Fabryka Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, od czerwca 2021, realizuje nowy projekt społeczno-edukacyjno-artystyczny "Przestrzenie Sztuki", w ramach ogólnopolskiego programu, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, pod skrzydłami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt dofinansowany jest również ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
* O OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE
Program "Przestrzenie Sztuki" ukierunkowany jest na kompleksowe rozwiązanie podstawowych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak: niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania projektów artystycznych, niewielka wymiana artystyczna między ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej w poszczególnych regionach.
"Przestrzenie Sztuki" to program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych i sektora prywatnego, opierających się na istniejących instytucjach kultury. Idea programu opiera się na filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Trwająca obecnie edycja obejmuje powołanie na terenie Polski kilku operatorów Przestrzeni Sztuki, których działania skupią się na wsparciu i organizacji działań teatralnych i tanecznych. Program ma charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewnia przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach prowadzona jest działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne.
Program "Przestrzenie Sztuki" działa obecnie w 8 polskich miastach: Katowicach (taniec), Kielcach (taniec), Lublinie (teatr i taniec), Łodzi (teatr i taniec), Olsztynie (teatr), Rzeszowie (teatr), Zielonej Górze (teatr) i Białymstoku (taniec).
W Łodzi program "Przestrzenie Sztuki" realizuje dwóch operatorów:
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie teatr jest Fabryka Sztuki w Łodzi.
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie taniec jest Materia.
Więcej informacji / ogólnopolski projekt "Przestrzenie Sztuki"
* O PROGRAMIE FABRYKI SZTUKI I TEATRU CHOREA
Podczas realizacji zadania planujemy organizację licznych wydarzeń adresowanych do twórców teatru niezależnego, lokalnej społeczności i łódzkiego środowiska artystycznego, zainteresowanego wsparciem dla swoich działań. Podczas trwania projektu chcielibyśmy zaprosić do włączenia się w organizowane przez nas inicjatywy:
1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY - Konkurs dla teatrów niezależnych regionu łódzkiego
2. WŁĄCZ SIĘ! - SIECIOWANIE TEATRÓW OFFOWYCH z regionu łódzkiego
3. FABRYKA LOKALNIE - działania społeczno-edukacyjne na terenie Łodzi
4. Działania artystyczne o charakterze edukacyjno-profesjonalizującym
Więcej informacji / www.fabrykasztuki.org
Artykuł "Człowiek z człowiekiem w kreacji", Kalejdoskop Magazyn Kulturalny, nr 02/22
Więcej informacji / "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022"
Pytania dotyczące projektu "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr" prosimy kierować na adres: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com
1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY
Jedną z flagowych inicjatyw nowego programu Fabryki Sztuki w Łodzi są rezydencje artystyczne. W ramach ogłoszonego konkursu w roku 2021, zdecydowaliśmy się wesprzeć możliwie różnorodne projekty, zgłoszone przez osoby z różnych środowisk i z różnym doświadczeniem teatralnym. Zależało nam na wsparciu osób, dla których nowy program mógłby otworzyć nowe drogi twórcze.
Konkurs „Szklarnia - Inkubator Teatralny” adresowany jest do twórców i grup teatru niezależnego z regionu łódzkiego, zainteresowanych wsparciem w tworzeniu autorskich projektów. W roku 2021 wyłonione zostały trzy zespoły: Teatr Fraktal (pakiet pełny), Teatr Szklarnia (pakiet rozszerzony) i Drama Club /koło teatralne Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego/ (pakiet podstawowy), które zrealizują swoje spektakle.
Zespoły w ramach rezydencji otrzymają wsparcie finansowe, przestrzenne i produkcyjne. Ponadto przewidziano dla nich pakiety warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń artystycznych.
PAKIET PEŁNY - Teatr Fraktal, projekt „Frida la Vida!”(premiera 6 listopada 2021):
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
- 10 000 PLN oraz wsparcie produkcji i prezentacja spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń,
- udostępnienie przestrzeni na próby na terenie Fabryki Sztuki w Łodzi.
PAKIET ROZSZERZONY - Teatr Szklarnia, projekt „EtnoTechno” (premiera 15 grudnia 2021):
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
Galeria zdjęć z próby generalnej spektaklu
- 10 000 PLN oraz wsparcie produkcji i prezentacja spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń.
PAKIET PODSTAWOWY - Drama Club / Koło Teatralne Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego, projekt „miękkie formy” (premiera: 21 grudnia 2021):
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
Galeria zdjęć z próby spektaklu
- wsparcie produkcji i prezentacji spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z organizacji wydarzeń.
-> Formularz konkursowy
-> Regulamin konkursu
Termin zgłoszeń upływa 26 lipca 2021, o godzinie 23:59.
Pytania prosimy wysyłać na adres mailowy: szklarnia@fabrykasztuki.org
Więcej informacji
Wydarzenie na Facebooku
Wyniki konkursu "SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY"
2. WŁĄCZ SIĘ!
Czujesz się Off? Włącz się! Zapraszamy twórców i grupy teatrów niezależnych w regionie do dołączenia do bazy teatrów off-owych regionu łódzkiego. We współpracy z Ogólnopolską Offensywą Teatralną pragniemy stworzyć sieć kontaktów, w celu wsparcia, wymiany doświadczeń i obserwacji amatorskiego ruchu teatralnego w regionie łódzkim i w Polsce. Po zapisaniu się do bazy, grupa będzie mogła liczyć na darmową ofertę warsztatową z wybranej przez siebie dziedziny oraz udział w organizowanych spotkaniach i konferencjach liderów teatrów off-owych.
Spotkania:
W 2021 roku odbyły się trzy spotkania z udziałem twórców i grup teatrów niezależnych. Spotkania mają charakter otwarty i mają sprzyjać wymianie informacji, zarysować obecną sytuację oraz możliwe kierunki wspólnego działania.
- I spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 21 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Zapis filmowy spotkania / Fotorelacja ze spotkania
- II spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 22 września 2021, w formule online.
- III spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 15 grudnia 2021, w Fabryce Sztuki w Łodzi. Fotorelacja ze spotkania
Podczas spotkań dyskutowano na temat:
- ustawy o statusie artysty zawodowego, a organizacji reprezentatywnej dla twórców niezależnych
- systemowych rozwiązaniach dla współpracy teatrów niezależnych z samorządami,
- współpracy międzynarodowej i wymianie kontaktów w projektach europejskich,
- zakresu działalności i potrzeb grup teatralnych i twórców niezależnych obecnych na spotkaniach.
Warsztaty:
W 2021 roku odbyły się: warsztaty teatralne i szkolenie z zakresu organizacji wydarzeń dla grupy Face To Face, działającej w domu kultury - Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli oraz dla Teatru Fundamentum z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli.
Galeria zdjęć z warsztatów
Galeria zdjęć ze szkolenia
Spektakle:
Prezentacja spektaklu "LINK" w reż. Darii Szymańskiej (Connecting Arts & Theatre Dance Company), 23 sierpnia 2021, podczas na Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć ze spektaklu
3. FABRYKA LOKALNIE
"Fabryka Lokalnie", to segment działań społeczno-edukacyjnych, adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. W ramach planowanych akcji odbędą się liczne warsztaty, wydarzenia plenerowe, szkolenia oraz działania z miejskimi partnerami.
Do tej pory zrealizowaliśmy: "Dzień Dziecka na Abramce!" (1 czerwca 2021), "Święto Łodzi na Abramce" (4 września 2021) i "Mikołajki w Fabryce Sztuki!" (7 grudnia 2021). Wszystkie planowane przez nas aktywności mają na celu aktywizację i edukację mieszkańców Łodzi.
"Dzień Dziecka na Abramce!" - zdjęcia: Agnieszka Cytacka fotografia
"Dzień Dziecka na Abramce!" - film: HOLLYBABA
"Święto Łodzi na Abramce!" - zdjęcia: Tomasz Ogrodowczyk
"Święto Łodzi na Abramce!" film: HOLLYBABA
"Mikołajki w Fabryce Sztuki" - zdjęcia: Agnieszka Cytacka Fotografia
Działania z partnerami:
- Projekt animacyjny o charakterze prospołecznym „OdNowa”, realizowany w partnerstwie z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artsystycznych w Łodzi. Więcej informacji
- Pilotażowe warsztaty teatralno-multiduscyplinarne w Szkole Podstawowej nr 10 im. Władysława Broniewskiego w Łodzi, oraz w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi, (wrześień-grudzień 2021). Galeria zdjęć z warsztatów
- Specjalistyczne warsztaty z młodzieżową i senioralną grupą teatralną Teatru CHOREA.
- Premiera spektaklu "Sklep z dobrym humorem" Dziecięcej Grupy Teatralnej Teatru CHOREA (reż. Paweł Głowaty i Joanna Filarska), 11 grudnia 2021, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Galeria zdjęć z premiery spektaklu
- Warsztaty z zakresu tworzenia i prowadzenia organizacji NGO, pozyskiwania funduszy na działalność artystyczną i artedukacyjną, organizacji i formalnej obsługi wydarzeń artystycznych, budowania strategii promocyjnej wydarzeń. W warsztatach w Teatrze Szwalnia wzięli udział studenci V roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, którzy przygotowali również spektakl "NOVECENTO". Więcej informacji
- Pokaz wideo tańca "i n a n a" (koncept, choreografia, ruch: Joanna Jaworska Maciaszek), 18 grudnia 2021, KIPISZ. Teaser
- Premiera spektaklu "Porozmawiajmy o nas", w reżyserii Sary Kozłowskiej, 19 grudnia 2021, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Galeria zdjęć z premiery spektaklu / Galeria zdjęć z próby spektaklu
4. DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE o charakterze edukacyjno-profesjonalizującym:
- Warsztaty z Łukaszem Kosem dla artystów z Łodzi i regionu łódzkiego, zakończone performensem. Galeria zdjęć z warsztatów
- Premiera performensu "Śmierć na gruszy" w reżyserii Łukasza Kosa, 20 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Galeria zdjęć z premiery performensu
- Warsztaty do spektaklu "JA JESTEM PAMIĘCIĄ", 23-27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Galeria zdjęć z warsztatów
- Premiera spektaklu "JA JESTEM PAMIĘCIĄ" w reżyserii Wojciecha Farugi, 28 sierpnia, 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Galeria zdjęć z premiery spektaklu
- Otwarty wykład Thomasa Richardsa i Anieli Gabryel oraz prezentacja fragmentów filmu Anieli Gabryel, dokumentującego proces pracy nad spektaklem "Living Room" Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards; wydarzenie odbyło się 27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Galeria zdjęć z wykładu
- Pokaz pracy warsztatowej Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, prowadzony przez Thomasa Richardsa, wydarzenie odbyło się 27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021. Galeria zdjęć z pokazu
- Wizyta studyjna zespołu "Kroniki Sejneńskie" z Ośrodka Pogranicza Sztuk Kultur i Narodów w Sejnach, 4-7 listopada 2021, w Fabryce Sztuki i Teatrze CHOREA w Łodzi.
Galeria zdjęć z wizyty studyjnej (grupa dziecięca)
Galeria zdjęć z wizyty studyjnej (grupa młodzieżowa)
PROJEKT "PRZESTRZENIE SZTUKI ŁÓDŹ - TEATR 2021" W LICZBACH
W 2021 roku, w ramach projektu Przestrzenie Sztuki odbyło się:
- 187 wydarzeń
- 174 wydarzenia edukacyjno-społecznych
- 13 wydarzeń artystycznych
W 2021 roku, w wydarzeniach projektu Przestrzenie Sztuki wzięło udział:
- 2346 odbiorców
- 1177 uczestników warsztatów
- 302 artystów i edukatorów
- 61 wolontariuszy
- 22 partnerów
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partner: Teatr CHOREA
Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.