Dys is for JA
Strona główna / Aktualności / Finisaż cyklu warsztatów "Dysforia w teatrze"

Finisaż cyklu warsztatów "Dysforia w teatrze"

miejsce i czas
08.12.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy "Dys is for JA" - finał cyklu warsztatowego „Dysforia w teatrze”, prowadzonego przez Igę Załęczną oraz spotkanie i rozmowę z prowadzącą i uczestnikami/uczestniczkami warsztatów. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.

 

 

data: 8 grudnia 2024 (niedziela)
godzina: 17:00
miejsce: Sala B_201, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek widzów: 16+
czas trwania: 45 minut
wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
rezerwacja bezpłatnych wejściówek: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com


Dysforia - z greckiego: znosić trudność.


To był nasz punkt wyjścia.


W możliwie szerokim i złożonym ujęciu.

 

Dalej podążanie za grupą, indywidualnymi i wspólnymi perspektywami, ujęciami czy wrażliwością.

Przez pół roku w cyklicznych spotkaniach badaliśmy, w jaki sposób przyglądać się, oswajać i znajdować przestrzeń przyjęcia dla tych części siebie, które społeczeństwo, czasem nawet najbliższe otoczenie, poddaje w wątpliwość, stawia poza bańką z napisem "jesteś ok". W twórczych eksperymentach, zabawie, w rozbudzaniu kreatywności i wyobraźni tworzyliśmy odpowiedzi, używając języka sztuki. W formie "artgestu", performatynego działania, potoku lub kropli słowa, bawiliśmy się przestrzenią, ruchem i formą. Czasem całkiem poważnie zastygaliśmy w przejmującej ciszy, towarzysząc sobie w odkrywaniu nowych perspektyw osobistych i artystycznych.

Teraz, odrobinę już ośmieleni, zapraszamy do wspólnego spaceru, po naszych wewnętrznych pejzażach.


Jest tu bezpiecznie. Łagodnie. Twórczo.

 


Prowadząca: Iga Załęczna
Grupa warsztatowa: Dagmara Appel, Małgorzata Będkowska, Betina Dubiel, Kate Głuchowska, Paulina Kajdanowicz, Marta Najder, Iga Polniak, Wiktor Moraczewski


Iga Załęczna - specjalistka do spraw edukacji artystycznej, choreografka, trenerka dramy. Terapeutka DMT (Psychoterapia tańcem i ruchem). Członkini i założycielka Teatru CHOREA, gdzie zrealizowała liczne projekty teatralne (m.in.: „Koguty, Borsuki i inne Kozły”, „Córka swojej matki”, „Szczeźli”) oraz edukacyjno-artystyczne (m.in.: „Teatr Forum jako metoda pracy”). W latach 2006-2018 współtworzyła zespół teatru Nettheatre (praca aktorska, choreograficzna, m.in.: „Turandot”, „Ala ma sen”, „Kukła. Księga blasku”, „Wszystkie rodzaje śmierci”). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w obszarze edukacji artystycznej. W latach 2011-2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu, prowadząc stały kurs zajęć z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Współpracuje z Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (reżyseria teatru ruchu) oraz Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie w ramach studiów podyplomowych: psychotraumatologia (arteterapia w traumie). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010, 2011, 2017, 2020. W 2015 r. ukończyła kurs Teatru Forum. W latach 2018-2021 realizowała autorski program edukacji artystycznej dla dorosłych „Szkoła Pedagogów Kreatywności”, w Fabryce Sztuki w Łodzi. W 2022 r. zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia „Animator/Artysta/Pedagog”. Od 11 lat prowadzi warsztaty rozwojowe, edukacyjne, teatralne. Współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii, Ośrodkiem Kuratorskim we Wrocławiu, Szkołą Społeczną i Fundacją KOM w Miliczu. Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia) pracując w zgodzie z dynamiką procesu grupowego. Stale współpracuje z Fabryką Sztuki w Łodzi („TEATR W DZIAŁANIU”, „SPEKTRUM TEATRU”, „Szkoła Pedagogów Kreatywności”) oraz Instytutem Grotowskiego („Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”).

 

 

Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki - Teatr.


Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 


Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi


Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego


Partner: Teatr CHOREA
 

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

tworcze wrzesien24 miesiac 1

Grudniowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

miejsce i czas
07-15.12.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

Zapraszamy do udzia­łu w grudniowych Twór­czych Warsz­ta­tach w Fabryce Sztuki. Warsz­ta­ty pro­wa­dzo­ne przez świet­nych in­struk­to­rów, prze­zna­czo­ne są dla dzie­ci, mło­dzie­ży, do­ro­słych i ca­łych ro­dzin. Sprawdź­cie har­mo­no­gram, za­no­tuj­cie daty, re­zer­wuj­cie miej­sca i czas.

FB

Festiwal Pięknego Słowa 2024: Porozumienie

miejsce i czas
03.12.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy na uroczyste podsumowanie Festiwalu Pięknego Słowa 2024: Porozumienie oraz finałowe Spotkanie Mówców. Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Oświatowe Edukacja i Fabrykę Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa prac uczniów klas IV-VIII - kolaży, obrazów, rysunków, ręcznie malowanych kamieni - odnoszących się do tematu tegorocznej edycji festiwalu.

Roznorodnosc w teatrze

Spotkanie dyskusyjne "Różnorodność w teatrze: praktyki i historie"

miejsce i czas
29.11.2024
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne "Różnorodność w teatrze: praktyki i historie", podsumowujące i zamykające tegoroczną edycję wydarzenia "Kultura równości", odbywającego się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.