przestrzenie sztuki a6 web popr
Homepage / News / PRZESTRZENIE SZTUKI ŁÓDŹ - TEATR 2022

PRZESTRZENIE SZTUKI ŁÓDŹ - TEATR 2022

miejsce i czas
01.06-31.12.2022
Fabryka Sztuki w Łodzi | Project

Fabryka Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, w 2022 roku, kontynuuje realizację projektu społeczno-edukacyjno-artystycznego "Przestrzenie Sztuki", w ramach ogólnopolskiego programu, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, pod skrzydłami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowany jest również ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


* O OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE

Program "Przestrzenie Sztuki" ukierunkowany jest na kompleksowe rozwiązanie podstawowych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak: niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania projektów artystycznych, niewielka wymiana artystyczna między ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej w poszczególnych regionach.

"Przestrzenie Sztuki" to program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych i sektora prywatnego, opierających się na istniejących instytucjach kultury. Idea programu opiera się na filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Kolejna edycja projektu obejmuje powołanie na terenie Polski wybranych operatorów Przestrzeni Sztuki, których działania skupią się na wsparciu i organizacji działań teatralnych, tanecznych, artystycznych i edukacyjnych. Program ma charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewnia przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach prowadzona jest działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. 

Program "Przestrzenie Sztuki" działa obecnie w 8 polskich miastach: Katowicach (taniec), Kielcach (taniec), Lublinie (teatr i taniec), Łodzi (teatr i taniec), Olsztynie (teatr), Rzeszowie (teatr), Zielonej Górze (teatr) i Białymstoku (taniec).

W Łodzi program "Przestrzenie Sztuki" realizuje dwóch operatorów:
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie teatr jest Fabryka Sztuki w Łodzi.
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie taniec jest Materia.

Więcej informacji / ogólnopolski projekt "Przestrzenie Sztuki"

 

* O PROGRAMIE FABRYKI SZTUKI I TEATRU CHOREA

W 2022 roku zamierzamy kontynuować część inicjatyw i współpracy rozpoczętych w 2021 roku. Do tegorocznego programu wprowadzamy także nowe działania edukacyjno-społeczne oraz artystyczne o charakterze edukacyjno-profesjonalizującym. Uważamy, że niektóre z rozpoczętych przez nas działań, powinny być kontynuowane przez najbliższe miesiące, a w przypadku poszczególnych projektów - również przez najbliższe lata.

Fabryka Sztuki w Łodzi we współpracy z Teatrem CHOREA w 2022 roku zrealizuje kilkuczłonowy program podzielony na trzy moduły: 

1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY - konkurs dla twórców i teatrów niezależnych regionu łódzkiego, zainteresowanych wsparciem w tworzeniu autorskich projektów

2. FABRYKA LOKALNIE - działania społeczno-edukacyjno-artystyczne na terenie Łodzi

3. WŁĄCZ SIĘ! - sieciowanie teatrów niezależnych regionu łódzkiego

Więcej informacji / www.fabrykasztuki.org

Więcej informacji / facebook

Więcej informacji / "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2021"

Pytania dotyczące projektu "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr" prosimy kierować na adres: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com

 

1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY

Jedną z flagowych inicjatyw programu Fabryki Sztuki są rezydencje artystyczne. W ramach II edycji konkursu, zamierzamy wesprzeć możliwie różnorodne projekty, zgłoszone przez osoby z różnych środowisk i z różnym doświadczeniem teatralnym. Zależy nam na wsparciu osób, dla których program „Szklarni” mógłby otworzyć nowe drogi twórcze. W wyniku ogłoszonego naboru zostaną wyłonione 3-4 grupy teatralne (nieformalne i formalne), lub niezależni twórcy (w tym studenci i absolwenci szkół artystycznych), którzy będą mieli możliwość samodzielnej pracy nad własnym projektem teatralnym. Rezydenci teatralni otrzymają wsparcie finansowe, przestrzenne i produkcyjne. Ponadto otrzymają pakiet materiałów (zdjęcia, trailer, plakat, nagranie) do dalszej eksploatacji projektu oraz pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych, który ma służyć podnoszeniu kwalifikacji artystycznych, jak i organizacyjno-promocyjnych, artystów niezależnych, artystów amatorów i młodych twórców. 

 

2. FABRYKA LOKALNIE 

"Fabryka Lokalnie", to segment działań społeczno-edukacyjno-artystycznych, adresowanych do mieszkańców naszego regionu ze wszystkich grup wiekowych. W ramach planowanych akcji odbędą się liczne wydarzenia plenerowe, warsztaty, premiery spektakli oraz działania z partnerami. 


* WYDARZENIA PLENEROWE:

Wydarzenia plenerowe, o charakterze okazjonalnym (m.in. spotkania z okazji: Dnia Dziecka, Urodzin Łodzi, czy Mikołajek), dostosowane będą do potrzeb lokalnej społeczności i połączone będą z organizacją multidyscyplinarnych warsztatów i aktywności edukacyjno-społeczno-artytsycznych. Wydarzenia będą bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Zorganizujemy je w bezpośrednim sąsiedztwie Fabryki Sztuki (m.in. w Pasażu Abramowskiego). Jest to miejsce, w którym łączą się dwa światy - świat łódzkich kamienic i świat nowoczesnych budynków. Znajdują się one po dwóch stronach Pasażu. W wydarzeniach uczestniczą mieszkańcy obu terenów i jest to prawdopodobnie jedna z niewielu okazji do wspólnego spędzania czasu. Oferta warsztatowa skierowana jest zarówno do dzieci jak i dorosłych. W trakcie spotkań prowadzimy rozmowy z mieszkańcami i pytamy o ich opinie i potrzeby, a każde następne spotkanie dostosowujemy do sugestii, które otrzymaliśmy od uczestników wydarzenia. Spotkania są połączone z poczęstunkiem, lub wspólnym gotowaniem. W roku 2022 planujemy 4-5 spotkań. W organizacji pomagają nam zaprzyjaźnione szkoły i stowarzyszenia oraz Urząd Miasta Łodzi. (czerwiec - grudzień 2022)


* DZIAŁANIA Z PARTNERAMI:

- WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW

  • Warsztaty teatralne w Szkole Podstawowej nr 10 im. Władysława Broniewskiego w Łodzi (styczeń - grudzień 2022)
  • Warsztaty teatralne w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi oraz przygotowanie spektaklu (styczeń - grudzień 2022)

    Warsztaty mają na celu wyzwolenie twórczego potencjału, drzemiącego w każdym młodym człowieku, zapoznanie z kreatywną pracą grupową i wybranymi aspektami treningu Teatru CHOREA, integrację grupy, oswojenie z własnym ciałem, pracą partnerską i grupową. Ważnym aspektem zajęć jest rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i wzajemnego szacunku. W zależności od potrzeb i dynamiki grupy warsztaty będą obejmować:
    - Zajęcia integracyjne: gry i zabawy, które z jednej strony oswoją dzieci z prowadzącymi, pomogą lepiej się poznać nie tylko grupie i prowadzącym, ale także samym dzieciom, z drugiej zobrazują dynamikę grupy. 
    - Zajęcia z budowania zaufania: zestaw ćwiczeń z wyłączeniem wzroku, opracowany podczas pracy z osobami niewidomymi i słabo widzącymi (projekt „Vidomi”, „Ciemność” i "Jak w Ulu"). Ćwiczenia z jednej strony pomagają zbudować atmosferę skupienia, uwrażliwiają na drugą osobę, uczą aktywnej obecności i współpracy z partnerem, a także zaufania w zespole. 
    - Ćwiczenia ruchowe (partnerskie i grupowe), rozwijające uważność, umiejętność współpracy i komunikacji. Wysiłek fizyczny pozwala na przezwyciężanie barier, zarówno emocjonalnych jak i społecznych. Fizyczne zmęczenie sprawia, że ludzie rezygnują z różnych energochłonnych strategii obronnych - z póz i fobii społecznych oraz stereotypów percepcyjnych - co jest bardzo ważne w pracy z młodymi ludźmi, zwłaszcza obciążonymi społecznie czy zdrowotnie.
    - Ćwiczenia z rytmem i wprowadzanie pojęcia rytmów nieparzystych; ćwiczenia rozwijające koordynację oraz ćwiczenia akrobatyczne; ćwiczenia rozwijające umiejętność słuchania i uważność na drugą osobę; ćwiczenia opowiadania i pisania; improwizacja teatralna, ruchowa i muzyczna; elementy improwizacji kontaktowej.

- SUPERWIZJA

  • Dodatkowo wprowadzimy superwizję dla zespołu pedagogów teatralnych i edukatorów zaangażowanych w działania wymienionych wyżej grup. (maj - grudzień 2022)

- STOWARZYSZENIE TARGOWA 62 / TEATR SZWALNIA 

  • "POSTAW NA TEATR" to dwuetapowy projekt z pogranicza działań prospołecznych oraz edukacyjnych, realizowany na terenie Szkoły Podstawowej nr 23, przy ulicy Gdańskiej 16 w Łodzi - z uczniami klasy pierwszej oraz z młodzieżą z klas starszych. W ramach projektu przeprowadzone zostaną trzymiesięczne warsztaty teatralne dla dwóch grup wiekowych. Finałem projektu będzie premiera spektaklu przygotowana przez uczniów klasy pierwszej, a tym samym inauguracja szkolnej sceny teatralnej.

- CYRK POD ZIELONYM XIĘŻYCEM

  • Cyrk Pod Zielonym Xiężycem to kolektyw artystyczny, w skład którego wchodzą młodzi artyści z Łodzi. Od początku maja 2021 wynajmują przestrzeń na ul. Piotrkowskiej 92, która jest zarówno pracownią, świetlicą artystyczną, jak i domem w środku miasta, w którym każdy jest mile widziany i może czuć się swobodnie. Miejsce służy mieszkańcom miasta jako eksperymentatorium artystyczne, które napędza ludzi do kreacji, dzielenia się, wyrażania i tworzenia. Jako kolektyw organizują i prowadzą warsztaty z zakresu ruchu, śpiewu, teatru, arteterapii, a także slamy poetyckie, medytacje, koncerty, szkice z modelem, pokazy filmowe, prelekcje. 
    Tydzień Twórczych Zabaw, czyli cykl interdyscyplinarnych warsztatów w Cyrku, ma pokazać uczestnikom jak uczyć i uzdrawiać się przez sztukę. Ma przybliżyć ludzi do ich własnej kreatywności oraz otworzyć na nią, dając pewne narzędzia, lub nakierowując na poszukiwanie. Celem jest także gromadzenie i integracja cyrkowej społeczności, by ludzie mogli wymieniać się pomysłami, doświadczeniami oraz napędzać wzajemnie do twórczych działań. Cykl warsztatowy składa się z następujących wydarzeń: „Spray The System”, „Słuchowisko Ciała Człowieka”, „Zakazane i dozwolone techniki malarstwa akademickiego”, „Potnij, przyklej, powieś”, „Wyrażanie Wyrazów Wewnętrznych”, „nieSLAM performance”, „Wariacki Warsztat Wspólnego Muzykowania”, „Elementarz teatralny”, „Żyły Boga Maszyny”, „Cyrksztat dokumentalny”, „Malowanie Wielkiej Ściany”. W realizację projektu zaangażowani są młodzi absolwenci artystycznych szkół wyższych. (22-29 maja 2022)

- STOWARZYSZENIE "SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANI"

  • Celem głównym działania Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani jest szerzenie i wdrażanie idei współpracy (w tym sieciowania) oraz społecznego zaangażowania osób i organizacji, na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. W ramach projektu planujemy zrealizować cykl działań artystyczno-społecznych w łódzkich bramach.
     

- IGA ZAŁĘCZNA / CYKL WARSZTATÓW "TEATR W DZIAŁANIU" - formy twórczej aktywności w pracy społecznej, edukacyjnej, terapeutycznej

  • Program edukacji artystycznej osób dorosłych, skierowany zarówno do amatorów, osób pragnących poeksperymentować w przestrzeni działań performatywnych, jak i osób zawodowo związanych z teatrem, edukacją, animacją, które chciałyby zwiększyć swoje umiejętności w zakresie technik pracy artystycznej i pracy z grupą (wychowawcy, kuratorzy, terapeuci, nauczyciele, artyści, pedagodzy). Program zakłada prowadzenie systematycznej pracy warsztatowej dla stałej grupy uczestników (grupa robocza). Składa się z dwóch części, każda zakończona będzie publiczną prezentacją efektów pracy, w formie performatywnego spotkania z publicznością.
    Celem tego projektu jest powołanie stałej grupy, zaangażowanej w odkrywanie swoich twórczych potencjałów, dzięki aktywności w przestrzeni sztuk performatywnych związanych z teatrem, tańcem, ruchem, a także badanie możliwości praktycznego użycia poznanych technik w kontekście pracy z grupą. Program jest swoistym laboratorium praktyk teatralnych, polem zdobywania umiejętności inicjowania i rozwijania akcji/działań artystycznych, w kontekście bezpiecznej pracy z różnorodną grupą uczestników (dzieci, dorośli, młodzież, grupy narażone na wykluczenie). Zakłada wzmacnianie zdolności uczestników w obszarze metod twórczej pracy, wyposażenie ich w umiejętności samodzielnego projektowania oraz prowadzenia zajęć artystycznych, edukacyjnych, wychowawczych. Proponowane techniki teatralne, praca z ciałem, głosem, przestrzenią i dźwiękiem - służą powoływaniu i badaniu autorskiego, autonomicznego języka ekspresji każdego uczestnika. W procesie twórczej zabawy, przy wykorzystaniu technik improwizacji (teatralnej, słownej, ruchowej), dramy, pracy choreograficznej - pracujemy nad odkrywaniem i tworzeniem swoistego alfabetu, teatralnego języka zarówno indywidualnego jak i stanowiącego bogactwo możliwości ekspresji grupy. Zajęcia są również zaproszeniem do inicjowania i wzmacniania postaw twórczych, w modelu kultury relacji i dialogu. Modelu, w którym kreowanie przestrzeni artystycznej staje się za każdym razem polem negocjowania i stwarzania relacji. Przestrzenią, w której radość spotkania i współtworzenia jest zawsze wartością nadrzędną wobec celu artystycznego. To zaproszenie do doświadczania i odkrywania siebie, dzięki perspektywie bycia w procesie twórczym. To też możliwość zadbania o siebie, własną podmiotowość i potrzeby, przez podarowanie sobie odrobiny czasu, w którym dzięki sztuce, a także sile wspólnotowego doświadczenia, można zobaczyć siebie jako postać znaczącą, widzianą, piękną, będącą niezbędnym dopełnieniem tworzonego wspólnie obrazu.
    Program zanurzony jest w równoczesnym doświadczaniu procesu artystycznego/grupowego/integracyjnego, aby dzięki wielowymiarowemu doświadczaniu siebie w sztuce, wzmacniać poczucie możliwie pełnej obecności siebie w życiu codziennym. Zadanie zakłada również inicjowanie i rozbudowywanie platform wymiany doświadczeń i wiedzy, powołaniu przestrzeni „dialogu w działaniu”, czyli wspierania i umożliwiania pracy twórczej i rozwojowej osób, które na co dzień prowadzą zajęcia w zróżnicowanych grupach. Program stwarza okazję do badania różnorodności modeli pracy z grupą, przez możliwość współpracy i wymiany doświadczeń różnych środowisk zawodowych. Pozwala to na budowanie własnych zasobów, poprzez inspirację zarówno ze świata sztuki, jak i przez twórcze spotkanie z innymi.
  • Efekty:
    - Uczestnicy poznają konkretne narzędzia z obszaru sztuk performatywnych (teatr, taniec), dramy, teatru zaangażowanego społecznie (Teatr Forum, teatr w edukacji), pedagogiki kreatywności, a także umiejętności uruchamiania i wzmacniania postaw twórczych, w zgodzie z dynamiką procesu grupowego;
    - Rozwiną umiejętności swobodnego operowania językiem sztuki, co pozwoli im na czerpanie z własnych zasobów w sposób kreatywny, planowy i świadomy;
    - Doświadczą możliwości pogłębiania oraz przyglądania się procesowi pracy rozwojowej, edukacyjnej/wychowawczej, stosując metody działań artystycznych;
    - Nauczą się tworzyć przestrzeń, w której jednostka czy grupa odkrywa własne sposoby na opowiedzenie o swoich potrzebach, poprawę społecznego funkcjonowania poprzez używanie środków artystycznych.
  • Metody:
    - Praca opiera się na metodach aktywizujących, wykorzystujących techniki teatralne, dramowe, improwizację oraz choreoterapię. Jest doświadczeniem uczenia się angażującym człowieka w całości, w którym ciało, emocje, umysł, w równym stopniu tworzą materię ucieleśnionej wiedzy. Obok metod eksponujących i praktycznych, stosowane są metody badawcze związane z prowadzeniem metodologicznej refleksji, analizy "doświadczanych" działań oraz tworzeniem własnego scenariusza zajęć (metody: obserwacja, dyskusja, burza mózgów, wykład, analiza materiałów).
  • Moduły działań: 
    - "PROJEKTOWANIE SYTUACJI TWÓRCZYCH" - praca warsztatowa grupy roboczej, prezentująca szeroki wachlarz technik i narzędzi twórczego działania z grupą.
    - „NA JĘZYKACH” - praca nad tworzeniem własnego języka opisu prowadzonych oraz „doświadczanych” działań, pogłębianiem refleksji wokół procesu pracy, celowości i skuteczności stosowanych narzędzi, uważności na etapy dynamiki procesu grupowego.
    - "TEATR W DZIAŁANIU" - praca nad przygotowaniem i prezentacją spektaklu/pokazu/performatywnego spotkania z publicznością, który zamykać będzie każdą część programu. Są to spotkania, które z jednej strony podsumowywać będą czteromiesięczny etap pracy z grupą roboczą, z drugiej zaś stanowić będą próbę zaproszenia publiczności do aktywnego rozpoznania i doświadczania tematu stosowania teatru/sztuki w szerokim ujęciu pracy w przestrzeni społecznej, edukacyjnej, terapeutycznej.

  • I część programu: JA W SZTUCE - FORMY SZTUK/I WE MNIE" - zogniskowana będzie wokół treści osobistego rozpoznania siebie w przestrzeni sztuki, budowania umiejętności swobodnego i kompetentnego operowania językiem sztuki, badaniem dynamiki i tendencji własnego procesu artystycznego oraz rozpoznawaniem dynamiki procesu grupowego. Będzie to obszar odkrywania i budowania własnych zasobów (konkretnych narzędzi, technik sztuk performatywnych) i umiejętności spoglądania na własne doświadczenie, z poziomu merytorycznej refleksji. To tworzenie umiejętności równoczesnego bycia w procesie i analizy procesu kreacji. (maj - czerwiec 2022)

  • II część programu: "TY/MY W SZTUCE - TEATR JAKO NARZĘDZIE" - skupiać się będzie na przedstawieniu narzędzi służących skutecznej (pozwalającej osiągnąć zakładane cele edukacyjne, wychowawcze, rozwojowe) i bezpiecznej pracy z grupą, w szerokim kontekście pracy metodami teatru zaangażowanego społecznie (teatr w edukacji, Teatr Forum). W tej części pogłębiane będą umiejętności stosowania teatru, dramy jako narzędzia w osiąganiu zmiany w kontekście społecznego funkcjonowania grupy, zwiększania zasobów komunikacyjnych i rozwojowych uczestników. Zakończy się prezentacją spektaklu opracowanego zgodnie z ideą Teatru Forum. (wrzesień - grudzień 2022)

- PAWEŁ GŁOWATY / SPEKTAKL "JA, FEUERBACH"

  • Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem “Ja, Feuerbach”, opartym na motywach dramatu Tankreda Drosta, jest krytyczne spojrzenie na uprzedmiotowianie relacji ludzkich, na manipulacje i cynizm w traktowaniu ludzi sztuki we współczesnym świecie, na zobojętnienie wobec nadwrażliwych osób, nieumiejących odnaleźć swojego miejsca w społeczności. Chcemy zwrócić uwagę na toksyczne objawy zależności pomiędzy sztucznym „autorytetem”, wynikającym ze stanowiska czy narzuconej funkcji jaką ktoś wykonuje, a osobą temu „autorytetowi” zależną i poniżaniu, które może dotyczyć w dzisiejszej rzeczywistości każdego z nas.
    Spektakl przybiera charakter próby teatralnej, która w swym przebiegu ma ustalić złożoność emocjonalnych i intelektualnych zdarzeń zachodzących w człowieku, w obliczu ostatniej szansy. Skala zdarzeń rozgrywa się między Feuerbachem, wybitnym aktorem, którego gorącym pragnieniem jest powrót na scenę po latach nieobecności, a asystentem dyrektora, który całą swą energię wkłada w udowodnienie swojej wartości, wyższości i umiejętności. Obaj stają w sytuacji swoistego klinczu, w którym ich pragnienia i cele, raz po raz, doprowadzają ich do wewnętrznych tragedii i coraz większego poniżenia. Tylko uznanie autorytetu może ich z tej pułapki uratować. Kluczowym elementem przebiegu spektaklu i naszym pomysłem na uniwersalność takiej niszczącej relacji, ma być zaskakujące odwrócenie ról Feuerbacha i asystenta. Zabieg ten ma położyć nacisk na współczesny charakter przedstawienia. Tym samym akcentujemy, że teatr jest tylko miejscem opowieści i nie tylko w ścianach teatru zamknięta jest interesująca nas problematyka. Każde miejsce pracy, środowisko, może być siedliskiem wspomnianego wyżej poczucia zależności i uległości, które doprowadzić może do poniżenia. Otwarte zakończenie przedstawienia ma sugerować mechanizm taśmy montażowej, tej współczesnej fabryki życia, na której każdy z Feuerbachów dostaje szansę na bunt i odzyskanie godności. Nie wiemy ilu Feuerbachów było przed nimi, ilu będzie za nimi. Taśma pracuje, tylko czy Feuerbachowie potrafią uczyć się od samych siebie i wzajem wzrastać w siłę? Feuerbach nie ma być dla nas Everymanem, ale postacią żywą, dojmująco ludzką i niezrównanie wrażliwą. Ma być namacalnym zaproszeniem do współuczestnictwa. Rozglądając się można zauważyć, że inność, nadwrażliwość, pasja, stają się cechami niewygodnymi i wolimy zastosować się do zasady Tarpejskiej skały, niż objąć takich ludzi ochroną. Feuerbach staje się symbolem istoty wyrzuconej na śmietnik, niepotrzebnej, mimo tego, że daje nam przykłady swoich umiejętności, rzemiosła, talentu i wiedzy. 
    W realizację spektakl zaangażowani są młodzi absolwenci artystycznej uczelni wyższej. (styczeń - maj 2022, praca nad spektaklem /  5 maja i 5 czerwca 2022, premiera spektaklu)

- SPEKTAKLE DZIECIĘCYCH GRUP TEATRALNYCH

  • W 2022 roku przygotujemy dwie premiery spektakli przygotowane przez dziecięce grupy teatralne. (styczeń - grudzień 2022, praca nad spektaklami / 18 czerwca 2022, premiera spektaklu najmłodszej dziecięcej grupy teatralnej)
  • Zaprezentujemy także spektakl "Sklep z dobrym humorem", powstały w ramach zeszłorocznego programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2021.

- MŁODZIEŻOWO-SENIORALNA GRUPA TEATRALNA

  • "ZŁOTA NIĆ" - cykl warsztatów interdyscyplinarnych oraz premiera spektaklu z młodzieżowo-senioralną grupą teatralną. 
    Cykl warsztatów dla młodzieży i seniorów. Cotygodniowe spotkania warsztatowe, skoncentrowane na wspólnej pracy obu grup wiekowych. Wystarczy przyjrzeć się dziś funkcjonowaniu społecznemu dwóch grup jakimi są seniorzy i młodzież, by znaleźć szereg barier i ograniczeń, powodujących narastający konflikt. Dyferencje widoczne są na każdym polu życia - odrębnie mieszkają, jedzą, posługują się innymi językami. Cykl warsztatów ma za zadanie przełamać stereotypy i funkcjonowanie tych dwóch grup. Warsztaty koncentrują się wokół działań partnerskich, grupowych budujących poczucie wspólnoty. Praca z drugim człowiekiem oparta na kontakcie i działaniach fizycznych, budowanie i wzmacnianie zaufania, zachęcanie do współpracy poprzez działania fizyczne i aktorskie, odpowiedzialność za grupę, komunikacja w grupie, techniki słuchania poprzez pracę nad ciałem grupowym. Wszystkie wymienione mechanizmy posłużą do stworzenia spektaklu, jako finału szeregu spotkań i wymiany doświadczeń.
    W realizację spektaklu zaangażowana jest młoda absolwentka artystycznej uczelni wyższej. (styczeń - grudzień 2022, praca grupy teatralnej / 27 sierpnia 2022, pokaz pracy grupy teatralnej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022: Początek Nowego Świata)


- #PRZEPRASZAMY, ŻE W CZWARTEK / Festiwal Fab_In – KAMERALNE KONCERTY / Letnie koncerty plenerowe w ramach LDZ Alternatywa

  • Kameralne koncerty polskiej muzyki niezależnej. Zaproszeni twórcy reprezentują szeroko rozumianą kulturę alternatywną, niszową, poruszają się w takich estetykach jak jazz, yass, muzyka improwizowana, eksperymentalna muzyka elektroniczna, ambient. 
    Festiwal FAB_IN w całości skupia się na sztuce dźwięku, a zaproszeni artyści to uznani specjaliści, tworzący muzykę w oparciu o field recording. Zaproszeni artyści reprezentują odmienne doświadczenia artystyczne i wywodzą się z innych korzeni (akademickiej sztuki audiowizualnej i nauki; subkulturowych nurtów muzyki industrialnej oraz elektronicznej; innowatorów/samouków). Dzięki temu, będziemy mogli zaobserwować zupełnie różne podejścia do wykorzystania wcześniej nagranych w terenie sampli, podczas improwizowanych koncertów i performensów.
    W ramach działań zrealizujemy 10 koncertów. Zaprosimy między innymi: Brutah, Marcel Baliński Trio, Entropia Ensemble, Immortal Onion, Jerry & The Pelican System, Tropical Soldiers in Paradise, Błoto, Siema Ziemia, Wojciech Jachna Squad, Jakub Janicki (solo), Wacław Zimpel (solo), Polski Piach. (maj - grudzień 2022)


- SOLIDARNI Z UKRAINĄ! - PROGRAM WSPARCIA DLA TWÓRCÓW I ANIMATORÓW Z UKRAINY

  • W tym roku zaangażujemy się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, w tym także ludzi kultury. Przygotujemy specjalny program wsparcia dla ukraińskich twórców. 
    Od marca 2022 w Fabryce Sztuki w Łodzi działa Bawialnia, miejsce wspólnych zabaw i działań edukacyjno-animacyjnych dla dzieci i ich opiekunów z Polski i Ukrainy. Bawialnia w Fabryce Sztuki stała się miejscem, gdzie realizowany jest bardzo szeroki zakres wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz podstawowego założenia jakim jest miejsce do zabaw oraz spotkań dla dzieci i ich opiekunów, w Bawialni prowadzenie są animacje dla dzieci (przez animatorkę z Ukrainy), jest miejsce wypoczynkowe dla opiekunów, miejsce do prac biurowych z komputerami i drukarkami, przestrzeń socjalna z posiłkami. W ramach projektu chcemy zatrudnić animatorów do prowadzenia zajęć dla dzieci oraz pokryć koszy dla koordynatora Bawialni (osoba z Ukrainy). (maj - grudzień 2022)

 

3. WŁĄCZ SIĘ! 

Zbierając dane z naszych projektów oraz poszukując nowych kontaktów, planujemy kontynuować tworzenie bazy, w której znajdują się kontakty oraz podstawowe informacje o działaniach i najważniejszych inicjatywach niezależnych zespołów z regionu łódzkiego oraz informacje o twórcach. Baza umożliwia Fabryce Sztuki zapoznanie się z działalnością i specyfiką pracy twórców prowadzących swoją działalność artystyczną i edukacyjną na pobliskim terenie. 

W 2022 roku zorganizujemy kolejne trzy spotkania z udziałem twórców i grup teatrów niezależnych. 
W ramach wsparcia zespołów teatru niezależnego przeprowadzimy warsztaty oraz szkolenia (dla 2-3 grup teatralnych), z zakresu organizacji wydarzeń artystycznych oraz w ramach kameralnego przeglądu „Włącz się!”, zaprezentujemy spektakle/performance zespołów, które nie mają możliwości zagrania stworzonych przez siebie projektów teatralnych (m.in: spektakl Teatru pod Fontanną, tworzony przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia i status społeczny; wystawa performatywna łódzkiej Portierni Sztuki i młodzieży z Centrum Pomocy Psychiatrycznej i Psychologicznej dla Młodzieży - Dzienny Ośrodek Terapeutyczny dla Młodzieży, przy ul. Bardowskiego 1 w Łodzi; najnowszy spektakl Teatru „Smile” - łódzkiego teatru osób z niepełnosprawnością). (maj - grudzień 2022)

 

 

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi

Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Urząd Miasta Łodzi

Partner: Teatr CHOREA

 

Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków budżetu państwa.

Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

PS belka 22 

 logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb

 

Archive

Previous news

fot Anna Sobolewska 20

Cykl Warsztatów "Teatr w Działaniu"

miejsce i czas
13.05-11.12.2022
Przestrzenie Sztuki | Workshops

Zapraszamy na cykliczne warsztaty - "TEATR W DZIAŁANIU - formy twórczej aktywności w pracy społecznej, edukacyjnej, terapeutycznej", prowadzone przez Igę Załęczną, w Fabryce Sztuki w Łodzi. Warsztaty skierowane są do animatorów, pedagogów, nauczycieli, terapeutów, artystów i wszystkich osób zainteresowanych pracą, planujących rozpoczęcie pracy, bądź pracujących w zróżnicowanych środowiskach i grupach wiekowych. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022" organizowanym przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, jako część działań z partnerami.

JA FEUERBACH plakat poziom

Premiera spektaklu "Ja, Feuerbach"

miejsce i czas
05.05.2022
Przestrzenie Sztuki | Performance

Zapraszamy na premierę spektaklu "Ja, Feuerbach", w reżyserii Pawła Głowatego, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022", organizowanym przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, jako część działań z partnerami.

tworcze maj22 miesiac

Cre­ati­ve Work­shops in Art Factory / May

miejsce i czas
04-28.05.2022
Fabryka Sztuki w Łodzi | Workshops

Cre­ati­ve Work­shops in Art Factory in Lodz - on May 2022.