131454385 124011176531055 161231020617923303 n
Homepage / News / Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2021

Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2021

miejsce i czas
01.06-31.12.2021
Fabryka Sztuki w Łodzi | Project

Z radością informujemy, że Fabryka Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, realizuje nowy projekt społeczno-edukacyjno-artystyczny "Przestrzenie Sztuki", w ramach ogólnopolskiego programu, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, pod skrzydłami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt dofinansowany jest również ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

* O OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE

Program "Przestrzenie Sztuki" ukierunkowany jest na kompleksowe rozwiązanie podstawowych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak: niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania projektów artystycznych, niewielka wymiana artystyczna między ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej w poszczególnych regionach.

"Przestrzenie Sztuki" to program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych i sektora prywatnego, opierających się na istniejących instytucjach kultury. Idea programu opiera się na filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Trwająca obecnie edycja obejmuje powołanie na terenie Polski kilku operatorów Przestrzeni Sztuki, których działania skupią się na wsparciu i organizacji działań teatralnych i tanecznych. Program ma charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewnia przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach prowadzona jest działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. 

Program "Przestrzenie Sztuki" działa obecnie w 8 polskich miastach: Katowicach (taniec), Kielcach (taniec), Lublinie (teatr i taniec), Łodzi (teatr i taniec), Olsztynie (teatr), Rzeszowie (teatr), Zielonej Górze (teatr) i Białymstoku (taniec).

W Łodzi program "Przestrzenie Sztuki" realizuje dwóch operatorów:
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie TEATR jest Fabryka Sztuki w Łodzi.
- Operatorem programu "Przestrzenie Sztuki" w dziedzinie TANIEC jest Materia.

Więcej informacji

 

* O PROGRAMIE FABRYKI SZTUKI I TEATRU CHOREA

Podczas realizacji zadania planujemy organizację licznych wydarzeń adresowanych do twórców teatru niezależnego, lokalnej społeczności i łódzkiego środowiska artystycznego, zainteresowanego wsparciem dla swoich działań. Podczas trwania projektu chcielibyśmy zaprosić do włączenia się w organizowane przez nas inicjatywy:

1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY - Konkurs dla teatrów niezależnych regionu łódzkiego

2. WŁĄCZ SIĘ! - SIECIOWANIE TEATRÓW OFFOWYCH z regionu łódzkiego

3. FABRYKA LOKALNIE - działania społeczno-edukacyjne na terenie Łodzi

4. Działania artystyczne o charakterze edukacyjno-profesjonalizującym

Więcej informacji

Facebook

 

1. SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY - Konkurs dla artystów i  teatrów niezależnych regionu łódzkiego

Jedną z flagowych inicjatyw nowego programu Fabryki Sztuki w Łodzi są rezydencje artystyczne. W ramach ogłoszonego konkursu w roku 2021, zdecydowaliśmy się wesprzeć możliwie różnorodne projekty, zgłoszone przez osoby z różnych środowisk i z różnym doświadczeniem teatralnym. Zależało nam na wsparciu osób, dla których nowy program mógłby otworzyć nowe drogi twórcze. 

Konkurs „Szklarnia - Inkubator Teatralny” adresowany jest do twórców i grup teatru niezależnego z regionu łódzkiego, zainteresowanych wsparciem w tworzeniu autorskich projektów. W roku 2021 wyłonione zostały trzy zespoły: Teatr Fraktal (pakiet pełny), Teatr Szklarnia (pakiet rozszerzony) i Drama Club /koło teatralne Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego/ (pakiet podstawowy), które zrealizują swoje spektakle.

Zespoły w ramach rezydencji otrzymają wsparcie finansowe, przestrzenne i produkcyjne. Ponadto przewidziano dla nich pakiety warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń artystycznych. 

PAKIET PEŁNY - Teatr Fraktal, projekt „Frida la Vida!” (premiera 6 listopada 2021):
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
- 10 000 PLN oraz wsparcie produkcji i prezentacja spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń,
- udostępnienie przestrzeni na próby na terenie Fabryki Sztuki w Łodzi. 

PAKIET ROZSZERZONY - Teatr Szklarnia, projekt „EtnoTechno” (premiera 15 grudnia 2021):
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
Galeria zdjęć z próby generalnej spektaklu
- 10 000 PLN oraz wsparcie produkcji i prezentacja spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z zakresu organizacji wydarzeń.

PAKIET PODSTAWOWY - Drama Club /koło teatralne Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego/, projekt „miękkie formy” (premiera 21 grudnia 2021): 
Galeria zdjęć z próby spektaklu
- wsparcie produkcji i prezentacji spektaklu w Fabryce Sztuki w Łodzi,
- pakiet warsztatów i konsultacji artystycznych oraz szkoleń z organizacji wydarzeń.

-> Formularz konkursowy
-> Regulamin konkursu

Termin zgłoszeń upływa 26 lipca 2021, o godzinie 23:59.
Pytania prosimy wysyłać na adres mailowy: szklarnia@fabrykasztuki.org

Więcej informacji
Wydarzenie na Facebooku

Wyniki konkursu "SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY"

 

2. WŁĄCZ SIĘ! - Sieciowanie teatrów offowych z regionu łódzkiego

Czujesz się Off? Włącz się! Zapraszamy twórców i grupy teatrów niezależnych w regionie do dołączenia do bazy teatrów off-owych regionu łódzkiego. We współpracy z Ogólnopolską Offensywą Teatralną pragniemy stworzyć sieć kontaktów, w celu wsparcia, wymiany doświadczeń i obserwacji amatorskiego ruchu teatralnego w regionie łódzkim i w Polsce. Po zapisaniu się do bazy, grupa będzie mogła liczyć na darmową ofertę warsztatową z wybranej przez siebie dziedziny oraz udział w organizowanych spotkaniach i konferencjach liderów teatrów off-owych. 

-> Formularz zgłoszeniowy

Spotkania:

W 2021 roku odbyły się trzy spotkania z udziałem twórców i grup teatrów niezależnych. Spotkania mają charakter otwarty i mają sprzyjać wymianie informacji, zarysować obecną sytuację oraz możliwe kierunki wspólnego działania.

- I spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 21 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Zapis filmowy spotkania
Fotorelacja ze spotkania

- II spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 22 września 2021, w formule online.

- III spotkanie liderów niezależnych grup teatralnych z regionu łódzkiego i Polski, odbyło się 15 grudnia 2021, w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Fotorelacja ze spotkania

Podczas spotkań dyskutowano na temat: 
- ustawy o statusie artysty zawodowego, a organizacji reprezentatywnej dla twórców niezależnych
- systemowych rozwiązaniach dla współpracy teatrów niezależnych z samorządami,
- współpracy międzynarodowej i wymianie kontaktów w projektach europejskich,
- zakresu działalności i potrzeb grup teatralnych i twórców niezależnych obecnych na spotkaniach.

Warsztaty:

W 2021 roku odbyły się: warsztaty teatralne i szkolenie z zakresu organizacji wydarzeń dla grupy Face To Face, działającej w domu kultury - Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli oraz dla Teatru Fundamentum z Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli.
Galeria zdjęć z warsztatów
Galeria zdjęć ze szkolenia

Spektakle:

- Prezentacja spektaklu "LINK" w reż. Darii Szymańskiej (Connecting Arts & Theatre Dance Company), 23 sierpnia 2021, podczas na Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć ze spektaklu

 

3. FABRYKA LOKALNIE - działania społeczno-edukacyjne na terenie Łodzi

"Fabryka Lokalnie", to segment działań społeczno-edukacyjnych, adresowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. W ramach planowanych akcji odbędą się liczne warsztaty, wydarzenia plenerowe, szkolenia oraz działania z miejskimi partnerami. 

Do tej pory zrealizowaliśmy: "Dzień Dziecka na Abramce!" (1 czerwca 2021), "Święto Łodzi na Abramce" (4 września 2021) i "Mikołajki w Fabryce Sztuki!" (7 grudnia 2021). Wszystkie planowane przez nas aktywności mają na celu aktywizację i edukację mieszkańców Łodzi.

"Dzień Dziecka na Abramce!" - zdjęcia: Agnieszka Cytacka fotografia
"Dzień Dziecka na Abramce!" - film: HOLLYBABA
"Święto Łodzi na Abramce!" - zdjęcia: Tomasz Ogrodowczyk 
"Święto Łodzi na Abramce!" - film: HOLLYBABA 
"Mikołajki w Fabryce Sztuki - zdjęcia: Agnieszka Cytacka Fotografia

Działania z partnerami:  

- Projekt animacyjny o charakterze prospołecznym „OdNowa”, realizowany w partnerstwie z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artsystycznych w Łodzi. 
Więcej informacji

- Pilotażowe warsztaty teatralno-multiduscyplinarne w Szkole Podstawowej nr 10 im. Władysława Broniewskiego w Łodzi, oraz w Szkole Podstawowej nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi, (wrześień-grudzień 2021).
Galeria zdjęć z warsztatów

- Specjalistyczne warsztaty z młodzieżową i senioralną grupą teatralną Teatru CHOREA.

- Premiera spektaklu "Sklep z dobrym humorem" Dziecięcej Grupy Teatralnej Teatru CHOREA (reż. Paweł Głowaty i Joanna Filarska), 11 grudnia 2021, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Galeria zdjęć z premiery spektaklu

- Warsztaty z zakresu tworzenia i prowadzenia organizacji NGO, pozyskiwania funduszy na działalność artystyczną i artedukacyjną, organizacji i formalnej obsługi wydarzeń artystycznych, budowania strategii promocyjnej wydarzeń. W warsztatach w Teatrze Szwalnia wzięli udział studenci V roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, którzy przygotowali również spektakl "NOVECENTO".
Więcej informacji

- Pokaz wideo tańca "i n a n a" (koncept, choreografia, ruch: Joanna Jaworska Maciaszek), 18 grudnia 2021, KIPISZ. 
Teaser

- Premiera spektaklu "Porozmawiajmy o nas", w reżyserii Sary Kozłowskiej, 19 grudnia 2021, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Galeria zdjęć z premiery spektaklu
Galeria zdjęć z próby spektaklu

 

4. Działania artystyczne o charakterze edukacyjno-profesjonalizującym:

- Warsztaty z Łukaszem Kosem dla artystów z Łodzi i regionu łódzkiego, zakończone performensem.
Galeria zdjęć z warsztatów

- Premiera performensu "Śmierć na gruszy" w reżyserii Łukasza Kosa, 20 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć z premiery performensu

- Warsztaty do spektaklu "JA JESTEM PAMIĘCIĄ", 23-27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć z warsztatów

- Premiera spektaklu "JA JESTEM PAMIĘCIĄ" w reżyserii Wojciecha Farugi, 28 sierpnia, 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć z premiery spektaklu

- Otwarty wykład Thomasa Richardsa i Anieli Gabryel oraz prezentacja fragmentów filmu Anieli Gabryel, dokumentującego proces pracy nad spektaklem "Living Room" Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards; wydarzenie odbyło się 27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć z wykładu

- Pokaz pracy warsztatowej Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, prowadzony przez Thomasa Richardsa, wydarzenie odbyło się 27 sierpnia 2021, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2021.
Galeria zdjęć z pokazu

- Wizyta studyjna zespołu "Kroniki Sejneńskie" z Ośrodka Pogranicza Sztuk Kultur i Narodów w Sejnach, 4-7 listopada 2021, w Fabryce Sztuki i Teatrze CHOREA w Łodzi.
Galeria zdjęć z wizyty studyjnej (grupa dziecięca)
Galeria zdjęć z wizyty studyjnej (grupa młodzieżowa)

 

 

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partner: Teatr CHOREA

 

Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

PS 2021 belka poziom

 

Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 logo wer horyzont zhaslem pl kolor rgb

 

Archive

Previous news

P1090374

Premiera spektaklu "Powinniśmy być..."

miejsce i czas
29.05.2021
Dotknij Teatru 2021 | Performance

Zapraszamy na premierę spektaklu „Powinniśmy być... Impresja na kilka czasowników” Teatru CHOREA, w reżyserii i choreografii Janusza Adama Biedrzyckiego i Wiktora Moraczewskiego, w wykonaniu dwójki tancerzy z Młodzieżowej Grupy Teatralnej, realizowanego w ramach Akcji Dotknij Teatru 2021, której tematem i motywem przewodnim jest „Obecność”. 

IMG 0209 copy

Nabór do Senioralnej Grupy Teatralnej

miejsce i czas
27.05.2021
Teatr CHOREA | Workshops

Teatr CHOREA ogłasza nabór do Senioralnej Grupy Teatralnej, pracującej w Teatrze CHOREA, w ramach projektu edukacyjnego Laboratorium Kreatywnego Działania III.

A7A8433

Nabór do Młodzieżowej Grupy Teatralnej

miejsce i czas
25.05.2021
Teatr CHOREA | Workshops

Teatr CHOREA ogłasza nabór do Młodzieżowej Grupy Teatralnej, pracującej w Teatrze CHOREA, w ramach projektu edukacyjnego Laboratorium Kreatywnego Działania III.