ART2590 www.harmonyart.eu
Homepage / News / "Rytm Języka" w Muzeum Książki Artystycznej

"Rytm Języka" w Muzeum Książki Artystycznej

miejsce i czas
14.06.2017
Willa Grohmana, Muzeum Książki Artystycznej | Concert

Zapraszamy na koncert "Rytm Języka" Teatru CHOREA, prezentowany w ramach cyklu "Koncerty w Willi Grohmana", w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

data: 14 czerwca 2017 (środa)
godzina: 20:00
miejsce: Muzeum Książki Artystycznej, Willa Grohmana, ul. Tymienieckiego 24, Łódź
bilety: wstęp wolny, bezpłatny

Projekt "Koncerty w Willi Grohmana" nawiązuje do historycznych wydarzeń, czyli cyklicznych koncertów, które organizował w swojej willi łódzki biznesmen i filantrop, a których bohaterem był m.in. Ignacy Jan Paderewski. Prezentowany program obejmuje szeroki wachlarz gatunków: od muzyki poważnej wszystkich epok, poprzez muzykę ilustracyjną, piosenkę literacką, projekt multimedialny, aż po muzykę świata.

Więcej informacji: 


https://www.facebook.com/BookartMuseum/
https://www.facebook.com/events/160733807794479/

 

Koncert "Rytm Języka", Teatr CHOREA

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Występują: Maciej Bednarek, Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Joanna Kłos, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski, Kuba Pałys, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva
Premiera: 21 sierpnia 2014, Festiwal Retroperspektywy, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

"Rytm Języka" to koncert będący kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i Teatru CHOREA. Język i rytm są fascynujące. Panuje między nimi absolutne braterstwo. W języku jest rytm i rytm też jest językiem. To ekscytujące, że w tworzeniu muzyki można inspirować się tymi zjawiskami w obie strony, wychodząc raz od melodii, charakteru i brzmienia sylab, a innym razem od pulsu, umiejscowienia słów w czasie, akcentowania i wypowiadania głosek w określonym porządku, czy od rytmicznego kodu, w którego tkankę wplatamy poszczególne słowa i zdania. Melodia słów, intonacja, rytm zdań, fraz są jak pieśń języka. Można jej słuchać czy analizować jak partyturę muzyczną. Ta pieśń ma jednak formę otwartą. Można używać jej na różne sposoby, zmieniać jak  w kalejdoskopie.
Tak jak w kalejdoskopie jest miejsce na różne barwy, kształty, obrazy, emocje tak w koncercie "Rytm Języka" znajdują się pieśni i rytmy inspirowane językami świata. W tym muzycznym "mozaikonie" usłyszymy między innymi: perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos i polską grę słów. Staraliśmy się znaleźć w rytmie i brzmieniu języka to, co jest w stanie bezpośrednio dotknąć i poruszyć ludzką wrażliwość. Szukaliśmy możliwości otwarcia w wykonawcy i widzu innej perspektywy czasu, percepcji i świadomości.



PEŁNY PROGRAM CYKLU "KONCERTY W WILLI GROHMANA":

1/6. 24 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów 
Akademii Muzycznej w Łodzi 

Pierwszy koncert muzyki poważnej, od baroku aż po współczesność, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, wykonywany w magicznych, historycznych wnętrzach gościnnej Willi Grohmana - Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

2/6. 31 maja 2017, środa, godz. 20:00
Koncert kameralny w wykonaniu studentów
Akademii Muzycznej w Łodzi 

Drugi koncert muzyki poważnej, od baroku aż po współczesność, w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi, wykonywany w magicznych, historycznych wnętrzach gościnnej Willi Grohmana - Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

3/6. 07 czerwca 2017, środa, godz. 21:00 
Koncert multimedialny „Miłosz w żywych obrazach”

„Miłosz w żywych obrazach” - to koncert multimedialny, oparty na poezjach polskiego Noblisty, stworzony w 2011 roku. Koncert jest zaskakującą hybrydą słów, obrazów i muzyki. To wielopłaszczyznowa interakcja, której efektem jest udźwiękowienie i zobrazowanie człowieka jako jednostki. Miłosz zrzucający z siebie ciężar narzuconego spiżu uwalnia się poprzez własne słowa.Wizja. Otwarcie. Wybór. Czas. To słowa - klucze onirycznej konstrukcji z pogranicza koncertu i spektaklu. Konstrukcji, w której Miłosz jest po prostu narratorem, człowiekiem bliskim, ciepłym, żywym. Jego słowa wyświetlane na ekranie splatają się z wielowymiarowymi, pełnymi symboliki i surrealizmu wizualizacjami Roberta Motyki. Wszystko spaja w całość muzyka Pawła Odorowicza - pomysłodawcy projektu - bazująca na klasycznym instrumentarium (altówka, kwartet smyczkowy i komputer), lecz potraktowana jak kolejna warstwa tkanki. Sam Odorowicz - czy raczej jego kontur - jest tutaj jedynym „żywym elementem scenicznym” zamkniętym wewnątrz poetyckich wizji słów, tworząc spójną, choć nieprzewidywalną całość.

4/6. 14 czerwca 2017, środa, godz. 20:00
„Rytm języka”

Koncert inspirowany językami i muzyką świata.


5/6. 21 czerwca 2017, środa, godz. 20:00 
„Już się raczej nie przejmuję”

Koncert „Już się raczej nie przejmuję” - to przejmujący zapis pieśni lubelskiego barda Marcina Różyckiego, zmarłego przedwcześnie po długiej walce z nowotworem. Fascynująca podróż po wnętrzu nadwrażliwej psychiki twórcy, zderzona z mało poetycką, brudną, pijaną rzeczywistością. Podczas koncertu wykorzystywane są: materiały archiwalne (głos Różyckiego i jego ostatni wywiad), wizualizacje i muzyka na żywo (Tomasz Deutryk – perkusja, Paweł Odorowicz – altówka, wizualizacje).


6/6. 28 czerwca 2017, środa, godz. 20:00 
Koncert zespołu Dzikie Jabłka
(fuzja polskiej muzyki folkowej i afrykańskich rytmów)

Dzikie Jabłka - to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej, który z wdziękiem i niepowtarzalną charyzmą odkrywa nowe oblicze polskiej muzyki tradycyjnej. Występy zespołu są dla odbiorców niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej enerii. Dowodem tego są entuzjastyczne reakcje publiczności, znakomite recenzje oraz liczne nagrody na czołowych polskich festiwalach muzyki folkowej. Repertuar zespołu Dzikie Jabłka to wspólnie brzmiące dwa żywioły: słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Nagrody: III miejsce oraz Nagroda Publiczności „Burza Braw” w konkursie XVII Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2014; I miejsce w konkursie Scena Otwarta XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2013 - “za ogień i charyzmę, harmonię i spójność koncepcji w łączeniu kultur: słowiańskiej i afrykańskiej, oraz powrót do idei folku”; nagroda im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki konkursu Scena Otwarta dla Małgorzaty Ciesielskiej-Gułaj – wokalistki zespołu Dzikie Jabłka; Złota Fujara czyli Grand Prix konkursu V Dragon Folk Fest 2014 w Poznaniu; 4xTAK i znakomite recenzje jurorów w VI edycji programu Must Be the Music – Tylko Muzyka, wrzesień 2013.


Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, ul. Tymienieckiego 24.



Projekt finansowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń w ramach Programu KULTUGRANTY.

18644643 10213234043381170 1037028871 n

 



Organizacja:

Muzeum Książki Artystycznej – Fundacja Correspondance des Arts

18643595 10213234043301168 1528827811 n

 


Współpraca:

Stowarzyszenie Monar, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nie nuda”, Klub 40 i 4.

 

18720692 10213234043341169 314948656 o

 

Wsparcie:

Fabryka Sztuki w Łodzi

 

FABRYKA logo

 

Teatr CHOREA

teatrCHOREA logo jpg

 

Teatr Pinokio w Łodzi

pinokio 480x233

 

Archive

Previous news

tworcze CZERWIEC17 www

Creative Workshops in Fabryka Sztuki in June

miejsce i czas
03-28.06.2017
Fabryka Sztuki in Lodz | Workshops

Zapraszamy na czerwcowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki! Tym razem w programie nie zabrakinie warsztatów dla młodzieży, dorosłych, dzieci i całych rodzin. Popatrzcie co dla Was przygotowaliśmy. :)

IMG 20170406 195055 kopia

"Nowy" - spektakl stworzony metodą Teatru Forum

miejsce i czas
25.05.2017
Teatr CHOREA | Performance

Serdecznie zapraszamy na spektakl „NOWY”, w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi, stworzony metodą Teatru Forum.

Final conference images

Take Over Final Project Conference - open call

miejsce i czas
24.05.2017
Avignon | Workshops

NEW APPROACHES TO NEW AUDIENCES: Seeing young audiences through young people’s eyes