzie i maluje meble. Codziennych zachwytów dostarcza jej Ancymon - kundelek o długim pyszczku. Autorka tekstu w książce "Czarny Kapturek".
Nika Jaworowska-Duchlińska - z urodzenia Warmiaczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprojektowała scenografie i kostiumy do ponad 20 przedstawień teatralnych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych (m.in. magazyny Psychologia Newsweek Polska). Z połączenia pasji, powstała autorska książka "Z Duchem (do) Teatru". Wykładała "Visual Thinking" w Collegium da Vinci w Poznaniu oraz prowadziła warsztaty "Bookożercy", "Być jak Leonardo! Myślenie wizualne" dla dzieci. W Lengrenówce - Pracowni Muzeum Karykatury od kilku lat prowadzi spotkania z cyklu "Nienażarte żarty" dla najmłodszych. Słucha hiszpańskiego rocka z lat 90-tych. Mieszka w podwarszawskiej wsi z czterem kotami i dwoma psami. Autorka ilustracji w książce "Czarny Kapturek".
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
Marcin Minor - ilustrator bajek i baśni, pedagog, psycholog, arteterapeuta. Pochodzi z Warszawy, mieszka i tworzy w Petrykozach. Ukończył studia na Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale malarstwa. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym, arteterapeutą (Instytut Ericksonowski), a przede wszystkim - ojcem. Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Z dużą przyjemnością bawi się około-magicznym realizmem, okraszonym żartem o różnym stopniu intensywności w wyrazie. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Jest autorem ilustracji do kilkudziesięciu książek i gier planszowych. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci zilustrował 2 książki z serii Zwierzaki: "Ośmiornicę Zośkę" autorstwa Katarzyny Boni i "Zbója" Joanny Jagiełło, a także "Srebrnego smoka" Barbary Sadurskiej.
- Godzina 12:00
Warsztaty "Baśniowe stwory"
Warsztaty plastyczne dla dzieci od 5 roku życia, wraz zopiekunami
Prowadzenie: Marcin Minor
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dzieci od 5 roku życia, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Chodźcie dzieciaki! Za pomocą kolorowych tuszy, pasteli, węgla drzewnego, będziemy tworzyć wymyślone światy. Bazą do poszukiwań baśniowych postaci będą stworzone wspólnie drzewa i kolorowe plamy. To z nich, dzięki naszej fantazji, powstaną niesamowite ptaki, śmieszne i dziwaczne stworki i potworki.
Tu najważniejsza będzie kreatywność, którą ma każde dziecko, nawet bardzo nieśmiałe. Żadne umiejętności nie są wymagane. I choć zdecydowanie nie będziemy dążyć do perfekcji, to jednak przekonacie się, że każda praca będzie wyjątkowa i zaskakująca!
Marcin Minor - ilustrator bajek i baśni, pedagog, psycholog, arteterapeuta. Pochodzi z Warszawy, mieszka i tworzy w Petrykozach. Ukończył studia na Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale malarstwa. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym, arteterapeutą (Instytut Ericksonowski), a przede wszystkim - ojcem. Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Z dużą przyjemnością bawi się około-magicznym realizmem, okraszonym żartem o różnym stopniu intensywności w wyrazie. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Jest autorem ilustracji do kilkudziesięciu książek i gier planszowych. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci zilustrował 2 książki z serii Zwierzaki: "Ośmiornicę Zośkę" autorstwa Katarzyny Boni i "Zbója" Joanny Jagiełło, a także "Srebrnego smoka" Barbary Sadurskiej.
- Godzina 15:00
Warsztaty "Bajka o ciemności"
Rodzinne warsztaty w poszukiwaniu światła, dla dzieci od 6 roku życia, wraz z opiekunami oraz spotkanie z Marianną Oklejak i jej niewydaną książką
Prowadzenie: Marianna Oklejak
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dzieci od 6 roku życia, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Co kryje się w ciemności? Czy trzeba się jej bać? Jak znaleźć światło i kolor wtedy, gdy tak mało go dookoła? Z tymi pytaniami mierzy się bohater "Bajki o ciemności", którego życie nagle się zmienia. Staje się, tak, że nieszczęście burzy jego bezpieczny świat, a on sam musi nauczyć się żyć na nowo. Na szczęście nie jest w tym sam...
Na warsztacie zbudowanym wokół tej opowieści będziemy tworzyć "łapacze koloru". Koniec listopada łączy się z nadejściem największych ciemności w roku, a my spróbujemy je ożywić, tworząc obrazy stworzone za pomocą nożyczek, kleju, bibuł i... światła. Spróbujemy rozgonić listopadową melancholię. Poznamy jak mocno działają na nas poszczególne kolory i jakie znaczenie w ich odbiorze ma różne oświetlenie.
Marianna Oklejak - ilustratorka, projektantka i autorka książek dla dzieci. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006). Jej prace są nagradzane w Polsce i za granicą, trafiają do finałów prestiżowych konkursów (Bologna Ragazzi, CJ Picture Book Award, Golden Pinwheel, Tallinn Illustration Triennal, Nami Island). Książki przez nią zilustrowane są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki, listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, honorową międzynarodową listę IBBY i prezentowane na wystawach w różnych krajach. Inspiruje się polskim folklorem, a podróże są jej wielką pasją. Jest ilustratorką popularnej serii o Basi, pisanej przez Zofię Stanecką - i lubi śledzie jak Tata Basi i miód zupełnie jak Misiek Zdzisiek!
- Godzina 17:00
Storytelling "Tkaczka chmur"
Rodzinny storytelling dla dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych
Twórcy: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Aleksandra Rózga, Mateusz Szemraj
Miejsce: Scena, budynek C, parter, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: dzieci od 6 roku życia, młodzież, dorośli
Czas trwania: 50 minut
Bilety: 30 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Uwaga! Spektakl tłumaczony będzie na Polski Język Migowy (PJM)
W pałacu Słońca, na samiuśkim końcu świata mieszkają Trzy Zorze - trzy siostry prządki - które przędą, układają i przecinają złote nici ludzkiego losu. I kiedy rodzi się dziecko, Zorze przychodzą, przynoszą nić jego losu i każdemu dziecku dają jakiś dar. Tak zaczyna się opowieść o niezwykłych przygodach dwójki rodzeństwa. O miłości, odwadze, bliskości i zaufaniu - do siebie i do świata. O znajdywaniu własnych, najlepszych sposobów na radzenie sobie z tym, co trudne. Baśń w delikatny, obrazowy sposób wprowadza widzów w temat spotkania z tym, co nieuchronne: chorobą, śmiercią i towarzyszącym im trudnym emocjom. Opowieści towarzyszy żywa muzyka, wspólne śpiewanie, a nawet tańce.
Książka "Tkaczka Chmur" (wyd. Albus 2021, ilustracje: Marianna Sztyma), napisana na podstawie tego spektaklu otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy oraz szereg innych nagród, a na jej podstawie w katowickim Teatrze Ateneum powstał spektakl "Tkaczka Chmur - Baśń o Trzech Zorzach", w reżyserii Katarzyny Hory.
Wykonawcy:
Opowieść, śpiew, akordeon: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Śpiew, baraban, perkusjonalia, kankle: Aleksandra Rózga
Cymbały, oud, saz: Mateusz Szemraj
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
- Godzina 19:00
Warsztaty "Wyśnij świat. Jak pracować ze snami dziecka?"
Warsztaty dla osób dorosłych - wprowadzenie do śnienia z Twoim dzieckiem...
Prowadzenie: Anna Nowicka
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: osoby dorosłe, od 18 roku życia
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
"W otwartej dłoni trzymam klucz, który pojawia się i znika." Śni 11-latka.
Jako rodzic możesz wesprzeć swoje dziecko, aby znalazło drzwi, które otwiera ten klucz... Kluczem jest sen, ucieleśniony, "sekretny" język, którym posługuje się każda i każdy z nas. Śniąc Twoje dziecko wchodzi w pełen przygód świat wewnętrzny, w którym znajdują się zasoby: zaufania do siebie, odporności i rozwiązywania problemów. Zawoalowane w obrazach, przeżywane jako historie bohaterów, zasoby te są zaskakujące do odkrycia, niespodziewane do doświadczenia i rozwijane poprzez zabawę. Wcielając się w różne postaci, mówiąc językami ze snu, dziecko uczy się odpowiadać na strach odwagą, rozwiązywać wyzwania związane z przyjaźnią i manifestować swoją niepowtarzalną perspektywę widzenia świata.
Zajęcia dadzą Ci wgląd w wyobrażeniowy język snów. Dowiesz się, jak dzielić się tym wizualnym dialogiem z dzieckiem i w jaki sposób wspierać je w jego wewnętrznej eksploracji. Dowiesz się jak śnienie z dzieckiem może otworzyć nowe przestrzenie intymności dla całej rodziny. Warsztat jest opartą na praktyce, empiryczną podróżą, podczas której pracujemy z marzeniami dzieci i badamy sposoby przekształcania ich w aktywności dla całej rodziny. Ponadto Twoje własne śnienie ma szansę się rozwinąć, bo - jak powiedziała jedna z uczestniczek: "Patrząc na sny z perspektywy pracy z dziećmi, poszczególne kroki praktyki pracy ze snami i znaczenie marzeń sennych stają się jaśniejsze."
Warsztat jest częścią programu: "Dream Your World KIDS®" International Institute for Dreaming and Imagery® https://institutefordreamingandimagery.com/dyw-kids/
Dr Anna Nowicka - choreografka i tancerka, z wykształcenia psycholożka, od 15 lat praktykuje pracę ze snami. Jest certyfikowaną nauczycielką metody Saphire® dr Catherine Shainberg / The School of Images. Uczy w International Institute for Dreaming and Imagery i rozwija autorską technikę pracy z ciałem w oparciu o pracę z wyobraźnią i snami. Prowadzi regularne zajęcia online i offline, kursy performatywne i improwizacyjne, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dyrektorka Dream Your World KIDS, programu mającego na celu wspieranie dzieci i młodzieży w realizacji ich marzeń, poprzez pracę z intuicją i snami. Więcej info: www.annanowicka.com
1 grudnia 2024 | NIEDZIELA
- Godzina 10:00
Warsztaty "Wyśnij swój świat - Wielka Przygoda"
Warsztaty dla dziewczynek w wieku 7-10 lat
Prowadzenie: Anna Nowicka
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dziewczynki w wieku 7-10 lat
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Czy śniło Ci się coś dzisiaj? Czy miałaś jakąś Wielką Przygodę...? Rozmawiałaś z Królem Psów? A może leciałaś na skrzydłach Świetlistego Ptaka? Znalazłaś klucz do Tajemniczych Drzwi? Co się za nimi kryje? Czy słyszysz, jak skrzypią, kiedy je otwierasz? Jesteś gotowa...?
Odważnie wejdź do Krainy Snów i Wyobraźni! To właśnie tutaj każdej nocy doświadczasz zapierających dech przygód: przeskakujesz rwące potoki, rozłupujesz skały, łapiesz chmury w szklanki i odczarowujesz ogniste potwory. To tutaj zdobywasz magiczne moce i budujesz swój niepowtarzalny Świat.
Opowiedz nam swój sen, narysuj go i zatańcz! Wejdź w różne role, zmień kostiumy, zrób coś zupełnie inaczej! Razem rozsupłamy pokręcone historie, sprytnie pokonamy nieziemskie przeszkody i nauczymy się wytrwale dążyć do celu.
Poprzez pracę ze snami, wyobraźnią i zabawy ruchowe warsztat "Wyśnij swój świat - Wielka Przygoda", inspirowany książką "O snach" (tekst: Sylvie Baussier; ilustracje: Ilya Green; Wydawnictwo Amea) rozbudza kreatywność i umiejętności twórczego wyrażania siebie. Inspiruje do skupienia się i wyciszenia. Prowadząca, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia tanecznego i praktyki pracy ze snami, poprowadzi ćwiczenia pogłębiające świadomość ciała i rozwijające zaufanie do własnej intuicji i wyobraźni.
Warsztat jest częścią programu: "Dream Your World KIDS®" International Institute for Dreaming and Imagery® https://institutefordreamingandimagery.com/dyw-kids/
Dr Anna Nowicka - choreografka i tancerka, z wykształcenia psycholożka, od 15 lat praktykuje pracę ze snami. Jest certyfikowaną nauczycielką metody Saphire® dr Catherine Shainberg / The School of Images. Uczy w International Institute for Dreaming and Imagery i rozwija autorską technikę pracy z ciałem w oparciu o pracę z wyobraźnią i snami. Prowadzi regularne zajęcia online i offline, kursy performatywne i improwizacyjne, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dyrektorka Dream Your World KIDS, programu mającego na celu wspieranie dzieci i młodzieży w realizacji ich marzeń, poprzez pracę z intuicją i snami. Więcej info: www.annanowicka.com
- Godzina 12:00
Warsztaty "Słoneczna nić losu, czyli o sposobach na trudne sytuacje"
Warsztaty rodzinne, dla dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami
Prowadzenie: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dzieci od 6 roku życia, wraz z bliskimi im dorosłymi
Uwaga! Warsztaty przeznaczone są dla par: dziecko-opiekun, dla dzieci od 6 roku życia
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Emocje - te miłe i te trudne - towarzyszą nam wszystkim, małym i dużym. I wszystkich spotykają czasami rzeczy, które wcale nie są miłe ani łatwe. A jednak - po prostu są i każdy ma swoje własne sposoby na poradzenie sobie z nimi. Wychodząc od baśni "Tkaczka Chmur", za pomocą zabaw, gier i narzędzi zakorzenionych w sztuce opowiadania i teatrze, przyjrzymy się tym emocjom i sytuacjom. A przede wszystkim znajdziemy najlepsze (bo nasze własne) sposoby na wszystko, co się nam przydarza, naszą słoneczną nić, którą zawsze mamy pod ręką.
Katarzyna Jackowska-Enemuo - antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, wędrownica i mama. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce rzeką Smutku, kulturą tradycyjną, muzyką dawną i etniczną, a także sztuką opowiadania w jej różnych wymiarach - artystycznym i społecznym. Zbiera opowieści oraz pisze własne - i opowiada je, tworząc do nich autorską muzykę. Prowadzi warsztaty. Z zespołem Jazgodki wykonuje swoją autorską muzykę, a także szeroko rozumianą muzykę tradycyjną. Z Projektem Migawki tworzy opowieści i spektakle, w dwóch równoważnych językach polskich: fonicznym i migowym. Członkini kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Autorka cyklu audycji i podcastów dla Polskiego Radia (RCKL) - "Między Światem a Zaświatem". Autorka projektu "Nieuchronne" stanowiącego twórczą odpowiedź na śmierć dziecka.
- Godzina 16:00
Warsztaty "Co uczucia robią w nocy?"
Warsztaty rodzinne z twórczyniami serii książek o uczuciach, dla dzieci od 5 roku życia, wraz z opiekunami
Prowadzenie: Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Miejsce: Sala C_101, budynek C, I piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: dzieci od 5 roku życia, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 90 minut
Bilety: 20 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Warsztaty z twórczyniami książek o uczuciach - Tiną Oziewicz i Aleksandrą Zając - autorkami bestsellerowej serii "Uczucia" wydawnictwa Dwie Siostry.
Co może się dziać z uczuciami w nocy? Beztroska zapewne śpi w hamaku, ale są i takie, które niespokojnie przewracają się z boku na bok, bo nie mogą zasnąć...
Poetycka wyprawa wspólnie z onirycznymi ilustracjami Aleksandry Zając stanie się okazją do uruchomienia wyobraźni i kreatywnego oswajania różnych emocji, a także ćwiczenia się w opowieściach "na dobranoc". Dzięki spotkaniu z książką "Co uczucia robią w nocy" można zajrzeć do świata uczuć, żeby je lepiej poznać, a przede wszystkim - zbliżyć się do samych siebie.
Aleksandra Zając - ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Rysuje odkąd nauczyła się trzymać ołówek, po studiach zajmowała się głównie projektowaniem graficznym. Picturebook "Co robią uczucia?" był jej debiutem ilustratorskim i pozwolił jej powrócić do tego, co kocha najbardziej. Książka Tiny Oziewicz z jej ilustracjami zachwyciła czytelników w Polsce i na świecie, zdobyła wiele nagród i została przetłumaczona na 30 języków. Rozpoczętą w niej literacko-rysunkową opowieść o świecie uczuć, obie twórczynie kontynuowały w książce "Co lubią uczucia?" i "Co uczucia robią nocą?"
Tina Oziewicz - pisarka i tłumaczka, doktor nauk humanistycznych, absolwentka filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka jedenastu książek dla dzieci. Jej pisarski dorobek obejmuje wiele gatunków: bajki (debiutancki zbiór "O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką - i inne bajki"), opowiadania inspirowane malarstwem ("Powidoki", "Pamiątka z Paryża"), kołysankę ("Masło śpi"), przewodnik po kulturze Wielkiej Brytanii ("Great! Wielka Brytania dla dociekliwych") czy nastrojowe, poetyckie książki obrazkowe ("Awaria elektrowni", "Co robią uczucia?", "Co lubią uczucia?"). Największy rozgłos i uznanie przyniosła jej książka "Co robią uczucia?" z ilustracjami Aleksandry Zając, nagrodzona w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2021, konkursie PTWK "Najpiękniejsze Książki Roku 2020" i Plebiscycie Blogerów Lokomotywa, wyróżniona w konkursie Książka Roku PS IBBY, nominowana do prestiżowej francuskiej nagrody Prix Sorcières i przetłumaczona na ponad 20 języków. Zajmuje się także tłumaczeniem literackim z języka angielskiego, w swoim dorobku przekładowym ma m.in. opowiadania Alice Munro z tomu "Kocha, lubi, szanuje".
- Godzina 18:00
Koncert „SenJawaZabawa”
Koncert rodzinny
Twórcy: Agata Harz, Paula Kinaszewska, Marta Maślanka, Katarzyna Szurman, Maria Puzyna
Miejsce: Scena, budynek C, parter, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: bez ograniczeń wiekowych
Czas trwania: 60 minut
Bilety: 30 zł za osobę
Zakup biletów: https://kicket.com/repertuar
Czym jest sen? Czy przejściem do innego stanu i powrotem z niego? Gdzie błądzi nasz duch, dokąd idzie na spacer, kiedy śpimy? Gdzie jawa miesza się ze snem? Gdzie to, co niemożliwe, staje się prawdziwe? Gdzie nie wiadomo, co jest rzeczywiste, a co jest wyobraźnią? Sen jest jak podróż, z której przywozi się nowe doświadczenia i prezenty. Z czym powracamy z tej podróży?
Kołysanka to pieśń momentu przejścia, ze snu do jawy i z jawy do snu. Takim właśnie "pomiędzy" jest świat dziecięcy - jedną nogą jest się na ziemi, a drugą, nie wiadomo gdzie... Ten świat pozostał w muzycznej tradycji, a najważniejszy w nim, tak jak dla dziecka głos matki - jest śpiew. W oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu zabierają nas w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wędrują od momentu zaśnięcia do chwili przebudzenia, z Polski przez Afrykę na Wyspy Salomona, od oryginalnych źródłowych tekstów i melodii do minimalistycznej, transowej audiosfery stanu przejścia. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium, na które składają się polskie instrumenty ludowe, ale też niezwykłości jak polifon, metalofon, trąbkoskrzypce, czy przedmioty codziennego użytku, podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem.
Dźwiękom towarzyszy projekcja stuletnich portretowych fotografii, przedstawiających dzieci i zabawki, oraz utworzonych z nich kalejdoskopowych kolaży.
Występują: Agata Harz, Paula Kinaszewska, Marta Maślanka, Katarzyna Szurman
Instrumentarium: skrzypce, trąbkoskrzypce, cymbały, harmonia, metalofon, basy, baraban i bęben obręczowy, polifon
Kolaże: Katarzyna Szurman
Realizacja graficzna kolaży: Maria Puzyna
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
26 listopada 2024 | WTOREK
- Godzina 17:00
Spektakl "TO BYŁ NOS"
Mini-spektakl rodzinny, dla dzieci w wieku 4-7 lat, wraz z opiekunami
Twórczynie: Barbara Południak, Aleksandra Wielemborek
Miejsce: Biblioteka Miejska "WOLNOŚĆ" w Łodzi, filia nr 39, plac Wolności 4, 91-416 Łódź
Wiek widzów: dzieci w wieku 4-7 lat, wraz z bliskimi im dorosłymi
Czas trwania: 30 minut
Wstęp: bezpłatny, wolny
„To był nos!” to mini-spektakl, inspirowany piękną, filozoficzno-humorystyczną książką Åsy Lind „Piaskowy Wilk”, która opowiada o przyjaźni niezwykłego wilka i zwykłej-niezwykłej dziewczynki.
Basia i Ola, zainspirowane historiami Piaskowego Wilka, postanowiły zrobić krótki spektakl. Ich teatralna opowieść pełna humoru, ciepła i czaru, łagodnie i niepostrzeżenie wprowadza w magiczny świat nieskończonych pytań i odpowiedzi. Najmłodsi, trochę starsi i najstarsi, mogą znaleźć tu kawałek świata dla siebie, przytulny zakątek zadumania i słodkie miejsce, gdzie można nauczyć się robić bardzo ważne i bardzo pożyteczne „nic”.
Basia Południak - jestem mamą dwójki wspaniałych młodych ludzi, obecnie tutorką w Przedszkolu Demokratycznym. Lubię się z kulturą, ashtanga jogą, teatrem i tańcem. Każdego dnia zanurzam się w literaturze dziecięcej, z dziećmi moimi, mniej moimi i dla własnej uciechy. Z największą przyjemnością bawię się głosem i lubię akotrzyć.
Ola Wielemborek - tak się fajnie składa, że też jestem mamą dwójki wspaniałych młodych ludzi i tutorką w Przedszkolu Demokratycznym. Lubię się z opowieściami i opowiadaniem oraz innymi szeroko rozumianymi działaniami artystycznymi, dla dzieci i dorosłych. Wierzę w moc słowa pisanego i mówionego, chętnie się nim bawię, pochłaniam, tworzę, dzielę i przetwarzam.
27 listopada 2024 | ŚRODA
- Godzina 17:00
Warsztaty "Czy można zaprzyjaźnić się z Księżycem?"
Warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 5-10 lat, wraz z opiekunami
Miejsce: Biblioteka Miejska "WOLNOŚĆ" w Łodzi, filia nr 39, plac Wolności 4, 91-416 Łódź
Wiek uczestników: dzieci w wieku 5-10 lat, wraz z bliskimi im dorosłymi
Wstęp: bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc
Rezerwacja miejsc: +48 571 553 039
Zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne, na podstawie książki Jimmy Liao „Księżyc zapomniał”. Podczas zajęć zastanowimy się, jak wyglądałby świat bez księżyca. Porozmawiamy o snach oraz sile przyjaźni. Zrobimy też własne księżyce, aby ten właściwy pozostał na niebie.
28 listopada 2024 | CZWARTEK
- Godzina 17:30
Prelekcja "Straszą czy koją: o obecności baśni"
Spotkanie dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych
Prowadzenie: Aneta Błaszczyk-Smolec
Miejsce: Biblioteka Miejska "WOLNOŚĆ" w Łodzi, filia nr 39, plac Wolności 4, 91-416 Łódź
Wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
Wstęp: bezpłatny, wolny
Baśń - szczególnie ta folklorystyczna - to zapis lęków i pragnień zbiorowości. Od czasów gdy Jacob i Wilhelm Grimm zebrali teksty, które dotąd funkcjonowały wyłącznie w ustnym obiegu, wciąż dążymy do sprawowania rządów w swoim królestwie (domu, rodzinie), pokonujmy przeszkody, czy też poszukujemy wody życia. Zapraszam na spotkanie z uniwersalnością baśni, ich ukrytym znaczeniem i zapisanej na ich kartach codzienności współczesnego człowieka.
Aneta Błaszczyk-Smolec - od 2014 roku jest kierowniczką Działu Dokumentacji Naukowej Muzeum Sztuki w Łodzi. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Koordynatorka wieloletnich programów digitalizacyjnych i cyfryzacyjnych. Pomysłodawczyni cyklu „Wystawy na antresoli” oraz „Spotkania na antresoli", prezentowanych i realizowanych w czytelni Muzeum od 2019 roku (dotychczas zrealizowano 19 wystaw i spotkań, w oparciu o zbiory biblioteczne i archiwalne Muzeum Sztuki w Łodzi). Przez wiele lat była wykładowczynią Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, specjalizując się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, czytelnictwie oraz biblioterapii rozwojowej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi.