w wiezy
Homepage / News / Projekt "Chorea w sieci"

Projekt "Chorea w sieci"

miejsce i czas
01.05.2020 do 31.10.2021
Teatr CHOREA | Project

"CHOREA w sieci" to kompleksowy projekt artystyczno-edukacyjny, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Nasz projekt składa się z dwóch modułów, realizowanych w rzeczywistości wirtualnej i realnej. Pierwsza część projektu obejmuje rejestrację audio koncertu "Gilgamesz" oraz udostępnienie nagranego materiału w sieci. Druga część projektu polega na przeprowadzeniu mistrzowskich warsztatów on-line oraz stworzeniu video-performance'u "W wieży zamknięta", inspirowanych popkulturowymi tekstami dotyczącymi archetypu księżniczki.

Celem projektu jest udostępnienie naszej działalności w Internecie, stworzenie nowych wydarzeń edukacyjno-artystycznych i dotarcie do nowych odbiorców: dorosłych, młodzieży, dzieci, osób z niepełnosprawnościami, miłośników muzyki, artystów, twórców i widzów teatralnych.

Chcemy szeroko zarzucić sieć, chcemy przebadać wrażliwość odbiorców w całkowicie odmienionej rzeczywistości, wymagającej nowych sposobów komunikacji, chcemy w niekonwencjonalny sposób zaprosić nowych widzów do uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych.

 

 

Gilgamesz folder okadka ver2

 

Nagranie i udostępnienie w sieci koncertu "Gilgamesz" na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy

"Gilgamesz" to jeden z najbardziej docenionych przez krytyków i lubianych przez publiczność koncertów Teatru CHOREA. Premiera odbyła się w 2013 roku w Filharmonii Łódzkiej, a w ciągu ostatnich lat koncert był wykonywany na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. w Gruzji). Duży i różnorodny zespół wykonawców, składający się z wybitnych muzyków jazzowych (Hubert Zemler - instrumenty perkusyjne, Wojtek Traczyk - kontrabas i Paweł Odorowicz - altówka), kwartetu smyczkowego Befane oraz kilkunastoosobowego chóru wokalistów i aktorów związanych z Teatrem CHOREA, stanowi o wyjątkowości i oryginalności tego wydarzenia.

W ramach upowszechnienia tego wyjątkowego materiału muzycznego, chcemy przygotować profesjonalne nagranie audio koncertu, które będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Równolegle do nagrań audio zrealizujemy również live session i filmy dokumentujące nagrania, które będziemy udostępniać w sieci. 

Koncert „Gilgamesz”, skomponowany przez Tomasza Krzyżanowskiego, realizowany przez Teatr CHOREA, jest niezwykłym i oryginalnym odczytaniem jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich na świecie. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna "Eposu o Gilgameszu", inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru. Koncert składa się z 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez legendarnego władcę Gilgamesza. W warstwie dźwiękowej spotykają się współczesne brzmienia i elementy tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Polifoniczne kompozycje nadają nowe życie mitycznym obrazom, przenosząc do odległego, zapomnianego świata i wciąż aktualnych pytań i emocji. Oryginalne, akadyjskie partie wokalne oparte na tekście zapisanym pismem klinowym na kamiennych tablicach pochodzących z II tys.p.n.e., przeplatane są pieśniami w polskim tłumaczeniu. Chór oprócz partii wokalnych wykonuje również kompozycje rytmiczne z elementami tzw. "body percussion".

Internetowa premiera płyty odbyła się 28 października 2020 roku.

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Chór: Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski, Sean Palmer, Kuba Pałys, Anna Redlin, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Tonera
Altówka: Paweł Odorowicz
Kontrabas: Wojciech Traczyk
Instrumenty perkusyjne: Hubert Zemler
Kwartet smyczkowy Befane: skrzypce - Kamila Wójcicka-Maciaszczyk, skrzypce - Małgorzata Kwaśniak, altówka - Małgorzata Sielatycka-Sobczyk, wiolonczela - Zofia Łęczycka
Konsultacja literacka: Dara Weinberg
Nagrań płyty dokonano w Studio Tonn w Łodzi
Realizacja nagrań, miks i mastering: Krzysztof Tonn, Maciej Staniecki
Klip promujący płytę: Sweet Jesus!

Wykorzystano fragmenty tekstów w tłumaczeniu: Krystyny Łyczkowskiej, Piotra Puchty, Magdaleny Kapełuś i Roberta Stillera
Więcej informacji: http://www.chorea.com.pl/pl/koncerty/gilgamesz/http://www.chorea.com.pl/pl/home/news/541
Obejrzyj klip promujący płytę: https://youtu.be/6z0MLUmGS0E
Posłuchaj płyty: https://www.gilgamesz.com

 

 

wieza www2

 

Stworzenie i udostępnienie w sieci video-performance'u "W wieży zamknięta"

"W wieży zamknięta to video-performance, video-opowieści, mozaiki złożone z fragmentów baśni Braci Grimm, piosenek i dialogów, disnejowskich wersji tych baśni, fragmentów opowieści „Biegnącej z Wilkami” Clarissy Pinkoli Estes oraz własnych tekstów performerek. Kobiety w różnym wieku, z różnymi warunkami mieszkalnymi, matki, w związku oraz samotne, tworzą video-performance z autorskimi tekstami. Artystyczna interpretacja losu współczesnej kobiety i jej zmagań. Paralela między archetypowymi reprezentacjami kobiet w baśniach oraz kobietą współczesną. 

"W wieży zamknięta" to analiza samotności i smutku, wariacja na temat archetypowych wzorców kobiet, znanych od najmłodszych lat - z bajek i baśni. To wspólne tworzenie Nowej Baśni, poszukiwanie współczesnej Księżniczki. Kopciuszek, Syrenka, Śnieżka i Ta, Która Wie, Ta, Która Mieszka Na Końcu Czasu. Dawno, dawno temu była sobie, a może i nie... Dawno temu, w porze, która teraz przeminęła, lecz wkrótce powróci... Za siedmioma górami, za siedmioma krasnoludkami, tutaj za skrzyżowaniem...

Artystki tworzące „W wieży zamkniętą”, należą do zespołu Teatru CHOREA, lub na stałe z nim współpracują. Wszystkie poruszają się na granicy teatru, performance'u i tzw. teatru fizycznego, poszukując nowych form scenicznej ekspresji. Różnią je zainteresowania i teatralny background, co tylko wzbogaca wspólne doświadczenie.

Premiera video performance'u odbyła się 28 sierpnia 2020, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2020: Ciało / Pamięć / Historia, organizowanego przez Teatr CHOREA.

Reżyseria: Julia Jakubowska
Zdjęcia: Norbert Serafin, Małgorzata Arszennik
Montaż: Norbert Serafin, Julia Jakubowska
Obsada: Joanna Jaworska-Maciaszek, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Dorota Porowska

Więcej informacji: http://www.retroperspektywy.com/pl/wydarzenia/spektakle/w-wiezy-zamknieta/
Obejrzyj zdjęcia: https://agnieszkacytacka.com/zdjecia/w-wiezy-zamknieta-julia-jakubowska-teatr-chorea/
Obejrzyj video-performance: https://youtu.be/r-kE1axoG_I

 

Zadanie "CHOREA w sieci" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura w sieci.

NCK logo web          mkidncmyk

 

 

Archive

Previous news

A7A9086

CHOREA Theatre in Ukraine

miejsce i czas
19-26.04.2020
Kiev, Lviv, Kamionka Buska   | Project

The event is canceled. We will inform you about the new date of the event.

czesc 2

Film "Cześć!" w sieci

miejsce i czas
16.04.2020
Project

Zapraszamy do oglądania filmu "Cześć" autorstwa Ramiego Shaya / Tutajproduction, w sieci!

fota pasja

Życzenia Wielkanocne...

miejsce i czas
10-13.04.2020
Teatr CHOREA | Project

Kochani, życzymy Wam zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych serdeczności, wzajemnego zrozumienia i troski, prawdziwej wspólnoty i czułości.