Z radością zapraszamy na cykl prezentacji spektaklu „Tragedia Jana” w reżyserii Waldemara Raźniaka, który Teatr CHOREA stworzył we współpracy z Warszawskim Towarzystwem Scenicznym.
Pokazy spektaklu odbędą się w październiku i listopadzie 2019 roku, ramach programu TEATR POLSKA 2019, który organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na spektakle zapraszamy do: Żyrardowa, Myszkowa, Czechowic-Dziedzic, Radomska, Głogowa, Zduńskiej Woli, Nowej Soli i Barcina.
Spektakl "Tragedia Jana" - czyli "Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego" Jakuba Gawatowica - w ramach programu TEATR POLSKA 2019
Spektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica - niczym w średniowiecznym misterium - zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości - ukarani.
Ten wczesnobarokowy tekst napisany w 1619 roku na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej (dziś na Ukrainie) jest unikalnym zabytkiem języka polskiego i świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Całość odgrywana niegdyś przez uczniów kolegium jezuickiego z jednej strony zawiera elementy farsy i groteski, z drugiej boskiego lęku i grozy (mysterium tremendum). Żywy i dynamiczny język Gawatowica nie ustępuje mistrzom renesansowej literatury polskiej - Janowi Kochanowskiemu i Mikołajowi Rejowi. W dobie badań nad genami religijności VMAT2, ścierania się systemów ideologicznych i rozwoju sztucznej inteligencji warto zastanowić się nad tym, czy wiara jest w jakikolwiek sposób racjonalna? Skąd się bierze jej moc i czy ważna jest dzisiaj? Co odróżnia postawę ultrareligijną od postawy fanatycznej i jakie kanony wartości można uznać współcześnie za aktualne?
Zabawy jarmarczne, obrzędy i rytuały świąteczne o skomplikowanych korzeniach pogańsko-chrześcijańskich organizowały i nadal organizują rytm funkcjonowania naszej społeczności oraz nadają im sens. Łódzki Teatr CHOREA od lat eksperymentujący z pieśniami, obrzędami i starymi tekstami kultury jest jednym z niewielu zespołów, który może podjąć wyzwanie przywrócenia tego tekstu polskiemu teatrowi.
Reżyseria: Waldemar Raźniak
Choreografia: Liwia Bargieł
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Kostiumy: Emil Wysocki
Asystent reżysera: Wiktor Moraczewski
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Joanna Jaworska-Maciaszek / Daria Szymańska / Sara Kozłowska, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva
Premiera: 17 listopada 2018, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Produkcja: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne, Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi
Fot. Wojciech Zillmann
W spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa.
- Spektakl "Tragedia Jana" został zwycięzcą 27 edycji festiwalu Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2019 w Toruniu.
- Spektakl „Tragedia Jana” został zakwalifikowany do programu "Teatr Polska 2019", organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Spektakl "Tragedia Jana" został laureatem Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”.
- Spektakl "Tragedia Jana" został wyróżniony przez krytyków teatralnych jako jeden z najlepszych spektakli offowych sezonu 2018/2019, w ankiecie wrześniowego numeru Miesięcznika Teatr.
- Spektakl "Tragedia Jana" otrzymał nagrodę Złotej Maski za najlepsze wydarzenie teatralne na scenie off w sezonie 2018/2019.
- Spektakl "Tragedia Jana" bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Harmonogram prezentacji spektaklu "Tragedia Jana" w ramach programu TEATR POLSKA 2019
- 18 października 2019 / piątek / Żyrardów
godz. 18:00, Centrum Kultury w Żyrardowie - 4 listopada 2019 / poniedziałek / Myszków
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Myszkowie - 5 listopada 2019 / wtorek / Czechowice-Dziedzice
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach - 8 listopada 2019 / piątek / Radomsko
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Radomsku - 11 listopada 2019 / poniedziałek / Głogów
godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie - 12 listopada 2019 / wtorek / Zduńska Wola
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury Centrum Integracji Ratusz w Zduńskiej Woli - 22 listopada 2019 / piątek / Nowa Sól
godz. 18:00, Nowosolski Dom Kultury - 27 listopada 2019 / środa / Barcin
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Barcinie
Wszystkim pokazom spektaklu towarzyszyć będą warsztaty teatralno-muzyczne "Ciało / Ruch / Głos - Aktor Wielowymiarowy" prowadzone przez artystów Teatru CHOREA.
Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia nawłasnym ciele bazowego zjawiska chorei – trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jednym działaniu. W trakcie warsztatów koncentrujemy się na pracy w grupie, pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. Staramy się uruchomić organiczność aktora na sposób zbliżony do tego jak definiował ją Jerzy Grotowski. W metodzie CHOREI zawszeobecne są dwa główne wyznaczniki: intensywność i ryzyko – zarówno to fizyczne jaki to wynikające z konieczności przełamywania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników. W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.
prowadzenie: Elina Toneva, Tomasz Krzyżanowski
godzina rozpoczęcia warsztatów: 15:00
czas trwania: 2 godziny
ilość uczestników: 15-20 osób
Więcej informacji: https://teatrpolska.pl/spektakle/208-Tragedia-Jana/
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Żyrardów)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Myszków)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Czechowice-Dziedzice)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Radomsko)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Głogów)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Zduńska Wola)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Nowa Sól)
- Obejrzyj galerię zdjęć - fot. Rami Shaya / Tutajproduction (Teatr Polska 2019, Barcin
Informacje o programie TEATR POLSKA
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
To już 11 edycja programu TEATR POLSKA, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 18 spektakli. Od 1 września do 30 listopada 2019 szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną:
-
"Aktorzy Koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna", reż. Piotr Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
-
"Don Kichot", reż. Konrad Dworakowski, Grupa Coincidentia/Teatr Pinokio w Łodzi
-
"Jeremi się ogarnia. LOL", reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
-
"Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium", reż. Piotr Ratajczak, TEATR NOWY w Zabrzu
-
"Kyś", reż. Igor Gorzkowski, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
-
"Lorem Ipsum", reż. Paweł Urbanowicz, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"/ kolektyw Vagabond Physical Collective
-
"Matka Makryna", reż. Irena Jun, STUDIO teatrgaleria
-
"Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko", reż. Ewa Maria Wolska, Teatr FRAKTAL/Fundacja FRAKTAL
-
"Staś i Zła Noga", reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
-
"Švejk", reż. Joanna Zdrada, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku
-
"Szac", reż. Iwona Woźniak, Teatr Naumiony/ Fundacja Szafa Gra Ornontowice
-
"Thriller", reż. Paweł Sakowicz i Anna Smolar, Nowy Teatr
-
"Tragedia Jana", reż. Waldemar Raźniak, Teatr CHOREA
-
"Trzy ćwierci do śmierci", opieka artystyczna Mateusz Smaczny, Teatr Martin/ Poznańska Fundacja Artystyczna
-
"We_selle", reż. Wojciech Mochniej, M for Culture Foundation Wiedźmin. Turbolechita, reż. Piotr Sieklucki, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
-
"Wyzwolenia", reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
-
"Zrobie co zechce", reż. Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska, Stowarzyszenie Artystyczne "Porywacze Ciał & CO.”
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji: www.teatrpolska.pl / www.facebook.com/TeatrPolska/
Pokazy spektakli oraz warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.