Zapraszamy na drugą odsłonę wystawy fotograficznej "7.15 p.m." autorstwa Wiktora Moraczewskiego i Grega Noo-Waka, w ramach Festiwalu Perspektywy 2017: Teatr - awangarda w działaniu!
data otwarcia wystawy: 28 października 2017 (sobota)
godzina otwarcia wystawy: 17:00
czas trwania wystawy: od 28 października do 19 listopada 2017
miejsce: sala C_107, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek zwiedzających: bez ograniczeń wiekowych
wstęp: bezpłatny
rezerwacje:
mailowo: teatrchorea@gmail.com
telefonicznie: +48 506 103 207 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-17:00)
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
W zgłoszeniu prosimy o podanie daty i godziny zwiedzania oraz ilości rezerwowanych miejsc.
"7.15 p.m." to dość nietypowa wystawa fotograficzna. Po pierwsze – to wydarzenie odnoszące się do teatralnej działalności łódzkiego Hotelu Grand, umieszczającej go niegdyś w centrum życia kulturalnego Łodzi. Drugi ważny aspekt wystawy to charakter fotografii i specyficznie zaaranżowana przestrzeń, w której zostały zaprezentowane fotografie autorstwa Grega Noo-Waka.
Tytułem i tematem przewodnim wystawy jest ostatni działający w hotelu do 1982 roku - Teatr 7.15. Często pozornie proste na pierwszy rzut oka ujęcia dokumentujące przestrzenie teatralne, przy bardziej wnikliwej obserwacji ukazują niebezpieczne światy metafizyczne. Zwracają uwagę odbiorcy na ulotność chwili, atmosferę i historię miejsca. Jeżeli rozejrzymy się z uwagą, zobaczymy i poczujemy jak opuszczone pomieszczenia teatralne, znajdujące się w hotelu, są uduchowione i ciągle żywe.
Pierwsza odsłona wystawy "7.15 p.m." odbyła się w Galerii Grand Hotelu, w dniach 30 czerwca - 31 sierpnia 2017 roku, w ramach projektu Instytutu Teatralengo im. Mieczysława Hertza – (m)Łodzi.
Twórcy wystawy: Wiktor Moraczewski i Greg Noo-Wak
Wiktor Moraczewski - twórca wystawy, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego studiów pierwszego stopnia kierunku kulturoznawstwo, specjalności teatrologicznej. Obecnie student I roku studiów magisterskich na kierunku kulturoznawstwo. Recenzent spektakli w gazetach festiwalowych wydawanych w ramach Festiwalu Szkół Teatralnych i Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Młodych Dziatwa. Związany z Ośrodkiem Kultury Górna w Łodzi od 2014 roku, gdzie był współorganizatorem i uczestnikiem projektu Radar, realizowanego metodą Sensory Labirynth Theatre, której jest certyfikowanym instruktorem. Doświadczenie w tej dziedzinie oraz europejski certyfikat zdobył uczestnicząc w międzynarodowym projekcie Ritual Beyond Roots odbywającym się w ramach programu Erasmus+ w Rumunii i podczas zagranicznych projektów. Od 2015 roku współpracuje z Fundacją – Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza w Łodzi. W 2016 roku zajmował się adaptacją tekstu i dramaturgią do performansu Anny Cichy-Fatygi pt. "Ku wielkiemu morzu" pod opieką artystyczną reżysera Jacka Orłowskiego. Przedmiotem jego pracy licencjackiej były sale teatralne w łódzkim Hotelu Grand. W ramach projektu Instytutu – (m)Łodzi – realizował wystawę fotograficzną "7.15 p.m.", która była również częścią jego pracy licencjackiej. Od 2017 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi jako dramaturg. Obecnie zajmuje się scenariuszem do spektaklu "Ciemność. To co jest ukryte" w reżyserii Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdaleny Paszkiewicz. Ostatnio debiutował jako krytyk teatralny w "Dzienniku Łódzkim" oraz w magazynie kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego – "Kalejdoskopie".
Grzegorz Nowak (Greg Noo-Wak) - opiekun artystyczny wystawy i autor fotografii. Fotograf, scenograf, producent teatralny, współpracujący na stałe z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia, w specjalności Fotografia (PWSFTviT w Łodzi). Twórca serwisów fotograficznych dla teatrów, plakatów, projektów wspierających spektakle i wystaw. Uczestnik zbiorowych wystaw, laureat konkursów fotograficznych. Współpracuje z teatrami z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Opola, Warszawy, Poznania i Gdyni. Propagator idei trójdzielności fotografii teatralnej KKD (Kulisy_Kreacja_Dokumentacja). Jako scenograf tworzył i współpracował z Teatrem Studyjnym PWSFTviT, Teatrem Jaracza w Łodzi, TV Toya i TVP 3 Łódź. Działania artystyczne publikuje pod pseudonimem Greg Noo-Wak. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" w 2015.
Fundacja – Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza została powołana w celu ochrony dziedzictwa kulturowego Łodzi, w zakresie twórczości artystycznej związanej z teatrem oraz prowadzenia badań interdyscyplinarnych skoncentrowanych wokół problemów szeroko rozumianej kultury i praktyki teatralnej. Działania podejmowane w ramach Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza są prowadzone w trzech obszarach określonych jako: "dokumentacja", "edukacja" i "kreacja". "Dokumentacja" to gromadzenie i archiwizacja wszelkiego rodzaju dokumentów i świadectw kultury materialnej związanych z historią łódzkich teatrów dramatycznych. "Edukacja" to działania związane z upowszechnianiem wiedzy na temat przeszłości scen łódzkich, ale także nowych zjawisk w kulturze i sztuce teatru. "Kreacja" to działalność artystyczna i badawcza skupiona na najważniejszych aspektach współczesnej kultury.
TERMINARZ OTWARCIA WYSTAWY
Piątek (17 listopada): 10:00-13:30 / 19:00-21:00
Sobota: (18 listopada): 13:00-15:00 / 18:00-21:00
Niedziela (19 listopada): 14:00-18:00 / 18:30- Finisaż
Więcej informacji:
https://www.radiolodz.pl/posts/38884-7-15-teatralna-przeszlosc-na-wystawie
https://m.facebook.com/Przywróćmy-ducha-teatru-na-Piotrkowskiej-1727944377477917/