chreja fot. agnieszka cytacka ACF 8163 2
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Chreja" w Łodzi

Spektakl "Chreja" w Łodzi

miejsce i czas
08.12.2024
Teatr CHOREA | Spektakl

Za­pra­sza­my na pierwszy popremierowy po­kaz spek­ta­klu "Chreja" w wykonaniu Anny Maszewskiej z Teatru CHOREA, w re­ży­se­rii Pawła Głowatego, na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi. Spektakl realizowany będzie z audiodeskrypcją dla osób niedowidzących, niewidomych oraz z dysfunkcjami wzroku.

 

 

data: 8 grudnia 2024 (niedziela)

godzina: 19:00

miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, budynek C ul. Tymienieckiego 3

wiek widzów: 14+

czas trwania: 60 minut (bez przerw)

bilety: 35 zł (ulgowy) / 45 zł (normalny)

zakup bi­le­tów: za po­śred­nic­twem por­ta­lu kicket.com

 

* Do za­ku­pu bi­le­tów ulgo­wych upo­waż­nio­ne są oso­by nie­peł­no­let­nie (do 18 roku ży­cia), ucznio­wie, stu­den­ci, eme­ry­ci, ren­ci­ści, oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi, oso­by po­wy­żej 80 roku ży­cia oraz oso­by ob­ję­te ulgą usta­wo­wą.

 

* Uwaga! Spektakl realizowany z audiodeskrypcją dla osób niedowidzących, niewidomych oraz  z dysfunkcjami wzroku.

 

 

"Chreja"* to opowieść o zmaganiach bohaterki, która otrzymuje diagnozę zaburzeń psychicznych składających się na neuroróżnorodność, czyli koncepcję zakładającą, że istnieje naturalna różnorodność w funkcjonowaniu mózgu i neurobiologicznych podstawach ludzkiego umysłu.

 

Spektakl przywołuje codzienność pełną absurdu i groteski, w jakiej odnaleźć się musi osoba neuroatypowa. Tym samym zadając pytanie: gdzie kończy się żart, a zaczyna prawdziwy dramat?

 

"Chreja" to działania sceniczne opowiadające o kobiecie z ADHD, dysleksją i wysoko wrażliwą osobowością (WWO). Spektakl ma na celu ukazanie wielowymiarowości atypowości, wydawałoby się, w prozaicznej codzienności, która staje się starciem ze światem ustalonym według jednego, odgórnego schematu, maskowaniem się, jak również posiadaniem nieszablonowego myślenia i tworzenia nowatorskich sposobów rozwiązywania problemów.

 

"Chreja" to próba łamania tabu, opowieść o wielowersyjności w przetwarzaniu informacji, różnic w reakcjach emocjonalnych i jednocześnie problematycznych i genialnych aspektów osób neuroatypowych.

 

* Chreja, nie chryja; choć możliwe, że będzie z tego niezła burda.

 

* Chreja - w literaturze starożytnej: zbiór humorystycznych powiedzeń sławnych ludzi i anegdot o nich, mający cel dydaktyczny.

 

Pomysł: Anna Maszewska
Reżyseria: Paweł Głowaty, Anna Maszewska
Muzyka, sound design: Wojtek Kurek
Scenografia: Weronika Gabryiel
Kostium: Mateusz Maria
Reżyseria światła: Tomasz Krukowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Wykonanie: Anna Maszewska

 

W spektaklu użyty jest fragment książki "Jak płakać w miejscach publicznych" Emilii Dłużewskiej, Wydawnictwo Znak.

 

Projekt "Chreja" został zrealizowany dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.

 

 

Paweł Głowaty - aktor, absolwent PWSFTViT im. L.Schillera w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Przed okresem studiówm związany z teatrem tańca. Brał udział w spektaklach Teatru Navras w reżyserii Artura Stelmaczonka, m.in.: "Nijaki, męski, żeński", "Porywacze ciał". Współpracował ze studentami i absolwentami Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca. Wziął udział w miniaturze ruchowej w reżyserii Wojciecha Chowańca i choreografii Jana Lorysa, oraz "It’s all about bravery" w choreografii Katarzyny Baran. Współpracował z Marcinem Brzozowskim przy spektaklu "Technika punktu świetlnego" oraz z Teatrem CHOREA przy spektaklu "Tragedia Jana" w reżyserii Waldemara Raźniaka. Obecnie związany gościnnie z Teatrem Narodowym w Warszawie. Wyreżyserował spektakle: "Sen Małego Króla, który nigdy nie był Księciem", "Lodowy Pałac" oraz "Ja, Feuerbach", w którym zagrał u boku Tomasza Rodowicza i Pauliny Walendziak/Joanny Chmieleckiej. Współreżyser spektaklu "Chreja". 

 

Anna Maszewska - aktorka, producentka teatralna i filmowa. Instruktorka warsztatów aktorskich i ogólnorozwojowych dla dzieci, młodzieży i studentów. Od 2011 roku działa aktorsko w teatrach niezależnych i offowych. Posiada doświadczenie dubbingowe oraz w pracy z kamerą. W latach 2015-2017 liderka i aktorka w międzynarodowym projekcie "TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes" (edycja polska). Od 2018 roku wchodzi w skład zespołu Teatru CHOREA, gra w spektaklach: "Tragedia Jana" (reż. Waldemar Raźniak, 2018), "Księżniczki" (reż. Julia Jakubowska, 2020), "Dzień Dobry Pinky Mouse!" (reż. Ola Shaya, Joanna Filarska, 2021), "Śmierć na gruszy" (reż. Łukasz Kos, 2021), "Ragnarok" (reż. Adrian Bartczak, 2022), "What’ Demeter?" (reż. Tomasz Rodowicz i zespół Teatru CHOREA, 2024). Współreżyserka spektaklu "Zjem Twój dżem" (2023) Najstarszej Dziecięcej Grupy Teatralnej CHOREA. Od 2023 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, przy działaniach edukacyjnych. W 2024 zrealizowała monodram "Chreja" w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.

 

Wojtek Kurek - improwizator, perkusista, producent, autor instalacji dźwiękowych i muzyki do teatru. Porusza się na gruncie muzyki folkowej, eksperymentalnej i elektroakustycznej. Programuje własne instrumenty i efekty, którymi przetwarza dźwięki akustyczne. Wydał ponad 30 albumów, które ukazały się w Polsce, USA, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugalii i Szkocji. Koncertuje m.in. z avant-folkowym trio Tuleje, w duecie MEŁECH / KUREK, kwartecie Chryste Panie oraz z Pawłem Doskoczem. Jest nieoficjalnym rekordzistą świata w kategorii "trasa solo mieszkańca polski" - 23 koncerty w 25 dni. Autor cyklicznej audycji w Radio Kapitał o wdzięcznej nazwie "krówka czy krowa".

 

 

 

Bi­le­ty na spek­takl moż­na zakupić przez In­ter­net, za po­śred­nic­twem por­ta­lu kicket.com, lub kli­ka­jąc przy­cisk "KUP BI­LET" na stro­nie www.chorea.com.pl/pl.

 

 

 

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

tworcze LISTOPAD24 miesiac

Listopadowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

miejsce i czas
16-30.11.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

Zapraszamy do udzia­łu w listopadowych Twór­czych Warsz­ta­tach w Fabryce Sztuki. Warsz­ta­ty pro­wa­dzo­ne przez świet­nych in­struk­to­rów, prze­zna­czo­ne są dla dzie­ci, mło­dzie­ży, do­ro­słych i ca­łych ro­dzin. Sprawdź­cie har­mo­no­gram, za­no­tuj­cie daty, re­zer­wuj­cie miej­sca i czas.

368861451 1278889912949950 8521718269728558924 n v2

Spektakl "Księgi niepokoju. Stanisław / Antoni / Fernando" w Łodzi

miejsce i czas
30.10.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Za­pra­sza­my na po­kaz spek­ta­klu "Księgi niepokoju. Stanisław / Antoni / Fernando" Te­atru CHO­REA, w re­ży­se­rii To­ma­sza Ro­do­wi­cza, na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi, połączony ze zwiedzaniem przestrzeni Fuzji Łódź, w ramach wydarzeń organizowanych przez Fuzję w Łodzi. 

queer

Spektakl "Queer w wielkim mieście"

miejsce i czas
28.10.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na "Queer w wielkim mieście" - spektakl dyplomowy Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, w reżyserii Filipa Pawlika, odbywający się w ramach wydarzenia "Kultura równości", będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.