JAN baner chorea 3
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Tragedia Jana" w Łasku

Spektakl "Tragedia Jana" w Łasku

miejsce i czas
19.12.2018
Łaski Dom Kultury | Spektakl

Zapraszamy na spektakl "Tragedia Jana" Teatru CHOREA - czyli "Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego" Jakuba Gawatowica, który odbędzie się w Domu Kultury w Łasku. Spektakl w reżyserii Waldemara Raźniaka wyprodukowany został przez Warszawskie Towarzystwo Sceniczne we współpracy z Teatrem CHOREA.

 

data: 19 grudnia 2018 (środa)
godzina: 19:00
miejsce: Dom Kultury w Łasku, ul. Narutowicza 11
bilety: 30 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy)
wiek widzów: spektakl dla widzów powyżej 15 roku życiaSpektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica - niczym w średniowiecznym misterium - zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości - ukarani.

Ten wczesnobarokowy tekst napisany w 1619 roku na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej (dziś na Ukrainie) jest unikalnym zabytkiem języka polskiego i świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Całość odgrywana niegdyś przez uczniów kolegium jezuickiego z jednej strony zawiera elementy farsy i groteski, z drugiej boskiego lęku i grozy (mysterium tremendum). Żywy i dynamiczny język Gawatowica nie ustępuje mistrzom renesansowej literatury polskiej - Janowi Kochanowskiemu i Mikołajowi Rejowi. W dobie badań nad genami religijności VMAT2, ścierania się systemów ideologicznych i rozwoju sztucznej inteligencji warto zastanowić się nad tym, czy wiara jest w jakikolwiek sposób racjonalna? Skąd się bierze jej moc i czy ważna jest dzisiaj? Co odróżnia postawę ultrareligijną od postawy fanatycznej i jakie kanony wartości można uznać współcześnie za aktualne?

Zabawy jarmarczne, obrzędy i rytuały świąteczne o skomplikowanych korzeniach pogańsko-chrześcijańskich organizowały i nadal organizują rytm funkcjonowania naszej społeczności oraz nadają im sens. Łódzki Teatr CHOREA od lat eksperymentujący z pieśniami, obrzędami i starymi tekstami kultury jest jednym z niewielu zespołów, który może podjąć wyzwanie przywrócenia tego tekstu polskiemu teatrowi.

 

Spektakl "Tragedia Jana" - czyli "Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego" Jakuba Gawatowica

Reżyseria: Waldemar Raźniak
Choreografia: Liwia Bargieł
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Kostiumy: Emil Wysocki
Asystent reżysera: Wiktor Moraczewski
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Daria Szymańska / Joanna Jaworska-Maciaszek, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva

 

 

WAŻNE INFORMACJE

 

System rezerwacji biletów na spektakl prowadzi Łaski Dom Kultury:
-
 telefonicznie: (43) 675 37 13,
- osobiście: pokój 44 (I piętro), Łaski Dom Kultury, ul. Narutowicza 11, 98-100 Łask

 

System sprzedaży biletów prowadzi Warszawskie Towarzystwo Sceniczne.

 

Bilety można zakupić i odebrać w dniu wydarzenia, najwcześniej godzinę przed jego rozpoczęciem.

 

Płatność za bilety przyjmujemy wyłącznie gotówką. 

 

Rezerwacje wygasają 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

 

W spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa.

 

W trakcie trwania spektaklu prosimy o całkowite wyłączenie telefonów komórkowych.

 

Prosimy o nie rejestrowanie i nie dokumentowanie spektaklu bez wiedzy i zgody producenta spektaklu - Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego.

 

Prosimy o nie publikowanie żadnych materiałów zdjęciowych oraz filmowych ze spektaklu, bez wiedzy i zgody producenta spektaklu - Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego.

 

 

 

Producent: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne

 

wts logo


Współproducenci: Teatr CHOREAFabryka Sztuki w Łodzi

 

teatrCHOREA logo color          logo FS

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

mkidn

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

DSC 4653

Spektakl "Tragedia Jana" w Łodzi

miejsce i czas
10-11.12.2018
Teatr CHOREA | Spektakl

Zapraszamy na pierwsze popremierowe pokazy spektaklu "Tragedia Jana" Teatru CHOREA - czyli "Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego" Jakuba Gawatowica, w reżyserii Waldemara Raźniaka.

MG 6415

Spektakl "Rój. Sekretne życie społeczne" w Łodzi

miejsce i czas
06.12.2018
Teatr CHOREA | Spektakl

W Mikołajki zapraszamy dzieci i dorosłych na najnowszy spektakl Teatru CHOREA dla małych i dużych widzów pt. "Rój. Sekretne życie społeczne", na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

tworcze gru

Grudniowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

miejsce i czas
03-27.12.2018
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

W grudniu zapraszamy do Fabryki Sztuki w Łodzi na cykl świetnych Twórczych Warsztatów dla każdego - dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.