Retro 351 www.harmonyart.eu
Homepage / News / CHOREA w Teatrze Slava w Szwecji

CHOREA w Teatrze Slava w Szwecji

miejsce i czas
09-12.11.2017
Teatr Slava, Huddinge, Szwecja | Project

W dniach 9-12 listopada Teatr CHOREA odwiedzi Teatr Slava w miejscowości Huddinge pod Sztokholmem. Podczas wyjazdu artyści CHOREI przeprowadzą intensywne warsztaty teatralne „Ciało/Ruch/Głos – Aktor Wielowymiarowy”, zaprezentują spektakl „Szczelina” oraz spotkają się z widzami, po to aby opowiedzieć o swojej działalności oraz o projektach i programach edukacyjno-artystycznych prowadzonych przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Całości wydarzenia patronuje Instytut Polski w Szwecji.

Teatr Sláva to jeden z najdłużej działających teatrów niezależnych w Szwecji. Zajmuje się sztuką teatralną i performatywną opartą na bazie muzyki i ruchu. Grupa tworzy projekty artystyczne dla dzieci i dla dorosłych, prowadzi też warsztaty teatralne i muzyczne. W swojej działalności odwołuje się do skandynawskich tradycji etnicznych i realizuje co roku bardzo bogaty program edukacyjny. Grupa wizytowała i realizowała warsztaty w Fabryce Sztuki w Łodzi i Teatrze CHOREA. 

Więcej informacji:
https://teaterslava.org
https://www.facebook.com/teaterslava/
https://www.facebook.com/events/245366285984208/

Instytut Polski w Sztokholmie promuje w Szwecji polską kulturę i naukę, upowszechnia wiedzę na temat Polski oraz zabiega o rozbudowywanie kontaktów pomiędzy szwedzkimi i polskimi artystami, środowiskami opiniotwórczymi oraz instytucjami kulturalnymi. Instytut Polski jest inicjatorem i partnerem polsko-szwedzkich projektów kulturalnych na terenie całej Szwecji, a także organizuje wyjazdy studyjne do Polski i ułatwia nawiązywanie kontaktów w Szwecji reprezentantom polskich instytucji i środowisk związanych z kulturą.

Więcej informacji: 
http://www.polskainstitutet.se/pl/index.php
http://www.polskainstitutet.se/pl/teatr_chorea_w_tearze_slava


Intensywne warsztaty teatralne „Ciało/Ruch/Głos – Aktor Wielowymiarowy”
9 listopada 2017, godz. 14:00-18:00
10 listopada 2017, godz. 10:00-14:00

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei – trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jednym działaniu. W trakcie warsztatów koncentrujemy się na pracy w grupie, pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. Staramy się uruchomić "organiczność" aktora na sposób zbliżony do tego jak definiował ją Grotowski. W metodzie CHOREI zawsze obecne są dwa główne wyznaczniki jakości: intensywność i ryzyko – zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników. W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.

Spektakl "Szczelina"
11 listopada, godz. 19:00

„Szczelina” to spektakl tworzony przez CHOREĘ na motywach utworu norweskiego dramaturga Arne Lygre pt. „Zanikam”, w tłumaczeniu Elżbiety Frątczak-Nowotny, z użyciem fragmentów poezji mistycznej Rumiego, a także osobistych tekstów aktorów.
To nie jest spektakl o uchodźcach, którzy nagle stracili dach nad głową i muszą ruszać w nieznane. To nie jest spektakl o tych, którzy nie wiedzą dokąd idą, wiedzą tylko skąd przyszli. To nie spektakl o ludziach, którzy tracą najbliższych, ale ciągle chcą żyć. To nie jest spektakl o tych, którzy idąc w nieznane i tracąc wszystko, wciąż mają nadzieję, że będą mogli zacząć swoje życie od nowa. „Szczelina” to spektakl o Was - o nas, którzy mając dach nad głową i cokolwiek do zjedzenia, nie zdajemy sobie ciągle sprawy z tego, że w każdej chwili możemy to wszystko stracić. To spektakl o naszych lękach i o szukaniu nadziei. O tym, że każdy z nas jest, był lub będzie uchodźcą, najczęściej nie z własnego wyboru.
Sześć kobiet i jeden mężczyzna próbują opowiedzieć słowami, ruchem i śpiewem, bardzo zwyczajne historie ludzi, którzy stracili wszystko, którzy nie mają już niczego prócz nadziei. Chciałbym bardzo, abyśmy dzięki naszemu spektaklowi, mimo z dnia na dzień rosnącej agresji i strachu przed INNYMI, mogli dostrzec w nich ludzi. Ludzi takich jak my. Demony odejdą, może wtedy zacznie się rozmowa… (Tomasz Rodowicz)

Spotkanie i rozmowa z artystami Teatru CHOREA
12 listopada, godz. 16:00

Podczas spotkania ze szwedzką publicznością artyści CHOREI opowiedzą o swoich metodach pracy wykorzystywanych do tworzenia projektów artystycznych i programów edukacyjno-społecznych, odwołujących się do szeroko rozumianej rewitalizacji społecznej miasta, które Teatr CHOREA prowadzi w Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

Projekt wspiera Instytut Polski w Sztokholmie.

logo

 

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb

 

Archive

Previous news

tworcze LISTOPAD17 www

Creative Workshops in Fabryka Sztuki in November

miejsce i czas
06-26.11.2017
Fabryka Sztuki in Lodz | Workshops

W listopadzie zapraszamy do Fabryki Sztuki w Łodzi na świetne Twórcze Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

12525165 247465982266382 2581302407548496381 o

Spektakl "Manifest 1.2" / Festiwal Perspektywy

miejsce i czas
29.10.2017
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Performance

Zapraszamy na spektakl „Manifest 1.2", Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa, w ramach czwartego cyklu Festiwalu Perspektywy 2017: Teatr - awangarda w działaniu!

Hotel Grand 715pm foto Greg Noo Wak 50

Wystawa "7.15 p.m." / Festiwal Perspektywy

miejsce i czas
28.10-19.11.2017
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Project

Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy fotograficznej "7.15 p.m." autorstwa Wiktora Moraczewskiego i Grega Noo-Waka, w ramach Festiwalu Perspektywy 2017: Teatr - awangarda w działaniu!