Biegnac
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Biegnąc_"

Spektakl "Biegnąc_"

miejsce i czas
28.09.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Biegnąc_", Oli Wielemborek i Ady Słowikowskiej, odbywający się w ramach wydarzenia „Kultura równości”, będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.

 

data: 28 września 2024 (sobota)
godzina: 18:00
miejsce: sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek widzów: 12+
czas trwania: około 60 minut (bez przerw)
wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
rezerwacja bezpłatnych wejściówek: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com

 


"Biegnąc_" to spektakl narracyjno-muzyczny z elementami performance’u. Na jego treść składają się trzy opowieści.

Pierwsza baśń pt. "Uruk i Ogień”" autorstwa Oli Wielemborek, opowiada o losach postaci, której pragnienia nie pozwalają być w pełni tu i teraz, a byt przeplata się w nieskończoność z ognistą nieposkromioną siłą. Opowieść dotyka tematu płynności i niedookreśloności tożsamości seksualnej. Artystki eksperymentują w niej z zaimkami osobowymi i przyglądają się wędrówkom ku najgłębszym pragnieniom, w głąb siebie i ku sobie.


Druga historia napisana została na motywach "Mostu na Drinie" Ivo Andricia (fragment o pięknej Facie, która skoczyła do rzeki, by uniknąć małżeństwa z niekochanym mężczyzną), a trzecia zaczerpnięta z „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes ("Skóra foki - skóra duszy", baśń zimnych Krajów Północy) mówi o losach matki Uruk, którą/którego/które poznajemy w pierwszej opowieści.

Trzy historie będą dopełnione i wzbogacone przez autorską oprawę muzyczną Ady Słowikowskiej oraz jej działania artystyczne.

"Biegnąc_" mówi o poszukiwaniu siebie i pozostawaniu sobą wbrew oczekiwaniom innych. Dotyka problemu ograniczania i narzucania tożsamości, sięga do najgłębszych marzeń i pragnień. Niesie myśl o tym, że jesteśmy wszystkim, wszystko jest nami, kończy się i odradza, przeistacza, od siebie się oddala, by do siebie wracać.

Reżyseria i obsada: Ola Wielemborek, Ada Słowikowska

Ola Wielemborek - tutorka w demokratycznym przedszkolu Pierwiosnek. Mama dwójki dzieci. Z zamiłowania opowiadaczka - głównie dzieciom (nie tylko swoim), ale coraz chętniej też dorosłym, swego czasu związana z Grupą Studnia O. Z wykształcenia slawistka.

Ada Słowikowska - urodzona w Łodzi, wielopłaszczyznowo działa na rzecz swojego miasta. Łączy dziedziny, przeplata języki, eksploruje zmysły. Edukatorka i animatorka kultury w inLodz21. Wiceprezeska Fundacji ARTernatywa. Z wykształcenia rytmiczka i romanistka.

Razem przygotowały już dwa spektakle opowiadackie dla dzieci: "Ciotka Ester" (w ramach wydarzenia Bigiel na Żytniej, 2015) oraz "Niebieskie, czyli o tym co chmura opowiedziała słońcu" (spotkanie z opowieścią w Świetlicy Spotkań, 2023) i jedną podobną formę narracyjno-muzyczną dla dorosłych - "Widziałem płaczącego konia" (Pop’n’Art, Festiwal Łodzi Czterech Kultur, 2022). Obecnie realizują projekt "Nowe legendy Starego Miasta".

 

 

 

Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki - Teatr.


Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 


Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi


Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


Partner: Teatr CHOREA
 

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

IMG 9305 ScaleWidthWzI4MDBd

Cykliczne warsztaty "Krav Maga" dla dzieci"

miejsce i czas
25.09-18.12.2024
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy do dołączenia do cyklicznych zajęć dwóch stałych grup warsztatowych "Krav Maga", przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-9 lat i 10-13 lat, prowadzonych przez doświadczoną instruktorkę – Elinę Tonevę, w ramach programu Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Chor v2

Cykliczne spotkania "Chóru Spółdzielczego"

miejsce i czas
23.09-25.11.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy na cykl spotkań "Chóru Spółdzielczego", prowadzonego przez Grzegorza Wierusa, organizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki - Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.

458912074 849677210631409 5557647419339508785 n

Spektakl "I na co Ci ten Brzechwa?"

miejsce i czas
21.09.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "I na co Ci ten Brzechwa?" w wykonaniu uczestniczek spotkań teatralnych w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" w Lublinie, odbywający się w ramach wydarzenia "Teatr bez granic. Międzypokoleniowe spotkania teatralne", będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.