Zapraszamy na dwa pokazy spektaklu "Vidomi", które zaprezentujemy w ramach międzynarodowego festiwalu teatralnego Olimpiada Teatralna, w nurcie "Więcej niż teatr", we Wrocławiu.
Z radością i dumą informujemy, że Teatr CHOREA jest jedynym teatrem z Łodzi reprezentującym nasze miasto na Festiwalu.
data: 23 października 2016 (niedziela)
godzina: 19:00
data: 24 października 2016 (poniedziałek)
godzina: 17:00
miejsce: Dworzec Świebodzki, Wrocław
bilety: 30 zł
rezerwacje: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/vidomi
Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Inicjatorem Olimpiady Teatralnej jest grecki reżyser Theodoros Terzopoulos, który powołał ją do życia w 1993 roku w Delfach, a obecnie pełni funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.
Hasło „Świat miejscem prawdy” to parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego wygłoszonego w 1976 roku, a opublikowanego w 1979 roku, w którym twórca Teatru Laboratorium przekonywał: „Wchodzimy w świat, aby przezeń przejść. Przechodzimy próbę świata, a świat jest miejscem prawdy. W każdym razie – świat powinien być miejscem prawdy”.
Nurt "Więcej niż teatr" koncentruje się na problemach artystycznych i społecznych związanych z pełnoprawną sztuką osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem teatru i sztuk performatywnych. Spektakle zaprezentują: Compagnie de l’Oiseau-Mouche (Francja), Teatr 21, Teatr CHOREA, Rafał Urbacki i Anu Czerwiński (Polska), Monster Truck (Niemcy), VerTeDance i Archa (Czechy). Program dopełnią wystawa fotografii Jana Rosołowskiego, koncert zespołu Na Górze oraz cykl spotkań „Śniadanie w procesie”, którego celem jest upowszechnienie marginalizowanych często zjawisk artystycznych, wymiana doświadczeń między polskimi i zagranicznymi twórcami, a także otwarcie przestrzeni dla pogłębionej refleksji na temat metod pracy w poszczególnych zespołach.
Więcej o festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl
Więcej o nurtach festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl/nurty/eastern-line
Więcej o spektaklu "Vidomi" na festiwalu: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/vidomi
Spektakl „VIDOMI” to próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących, próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców - słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem - stwarzamy własny język komunikacji. Uczymy się widzieć całym ciałem. Odkrywamy świat oparty na innym widzeniu, widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą, ani „ślepotą” umysłu, czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery jakie stawia nam społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”. A jaki jest twój punkt widzenia?
Reżyseria i choreografia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz
Opieka artystyczna: Tomasz Rodowicz
Muzyka: Kuba Pałys, Kuba Krzewiński, Joanna Filarska, Tomasz Rodowicz
Wizualizacje: Anna Świderska
Światło: Maciej Kobalczyk
Dźwięk: Marcin Dobijański
Opieka pedagogiczna: Hanna Gzella-Jastrzębska
Koordynacja: Jaonna Filarska
Współpraca: Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego
Występują: Anna Piekarniak, Ewa Otomańska, Aleksandra Ziomek, Klaudia Ambroszczyk, Kinga Rudzka, Przemysław Bitner, Grzegorz Nasalski, Damian Kukiałka, Jan Tarasiewicz, Tomasz Amsolik, Wiktor Moszczyński
Premiera: 28.11.2014, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi