szbg www ch warsztaty
Strona główna / Aktualności / Warsztaty Teatru CHOREA i Autism Team | Sztuka bez granic

Warsztaty Teatru CHOREA i Autism Team | Sztuka bez granic

miejsce i czas
07-08.11.2024
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych | Warsztat

Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Teatr CHOREA oraz członków Fundacji Autism Team i Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team. Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Sztuka bez granic" realizowanego przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

 

data: 7 listopada 2024 (czwartek)

godzina: 16:00-19:00

miejsce: sala prób (III piętro), Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56

data: 8 listopada 2024 (piątek)

godzina: 15:00-18:00

miejsce: sala balkonowa (I piętro), Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56

prowadzenie: Maja Caban, Małgorzata Lipczyńska, Ewa Otomańska

rezerwacja miejsc: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56 / tel.: 42 633 26 41 / mail: sekretariat@aoia.pl / od poniedziałku do piątku, w godzinach  8:00-16:00

więcej informacji: https://aoia.pl/sztuka-bez-granic-cykl-III / https://fb.me/e/2HsaTGNMP

 * Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikaty udziału w projekcie

 

 

INFORMACJE O WARSZTATACH TEATRU CHOREA I AUTISM TEAM

 

Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych pracą z zakresu teatru, tańca, inkluzywności oraz teatroterapii, a także dla osób chcących zwiększyć świadomość dotycząca twórczości i metod pracy osób z niepełnosprawnościami, poszerzyć wiedzę na temat dostępności w kulturze i sposobów jej zapewniania oraz chcących spotkać we wspólnym doświadczeniu.

 

Te­atr CHO­REA - to ze­spół lu­dzi, pręż­na, nie­po­li­czal­na i nieobliczalna gru­pa ar­ty­stów, per­for­me­rów, mu­zy­ków, tan­ce­rzy, ak­to­rów, prak­ty­ków i teo­re­ty­ków te­atru. Two­rzymy in­ter­dy­scy­pli­nar­ne pro­jek­ty ar­ty­stycz­ne, edu­ka­cyj­ne i spo­łecz­ne: spek­ta­kle, kon­cer­ty, warsz­ta­ty i per­for­men­sy. Po­słu­gu­jemy się in­no­wa­cyj­ny­mi, au­tor­ski­mi me­to­da­mi pra­cy, wy­cho­dząc poza ma­in­stre­am kul­tu­ral­ny. Nasze dzia­ła­nia kie­ru­jemy do do­ro­słych, mło­dzie­ży i dzie­ci, w tym dla tych sta­le od­wie­dza­ją­cych te­atr, tych z utrud­nio­nym do­stę­pem do sztu­ki oraz tych po­szu­ku­ją­cych al­ter­na­tyw­nych dzia­łań w kul­tu­rze. W swo­jej pra­cy sta­wia­ją na ze­spo­ło­wość, dzia­ła­nia w part­ner­stwie, dy­na­mi­kę gru­py, bu­do­wa­nie re­la­cji, świa­do­mość cia­ła i gło­su, mu­zy­kal­ność oraz od­kry­wa­nie twór­czych po­ten­cja­łów.

Więcej informacji: https://www.chorea.com.pl/

 

Fundacja Autism Team - idea Fundacji Autism Team powstała w 2016 roku. Od tego czasu zespół społeczników i przyjaciół działa nieprzerwanie na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Prowadzimy działania mające na celu łamanie barier i stereotypów, zapewniamy oraz wdrażamy szeroko pojętą inkluzję społeczną. Swoją misję realizujemy wspierając i wzmacniając wagę samostanowienia osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju w spektrum autyzmu lub/oraz z niepełnosprawnościami - w rolach „Self-Advocacy”/ Samorzeczników. Edukujemy, podnosimy świadomość społeczną oraz wpływamy na poprawę jakości życia osób w spektrum autyzmu, z innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów.

Nasze cele realizujemy na wielu płaszczyznach. Współpracujemy na szczeblu wojewódzkim i miejskim w szeroko rozumianym obszarze inkluzji osób z niepełnosprawnościami. Oferujemy bezpośrednie wsparcie terapeutyczne oraz świadczymy bezpłatną pomoc w ramach Społecznego Pogotowia Interwencyjnego. Od 2020 roku prowadzimy Klub Świadomej Młodzieży, skupiający osoby w spektrum autyzmu wchodzące w dorosłość. Pasje klubowiczów rozwijamy w przestrzeniach wewnętrznej sekcji fundacji - Artegracja. Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami wspieramy w ramach Klubu Świadomych Rodziców. Prowadzimy kampanie społeczne oraz aktywnie działamy w przestrzeniach rzeczniczych. Szkolimy, „warsztatujemy” w obszarze wsparcia całych rodzin oraz edukacji włączającej uczennice i uczniów w spektrum autyzmu z własnymi potrzebami edukacyjnymi. Na stałe współpracujemy z wieloma instytucjami kultury m.in. w ramach projektu “Biblioteka dla każdego”.

Kadra współtworząca naszą fundację to społecznicy i wolontariusze - osoby w spektrum autyzmu, ich rodziny, eksperci i terapeuci z wieloletnim doświadczeniem. Tworzymy koalicję organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych działających na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu. Wspólnie lub indywidualnie inicjujemy, organizujemy i prowadzimy projekty oraz kampanie społeczne, którym towarzyszą duże wydarzenia medialne mające na celu pełną inkluzję oraz podniesienie jakości życia osób w spektrum autyzmu.

Więcej informacji: https://autismteam.pl/

 

 

 

 

 

Zapraszamy również na pokaz spektaklu "INNY PIES, INNY KOT", w wykonaniu artystów działających w Klubie Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team. Spektakl jest efektem cyklu warsztatów, prowadzonych przez Teatr CHOREA. Pokaz spektaklu odbywa się w ramach projektu "Sztuka bez granic" realizowanego przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. 

 

data: 9 listopada 2024 (sobota)
godzina: 18:00
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, budynek C (parter), ul. Tymienieckiego 3
wiek widzów: 7+
czas trwania: 40 minut

rezerwacja miejsc: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, ul. Zachodnia 54/56 / tel.: 42 633 26 41 / mail: sekretariat@aoia.pl / od poniedziałku do piątku, w godzinach  8:00-16:00

więcej informacji: https://aoia.pl/inny-pies-inny-kot / https://fb.me/e/2HsaTGNMP

* Po spektaklu odbędzie się rozmowa z twórcami

 

 

INFORMACJE O SPEKTAKLU "INNY PIES, INNY KOT"

 

Community, communauté, Gemeinschaft, fellesskap, comunumaro czy māfutaga... Tak w różnych językach brzmi słowo “wspólnota”. Możemy odmieniać je przez wiele znaczeń, kontekstów i momentów historycznych. A co znaczy dla nas? To poczucie więzi, bezpieczeństwo, możliwość bycia sobą, przy jednoczesnym poszanowaniu i akceptacji granic innych. 

 

W naszej scenicznej refleksji dotyczącej wspólnotowości, pokazujemy ją zarówno w dawnym, „pierwotnym” wydaniu, jak i współcześnie. Przyglądamy się sobie i relacjom z Innym. Szukamy wspólnych języków, wymiany, energii, która buduje. Cofamy się też na chwilę do czasów PRL, gdzie słowo „komunizm” miało oznaczać między innymi  równość i wspólnotę w organizacji życia społecznego.  Pleciemy siatkę powiązań, zależności i umieszczamy w niej wspólne zasady, ograniczenia, wartości. Pokazujemy, że w sytuacji odrzucenia, wciąż można zachować siłę i indywidualność. Jesteśmy w tym. Razem.

 

Twórcy: Teatr CHOREA, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team
Reżyseria i prowadzenie grupy: Maja Caban, Małgorzata Lipczyńska, Ewa Otomańska
Występują: Borys Chmielewski Jan Gawroński, Antonina Jakubowska, Lidia Kucharek, Michał Ludwiczak, Tomasz Muszyński, Paula Oset, Szymon Popiel, Michał Słowiński, Aleksandra Szałek, Alex Krawczyk, Roland Męczyński, Manuel Murillo Montenegro, Miłosz Kowal
Wizualizacje: Kamil Wallace
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Partner: Fabryka Sztuki w Łodzi

 

 

 

 

 

INFORMACJE O PROJEKCIE "SZTUKA BEZ GRANIC"

 

Projekt "Sztuka bez granic - Tworzymy Przestrzeń dla Wspólnej Sztuki i Inspiracji" realizowany jest przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Celem tego unikalnego projektu  jest spotkanie, wzajemna inspiracja i wymiana doświadczeń pomiędzy artystami, pedagogami teatru, tancerzami, osobami pracującymi z grupami oraz amatorami. Głównym założeniem jest integrowanie społeczności przez sztukę oraz ukazywanie nowych jakości w teatrze społecznie zaangażowanym, dzięki wspólnemu udziałowi w warsztatach prowadzonych przez artystów tworzących z niepełnosprawnościami.

 

W ramach projektu odbędą się cztery cykle warsztatów, pokazów spektakli oraz wspólny panel dyskusyjny, który zwieńczony zostanie publikacją ogólnodostępnego e-booka. Każdy cykl skupi się na pracy z grupą działającą w obrębie konkretnej niepełnosprawności, jej postrzegania w społeczeństwie, a także na wypracowanych metodach teatralnej pracy. Uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość współuczestniczenia w warsztatach z grupami teatralnymi, które stworzyły własne, unikatowe techniki i ćwiczenia. W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami będą miały szansę pełnić rolę ekspertów i samorzeczników, prowadząc dyskusję o dostępności w kulturze i sztuce.

 

"Sztuka bez granic" to projekt, który nie tylko edukuje i promuje wykorzystanie narzędzi teatralnych w terapii, ale również dostrzega i podkreśla potencjał oraz unikatowość sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Naszym strategicznym celem jest podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie kompetencji osób prowadzących grupy zajęciowe oraz artystów, co bezpośrednio przyczynia się do ułatwienia dostępu do kultury oraz integracji społecznej. Realizując ten projekt, dążymy do osiągnięcia realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury, zarówno w wymiarze społeczno-mentalnym, jak i kompetencyjnym. Tworzymy warunki sprzyjające włączaniu i współdziałaniu przedstawicieli różnych grup społecznych w życie kulturalne, budujemy kompetencje odbiorców kultury i wspieramy dostępność sztuki dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dołącz do nas i twórzmy razem Sztukę bez granic!

Więcej informacji: https://aoia.pl/projekt-sztuka-bez-granic / https://fb.me/e/4XmhRdEKQ

 

 

 

Projekt “Sztuka bez granic” jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

 

Projekt objęty wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

368861451 1278889912949950 8521718269728558924 n v2

Spektakl "Księgi niepokoju. Stanisław / Antoni / Fernando" w Łodzi

miejsce i czas
30.10.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Za­pra­sza­my na po­kaz spek­ta­klu "Księgi niepokoju. Stanisław / Antoni / Fernando" Te­atru CHO­REA, w re­ży­se­rii To­ma­sza Ro­do­wi­cza, na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi, połączony ze zwiedzaniem przestrzeni Fuzji Łódź, w ramach wydarzeń organizowanych przez Fuzję w Łodzi. 

queer

Spektakl "Queer w wielkim mieście"

miejsce i czas
28.10.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na "Queer w wielkim mieście" - spektakl dyplomowy Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, w reżyserii Filipa Pawlika, odbywający się w ramach wydarzenia "Kultura równości", będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.

Ksiezniczki

Spektakl "Księżniczki"

miejsce i czas
27.10.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej, odbywający się w ramach wydarzenia „Kultura równości”, będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.