449391206 1481508282688111 819002612372796514 n
Strona główna / Aktualności / Premiera spektaklu "What's Demeter?" Teatru CHOREA na Festiwalu RPS

Premiera spektaklu "What's Demeter?" Teatru CHOREA na Festiwalu RPS

miejsce i czas
23.08.2024
Spektakl

Zapraszamy na premierę spektaklu "What's Demeter?" w reżyserii Tomasza Rodowicza, Łukasza Kosa i zespołu Teatru CHOREA, która otworzy XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024: PRZEBUDZENIA, połączony z obchodami 20-lecia Te­atru CHO­REA.

 

data: 23 sierpnia 2024 (piątek)
go­dzi­na: 19:00
miej­sce: sce­na Fa­bry­ki Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3

bi­le­ty: 40 zł (ulgo­wy) / 50 zł (nor­mal­ny)

sprze­daż bi­le­tów: od go­dzi­ny 16:00, w po­nie­dzia­łek, 29 lip­ca 2024 / przez por­tal kic­ket.com (płat­ność on­li­ne) / w biu­rze fe­sti­wa­lo­wym (płat­ność go­tów­ką lub kar­tą/zbli­że­nio­wo)

czas trwa­nia: nie­prze­wi­dy­wal­ny (ok. 120 mi­nut)

wiek wi­dzów: 12+

po wy­da­rze­niu za­pra­sza­my na Im­pre­zę Uro­dzi­no­wą Te­atru CHO­REA

więcej: www.retroperspektywy.com/pl/whats-demeter

 

 

What’s De­me­ter?...

 

Ten wie­czór jest spo­tka­niem CHO­REI. To wy­da­rze­nie zbu­do­wa­ne z cy­ta­tów i wy­im­ków z naj­waż­niej­szych spek­ta­kli, kon­cer­tów i pro­jek­tów, two­rzą­cych na­szą 20-let­nią hi­sto­rię. Osią, a wła­ści­wie ni­cią, na któ­rą bę­dzie­my na­ni­zy­wać te wy­da­rze­nia, bę­dzie sta­ro­żyt­na Gre­cja, od któ­rej ra­zem za­czy­na­li­śmy i któ­ra pier­wot­nie wy­zna­cza­ła nam kie­ru­nek - jej mu­zy­ka, śpiew, ta­niec i dra­mat. Za­cznie­my od tego źró­dła, któ­re stop­nio­wo bę­dzie się prze­ja­wiać jako kon­tra­punkt i do­peł­nie­nie no­wych od­słon frag­men­tów cho­re­icz­nych spek­ta­kli i kon­cer­tów. Frag­men­tów wy­bra­nych przez każ­de­go z ak­to­rów CHO­REI, jako waż­ne i oso­bi­ście zna­czą­ce na na­szej wspól­nej dro­dze.

 

Wie­czór otwo­rzy­my ho­me­ryc­kim “Hym­nem do De­me­ter”, któ­ra jest “Muzą” te­go­rocz­nej edy­cji Fe­sti­wa­lu RPS. Ta mi­tycz­na po­stać, uosa­bia opo­wieść o utra­cie i od­zy­ska­niu, tłu­ma­czy nie­ro­ze­rwal­ny zwią­zek ży­cia i śmier­ci, od­cho­dze­nia, umie­ra­nia i od­ra­dza­nia się, bu­dze­nia do no­we­go wi­tal­ne­go cy­klu. Gu­bie­nia sen­su ży­cia i od­naj­dy­wa­nia go na nowo. To też na­sza hi­sto­ria.

 

Nie two­rzy­my jed­nak no­we­go spek­ta­klu, ani no­wej skła­dan­ki czy puz­zli z daw­nych hi­sto­rii CHO­REI. To pra­ca z in­dy­wi­du­al­ną i zbio­ro­wą pa­mię­cią mi­nio­nych i ak­tu­al­nych kre­acji, pro­ce­sów i do­świad­czeń każ­de­go z ar­ty­stów, lub jak kto woli - ro­bot­ni­ków sztu­ki - czy­li każ­de­go z człon­ków ze­spo­łu, któ­ry obec­nie two­rzy fir­mę zna­ną pod na­zwą “CHO­REA”.

 

Esen­cją tego wie­czo­ru będą pie­śni, ob­ra­zy, dźwię­ki, sło­wa, frag­men­ty, ge­sty chwi­lo­wych po­sta­ci, for­mo­wa­ne jak­by z pa­pier mâché, ule­ga­ją­ce nie­ustan­nym, dziw­nym prze­mia­nom - jak u Schul­za, kwe­stio­nu­ją­ce same sie­bie, nie­kom­plet­ne, dwu­znacz­ne, ale i peł­ne en­tu­zja­zmu i na­dziei. Bez chro­no­lo­gii, lo­gi­ki i kon­se­kwen­cji.

 

W cią­gu dwóch go­dzin nie da się opo­wie­dzieć na­szych 20 lat, ale da się po­ka­zać lu­dzi i ich pa­sje, da się z nimi spo­tkać, w tym co dla nich jest i było naj­istot­niej­sze na prze­strze­ni ostat­nich dwóch de­kad.

 

Twór­cy: Te­atr CHO­REA

Opie­ka ar­ty­stycz­na: To­masz Ro­do­wicz 

In­ter­wen­cje re­ży­ser­skie: Łu­kasz Kos

Opie­ka mu­zycz­na: Grze­gorz Wie­rus

Mu­zy­ka: To­masz Krzy­ża­now­ski, Ma­ciej Ry­chły, mu­zy­ka tra­dy­cyj­na

Cho­re­ogra­fia: Do­ro­ta Po­row­ska, Sara Ko­złow­ska, Te­atr CHO­REA

Świa­tło: Ka­mil Urba­no­wicz

Dźwięk: Mar­cin Do­biś Do­bi­jań­ski

Wi­zu­ali­za­cje: Ka­mil Wal­la­ce

Ob­sa­da: Ja­nusz Adam Bie­drzyc­ki, Maja Ca­ban, Jo­an­na Chmie­lec­ka, Jo­an­na Fi­lar­ska, Ju­lia Ja­ku­bow­ska, Mał­go­rza­ta Lip­czyń­ska, Anna Ma­szew­ska, Ewa Oto­mań­ska, Mag­da­le­na Pasz­kie­wicz, Do­ro­ta Po­row­ska, To­masz Ro­do­wicz, Eli­na To­ne­va, Mi­chał Jóź­wik + Sta­ra Gwar­dia

Pro­du­cent­ka: Ola Shaya

Pre­mie­ra: 23 sierp­nia 2024, Mię­dzy­na­ro­do­wy Fe­sti­wal Te­atral­ny Re­tro­per­spek­ty­wy, Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi

 

 

 

Za­da­nie "XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024: PRZEBUDZENIA"  jest re­ali­zo­wa­ne dzię­ki do­fi­nan­so­wa­niu z bu­dże­tu Mia­sta Ło­dzi.

"XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024: PRZEBUDZENIA" do­fi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mi­ni­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go po­cho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry - państwowego funduszu celowego.

 





Archiwum

poprzednie aktualności

308184942 6325034370844975 4730292556080291119 n

Spektakl "Bracia Polarnej Zorzy" w Ciechanowie

miejsce i czas
17.08.2024
Zamek Książąt Mazowieckich, Ciechanów | Koncert

Za­pra­sza­my na po­ka­z spek­ta­klu mu­zycz­ne­go "Bra­cia Po­lar­nej Zo­rzy" Te­atru CHO­REA i Te­atru Fi­gur z Kra­ko­wa, w ramach I Ciechanowskiego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Ciechanów Dzieciom", na Zamku Książąt Mazowieckich, organizowanego przez Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio.

lwtch jab www v2

"Więcej niż Teatr" - letnie mistrzowskie warsztaty w Teatrze CHOREA

miejsce i czas
28.07.2024
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy na nowy cykl "Letnich mistrzowskich warsztatów w Teatrze CHOREA".  Drugie warsztaty teatralne - "Więcej niż Teatr" - poprowadzi Janusz Adam Biedrzycki, 28 lipca 2024, w Teatrze CHOREA w Łodzi.

wwlkqhegejlgw 1200675 4

Urodziny Łodzi na Abramce!

miejsce i czas
27.07.2024
Park im. Edwarda Abramowskiego | Projekt

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na rodzinno-sąsiedzką imprezę plenerową, którą organizujemy z okazji 601 Urodzin Łodzi, w Parku im. Edwarda Abramowskiego, w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.