A7A6098
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Tragedia Jana" w Teatrze Nowym w Łodzi

Spektakl "Tragedia Jana" w Teatrze Nowym w Łodzi

miejsce i czas
07.01.2020
Teatr Nowy w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na spektakl „Tragedia Jana”, który odbędzie się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Spektakl w reżyserii Waldemara Raźniaka stworzony został przez Teatr CHOREA we współpracy z Warszawskim Towarzystwem Scenicznym.

 

data: 7 stycznia 2020
godzina: 19:00
miejsce: Duża Scena, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
więcej informacji: http://www.nowy.pl/item/spektakle/article/Tragedia%20Jana/lang/pl

* w spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa

 

Po spektaklu, o godzinie 20:30, zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Raźniakiem - reżyserem spektaklu "Tragedia Jana", Tomaszem Rodowiczem - dyrektorem Teatru CHOREA i odtwórcą roli tytułowej w spektaklu "Tragedia Jana", Darią Kopiec - reżyserką jubileuszowej premiery Teatru Nowego w Łodzi "Uciechy staroPolskie z kuzynką rzymskiej Wenus Wenerą", oraz Maciejem Wojtyszką - dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. Rozmowę, której tematem będą przetworzenia tekstów staropolskich, poprowadzi Michał Lachman.

 
Spektakl opowiada biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica - niczym w średniowiecznym misterium - zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości - ukarani.

 

Ten wczesnobarokowy tekst napisany w 1619 roku na jarmark świętojański w Kamionce Strumiłowej (dziś na Ukrainie) jest unikalnym zabytkiem języka polskiego i świadectwem tradycji teatru jarmarcznego. Całość odgrywana niegdyś przez uczniów kolegium jezuickiego z jednej strony zawiera elementy farsy i groteski, z drugiej boskiego lęku i grozy (mysterium tremendum). Żywy i dynamiczny język Gawatowica nie ustępuje mistrzom renesansowej literatury polskiej - Janowi Kochanowskiemu i Mikołajowi Rejowi. W dobie badań nad genami religijności VMAT2, ścierania się systemów ideologicznych i rozwoju sztucznej inteligencji warto zastanowić się nad tym, czy wiara jest w jakikolwiek sposób racjonalna? Skąd się bierze jej moc i czy ważna jest dzisiaj? Co odróżnia postawę ultrareligijną od postawy fanatycznej i jakie kanony wartości można uznać współcześnie za aktualne?

Zabawy jarmarczne, obrzędy i rytuały świąteczne o skomplikowanych korzeniach pogańsko-chrześcijańskich organizowały i nadal organizują rytm funkcjonowania naszej społeczności oraz nadają im sens. Łódzki Teatr CHOREA od lat eksperymentujący z pieśniami, obrzędami i starymi tekstami kultury jest jednym z niewielu zespołów, który może podjąć wyzwanie przywrócenia tego tekstu polskiemu teatrowi.  

 

Spektakl "Tragedia Jana" - czyli "Tragedia albo wizerunk Śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego" Jakuba Gawatowica

Reżyseria: Waldemar Raźniak
Choreografia: Liwia Bargieł
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Kostiumy: Emil Wysocki
Asystent reżysera: Wiktor Moraczewski
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Paweł Głowaty, Daria Szymańska / Joanna Jaworska-Maciaszek / Sara Kozłowska, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Dorota Porowska, Tomasz Rodowicz, Elina Toneva
Producent: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne
Współproducenci: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" został zwycięzcą 27 edycji festiwalu Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2019 w Toruniu.

 

  • Spektakl „Tragedia Jana” został zakwalifikowany do programu "Teatr Polska 2019", organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" został laureatem Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”.

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" został wyróżniony przez krytyków teatralnych jako jeden z najlepszych spektakli offowych sezonu 2018/2019, w ankiecie wrześniowego numeru Miesięcznika Teatr.

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" otrzymał nagrodę Złotej Maski za najlepsze wydarzenie teatralne na scenie off w sezonie 2018/2019.

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" znalazł się na 3 miejscu w rankingu 10 najlepszych spektakli sezonu 2018/2019, oraz został doceniony za choreografię autorstwa Liwii Bargieł, w "Subiektywnym Alfabecie Teatralnym 2019" autorstwa Arama Sterna, w Miesięczniku "Menażeria" Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego "Megafon".

 

  • Spektakl "Tragedia Jana" bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

Klasyka Zywa logo

 

Organizatorzy Konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa” w Opolu

mkidn cmyk          1.it logo          OKT logo OKT

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

CHOREA jh3

Koncerty Chóru Teatru CHOREA w Sejnach i Łodzi

miejsce i czas
12-16.12.2019
Festiwal Showcase WertepExpo, Sejny / Łódzki Dom Kultury | Koncert

W grudniu zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty "Pieśni Świata", w wykonaniu Chóru Teatru CHOREA!

salto cover kopia

Spektakl "Salto mortale" w Sejnach

miejsce i czas
12.12.2019
Festiwal Showcase WertepEXPO, Sejny | Spektakl

Zapraszamy na pierwszy popremierowy pokaz spektaklu "Salto mortale" Majki Justyny z Teatru CHOREA, w choreografii Joanny Jaworskiej-Maciaszek, w Synagodze w Sejnach, w ramach Festiwalu Showcase WertepEXPO.

AR www.harmonyart.eu

Teatr CHOREA w Szwecji

miejsce i czas
09-14.12.2019
Teatr Slava, Szwecja | Warsztat

Od 9 do 14 grudnia 2019 Teatr CHOREA odwiedzi Teatr Slava w miejscowości Huddinge pod Sztokholmem w Szwecji.