Zapraszamy do udziału w naborze na cykl warsztatów „DYSFORIA W TEATRZE - program rozwojowo-artystyczny dla dorosłych”. Warsztaty prowadzi Iga Załęczna. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.
data: cyklicznie od 30 czerwca do 9 grudnia 2024 / dokładny terminarz podajemy poniżej
miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna rezerwacja miejsc
rezerwacja miejsc: za pośrednictwem formularza: link do formularza
Zapraszamy:
- osoby dorosłe
- pedagogów, terapeutów, wychowawców, osoby pracujące w środowiskach, gdzie temat niemożności pełnej i swobodnej ekspresji osób nieheteronormatywnych jest ważnym tematem
- osoby, które doświadczają wykluczenia, lęku, społecznej izolacji lub agresji ze względu na tożsamość seksualną czy płciową amatorki i amatorów - wszystkie osoby pragnące eksperymentować w przestrzeni działań performatywnych
- osoby zawodowo związane z teatrem, edukacją, animacją
Rezerwacja miejsc:
- aby zgłosić swoją chęć wzięcia udziału w warsztatach, prosimy o wypełnienie formularza: link do formularza
- zgłoszenia przyjmujemy do środy 26 czerwca 2024
- zapisy dotyczą udziału w całym cyklu warsztatowym.
Uwaga:
- zapisy dotyczą udziału w całym cyklu warsztatowym, od 30 czerwca do 9 grudnia 2024
- na warsztaty prosimy o zabieranie wygodnego stroju oraz wygodnego obuwia na zmianę
OPIS WARSZTATÓW
Zapraszamy do programu rozwojowo-artystycznego, w którym poszerzać będziemy własną otwartość, wiedzę, umiejętności komunikacyjne oraz rozwijać zasoby pozwalające w sposób bezpieczny realizować pełnię własnej osobowości, ale też wspólnie tworzyć przyjmującą i pełną szacunku przestrzeń, umożliwiającą twórcze manifestowane się wszelkich inność, odrębności, różnorodności będących naturalną częścią każdego społeczeństwa. Dzięki uważnemu i czułemu przyglądaniu się sposobom ekspresji innych uczestników, będziemy wzbogacać własną wrażliwość a także perspektywy rozumienia i akceptacji złożoności obrazu człowieka.
Praca warsztatowa zorientowana będzie wokół zjawiska odczuwania cierpienia, dyskomfortu wynikającego z niezgodności między przypisaną przy urodzeniu płcią biologiczną a odczuwaną tożsamością płciową. Jest to zaproszenie do uważnego, mądrego i twórczego badania obszaru, w którym ludzkie losy, lęki, często osobiste dramaty i prześladowania nie są fikcyjnym materiałem teatralnym, ale często realnością. Przez spotkanie w bezpiecznej przestrzeni, w twórczym akcie wspólnej kreacji, w afirmacji różnorodności przejawów ludzkiej obecności, będziemy starli się realnie zmieniać, ugłaśniać a tym samym normalizować i czynić nas wszystkich wrażliwszymi, świadomymi i otwartymi na pełnię ludzkiej ekspresji uczestnikami życia społecznego.
CEL WARSZTATÓW
- Powołanie stałej grupy zaangażowanej w odkrywanie swoich twórczych potencjałów, dzięki aktywności w przestrzeni sztuk performatywnych związanych z teatrem, tańcem, ruchem. Badanie możliwości praktycznego użycia poznanych technik w kontekście pracy z grupą a także polepszania i wzbogacania sposobów własnego funkcjonowania w świecie.
- Stworzenie z grupą swoistego laboratorium praktyk teatralnych/artystycznych, które jest przestrzenią zdobywania umiejętności, inicjowania i rozwijania akcji/działań twórczych w kontekście bezpiecznej pracy z różnorodną grupą uczestników narażoną na wykluczenie a także polem pogłębionej pracy nad własnym warsztatem rozwoju osobistego.
- Stworzenie artystycznej przestrzeni, która sprzyjać będzie rozwojowi jednostki i grupy między innym przez możliwość obcowania, badania i bezpiecznego konfrontowania czy przeglądania się w różnorodnych przejawach obecności i ekspresji uczestników. Będzie to przestrzeń „ugłaśniania”, nadania znaczenia i wartości każdej formie, która jest naturalnym przejawem wyrazu osobowości człowieka.
- Wzmacnianie zdolności uczestników w obszarze metod twórczej pracy, wyposażenie ich w umiejętności samodzielnego projektowania oraz prowadzenia zajęć artystycznych, edukacyjnych, wychowawczych.
- Proponowane techniki teatralne, praca z ciałem, głosem, przestrzenią i dźwiękiem służą powoływaniu i badaniu autorskiego, autonomicznego języka ekspresji każdego uczestnika. W procesie twórczej zabawy, przy wykorzystaniu technik improwizacji (teatralnej, słownej, ruchowej), dramy, pracy choreograficznej, pracować będziemy nad odkrywaniem i tworzeniem swoistego alfabetu, twórczego języka zarówno indywidualnego jak i stanowiącego bogactwo możliwości ekspresji grupy.
- Program jest również zaproszeniem do inicjowania i wzmacniania postaw twórczych w modelu kultury relacji i dialogu, modelu, w którym kreowanie przestrzeni artystycznej staje się za każdym razem polem negocjowania i tworzenia relacji. Przestrzenią, w której radość spotkania i współtworzenia jest zawsze wartością nadrzędną wobec celu artystycznego. To zaproszenie do doświadczania i odkrywania siebie, dzięki perspektywie bycia w procesie.
METODA
Praca opierać się będzie na metodach aktywizujących, wykorzystujących techniki teatralne, dramowe, improwizację oraz arteterapeutyczne DMT (terapia tańcem i ruchem - między innymi: ruch autentyczny, ruch kreatywny, analiza ruchu LBMS). Jest doświadczeniem uczenia się angażującym człowieka w całości, w którym ciało, emocje, umysł w równym stopniu tworzą materię ucieleśnionej wiedzy. Obok metod eksponujących i praktycznych stosowane są metody badawcze związane z prowadzeniem metodologicznej refleksji, analizy „doświadczanych” działań (metody: obserwacja, dyskusja, burza mózgów, wykład, analiza materiałów).
FINAŁ WARSZTATÓW
Publiczna prezentacja działania performatywnego/akcji artystycznej/spektaklu przygotowanego przez uczestników projektu. Spotkanie z publicznością oraz rozmowa po wydarzeniu.
TERMINARZ WARSZTATÓW
I zjazd:
data: 30 czerwca, 1, 2 lipca (niedziela-wtorek)
godzina: 11:00-14:00 (niedziela), 17:00-20:00 (poniedziałek-wtorek)
II zjazd:
data: 6, 7, 8 września (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00 (piątek), 11:00-14:00 (sobota-niedziela)
III zjazd:
data: 4, 5, 6 października (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00 (piątek), 11:00-14:00 (sobota-niedziela)
IV zjazd:
data: 25, 26, 27 października (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00 (piątek), 11:00-14:00 (sobota-niedziela)
V zjazd:
data: 15, 16, 17 listopada (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00 (piątek), 11:00-14:00 (sobota-niedziela)
VI zjazd:
data: 6, 7, 8, 9 grudnia (piątek-poniedziałek)
godzina: 17:00-20:00 (piątek, poniedziałek), 11:00-16:00 (sobota), 14:00-19:00 (niedziela)
INFORMACJE O PROWADZĄCEJ
Iga Załęczna - specjalistka ds. edukacji artystycznej, choreografka, trenerka dramy. Terapeutka DMT (Psychoterapia tańcem i ruchem) w trakcie szkolenia. Jest członkinią i założycielką Teatru CHOREA, gdzie zrealizowała liczne projekty teatralne (m.in.: „Koguty, Borsuki i inne Kozły”, „Córka swojej matki”, „Szczeźli”) oraz projekty edukacyjno-artystyczne (m.in.: „Teatr Forum jako metoda pracy”). W latach 2006-2018 pracowała z Pawłem Passinim i współtworzyła zespół teatru Nettheatre (praca aktorska, choreograficzna, m.in.: „Turandot”, „Ala ma sen”, „Kukła. Księga blasku”, „Wszystkie rodzaje śmierci”). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w obszarze edukacji artystycznej. W latach 2011-2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu, prowadząc stały kurs zajęć z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Współpracuje z Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (reżyseria teatru ruchu) oraz Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie w ramach studiów podyplomowych: psychotraumatologia (arteterapia w traumie). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010, 2011, 2017 („Teatr Forum – roczny cykl warsztatów i spektakli), 2020 („Akademia Praktyk Działań Twórczych”). W 2015 r. ukończyła kurs Teatru Forum. W latach 2018-2021 realizowała autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”, w Fabryce Sztuki w Łodzi. W 2022 r. zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia „Animator/Artysta/Pedagog”. Od 11 lat prowadzi warsztaty rozwojowe, edukacyjne, teatralne. Współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii, Ośrodkiem Kuratorskim we Wrocławiu, Szkołą Społeczną i Fundacją KOM w Miliczu. Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia) pracując w zgodzie z dynamiką procesu grupowego. Stale współpracuje z Fabryką Sztuki w Łodzi („TEATR W DZIAŁANIU”, „SPEKTRUM TEATRU”, „Szkoła Pedagogów Kreatywności”) oraz Instytutem Grotowskiego („Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”).
Wydarzenie zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partner: Teatr CHOREA