przemek sieraczyski 8
Homepage / News / Spektakl "Odpoczywanie" w Katowicach i w TVP Kultu

Spektakl "Odpoczywanie" w Katowicach i w TVP Kultu

miejsce i czas
09-10.03.2009
Festiwal Interpretacje / TVP Kultura | Performance

Zapraszamy na spektakl "Odpoczywanie" w reżyserii Pawła Passiniego, który zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz będzie transmitowany w TVP Kultura.

data: 9 i 10 marca 2009
godzina: 20:00
miejsce: Studio Telewizji Katowice, ul. Telewizyjna 1

data transmisji: 10 marca 2009
godzina: 20:00
miejsce: transmisja w TVP Kultura

więcej informacji: www.laznianowa.pl, www.estradaslaska.pl

 

Premiera tego spektaklu miała miejsce podczas organizowanego w nowohuckiej Łaźni Nowej festiwalu, związanego z obchodami rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego - „Wyspiański wyzwala”. „Odpoczywanie” jest autorskim dziełem Pawła Passiniego, który scenariusz przedstawienia oparł na różnych związanych z Wyspiańskim źródłach. Obok znanych dramatów i wierszy w tekst włączone zostały juwenilia, listy, artykuły i zapiski artysty.

"Odpoczywanie opiera się na autorskim scenariuszu, którego podłożem są między innymi nieinscenizowane do tej pory fragmenty twórczości Stanisława Wyspiańskiego, która, jako przedmiot wielokrotnych reinterpretacji, była deformowana i formatowana. Zatraciwszy wreszcie pierwotny kontekst – powraca jedyniew postaci oderwanych fragmentów, majaczących w zbiorowej wyobraźni. Z tych elementów rekonstruujemy obraz Wyspiańskiego w momencie fizycznej śmierci, i zarazem narodzin w „teatrze pamiątek”. Nasza uwaga skupia się jednak nie na samym Wyspiańskim, a na jego dzieciach. Helenka, Staś, Teodor i Mieciu w Odpoczywaniu stają się bohaterami. Cofają czas, zjadając robaki. Bawią się z ojcem, przywołują swoje najszczęśliwsze chwile… Ojciec potrafił opuścić swoich Znakomitych Przyjaciół, bo właśnie nadchodziła pora dnia, która zarezerwowana była dla dzieci. Święty czas zabawy i odpoczynku. To dzięki tym godzinom, upływającym na wspólnym malowaniu, opowiadaniu bajek i wielu innych wspaniałych rzeczach, w panteonie Naszej Narodowej Spuścizny pojawia się pełna tajemnic twarz dziecka, które od tej chwili potrafimy rozpoznać w każdym z nas. W podzięce za to bohaterów obrazów spotkała podwójna tragedia. To jeden z najbardziej wstydliwych i paskudnych aktów osławionej czarnej niewdzięczności. W dzień po śmierci Wyspiańskiego do jego rodzinnego domu w Węgrzcach udała się ekspedycja, której celem było wywiezienie możliwie jak największej ilości rzeczy, które po sobie pozostawił. Także w trosce o należytą edukację wieszczego potomstwa troskliwi przedstawiciele Narodowej Kultury odebrali dzieci Matce (z pochodzenia chłopce), dopełniając ich osierocenia. Żadne z dzieci do końca życia nie pogodziło się z tą tragedią. Dwóch synów trafiło do szpitali psychiatrycznych (Staszek spędził tam 30 lat!), Helenkę wyekspediowano do szwajcarskiej szkoły klasztornej, w której przez cały czas modliła się... o powrót do Węgrzc.
Śmierć, pamięć, sztuka i życie. Czwarty wieszcz i krakowska tajemnica poliszynela. Podczas intermedium Maciej Wyczański – aktor – opowiada o zmaganiach z rolą Wyspiańskiego, a internauci cały czas na żywo tworzą wyświetlany na ścianach sceny chat o tym, co widzą." (Paweł Passini)

Reżyseria, muzyka, scenariusz, projekcje: Paweł Passini
Reżyseria światła: Tomasz Krukowski
Zdjęcia: Przemek Sieraczyński

Obsada:
Wielki Polak w stanie postępującej mineralizacji - Maciej Wyczański
Narodowe Sierotki:
Anna Bogdanowicz - Helenka
Dominika Jarosz - Staś
Barbara Songin - Teodor
Katarzyna Tadeusz - Mieciu
oraz
Mistrz Ceremonii Pogrzebowych - Rafał Rękosiewicz

Spektakl współprodukowany przez Teatr Łaźnia Nowa z Nowej Huty.

Premiera: 28 listopada 2007, Teatr Łaźnia Nowa, Nowa Huta, Kraków

 

Archive

Previous news

antygona 1

Warsztaty chórów antycznych

miejsce i czas
06.03.2009
Teatr CHOREA | Workshops

Zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów poświęconych chórom antycznym, prowadzonych przez Dorotę Porowską.

11008785 740466066062081 5461590935305910446 n

"Koncert Pieśni Antycznych" na Uniwersytecie Łódzk

miejsce i czas
05.03.2009
Uniwersytet Łódzki | Concert

Zapraszamy na "Koncert Pieśni Antycznych" Teatru CHOREA, pod tytułem "Trójjedyna CHOREA - muzyka i ruch antycznej Grecji", który odbędzie się z okazji 20-lecia Ośrodka Badań Myśli Chrześcijańskiej, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

chorea warsztaty2

Warsztaty pieśni antycznych

miejsce i czas
17.02-03.03.2009
Fabryka Sztuki w Łodzi | Workshops

Zapraszamy na "Warsztaty Pieśni Antycznych" prowadzone przez Teatr CHOREA.