43035667 271406953492123 6128593876677558272 o
Strona główna / Aktualności / Wystawa #ChisinauKeepSmiling

Wystawa #ChisinauKeepSmiling

miejsce i czas
06.03.2020
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy na niezwykłą, jednodniową wystawę #ChisinauKeepSmiling, autorstwa artysty wizualnego Maksyma Ostrowskiego, w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

data: 6 marca 2020 (piątek)
godzina: 15:00-21:00

miejsce: sala C_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, (1 piętro, budynek C), ul. Tymienieckiego 3
wstęp: wolny, bezpłatny

 


Wystawa #ChisinauKeepSmiling w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi stanowi element obecnie realizowanego, międzynarodowego projektu autorstwa artysty wizualnego Maksyma Ostrowskiego. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 180 obrazów (akryl i lateks na płótnie) i 180 form graficznych (tusz, farba drukarska, farba akrylowa na 1 mm papierze). Każdą z prac można nabyć za 10 zł. To jednodniowa akcja artystyczna. Całość zebranych funduszy przeznaczona będzie na namalowanie murali w Kiszyniowie. Do tej pory wystawa #ChisinauKeepSmiling odbyła się w: Baku (Azejberdżan), Kiszyniowie (Mołdawia), Moskwie (Rosja), Podgoricy (Czarnogóra), Prisztinie (Kosowo), Sarajewie (Bośnia i Hercegowina), Tbilisi (Gruzja), Tiranie (Albania).

 

Szczegółowy opis projektu dostępny jest na stronie: http://chisinau.pl

Dokumentacja wszystkich obrazów oraz grafik dostępna jest:
- na Instagramie: https://www.instagram.com/colors_of_chisinau/
- na Facebooku: https://www.facebook.com/chisinaukeepsmiling/

 


Podstawowym założeniem projektu jest ocieplenie wizerunku miasta Kiszyniowa, poprzez przeprowadzenie szeregu działań artystycznych w przestrzeni miejskiej, głównie poprzez malowanie murali. Projekt jest kilkuetapowy:

 

Etap 1. Przez rok (180 dni akademickich), od 1 października 2018 do 1 października 2019 - codziennie malowałem miniatury, przedstawiające widoki z Kiszyniowa - 9 obrazów i 16 grafik dziennie, o wymiarach 25 x 25 cm każdy. Dokumentacja etapu tworzenia jak i jej rezultaty były codziennie publikowane w Internecie, na stronach Instagram i YouTube.

 

Etap 2. To organizacja szeregu wystaw / akcji artystycznych w miastach partnerskich Kiszyniowa i krajach partnerskich Funduszu Wyszehradzkiego. Na każdej z wystaw prezentuję 180 grafik i parędziesiąt obrazów. Większość wystaw odbywa się w formie jednodniowych akcji artystycznych na których sprzedaję obrazy i grafiki za symboliczne kwoty. Całość zebranych funduszy jest przeznaczona na namalowanie murali w Kiszyniowie. Dodatkowym założeniem projektu jest również ukazanie siły, którą stanowimy, jako nieformalna unia międzynarodowych społeczności, jak i promocja stolicy Mołdawii. Na wystawie w Łodzi będą mogli Państwo zobaczyć 180 obrazów (akryl i lateks na płótnie) i 180 form graficznych (tusz, farba drukarska, farba akrylowa na 1mm papierze). Każdą z prac można nabyć za 10 zł.

 

Etap 3. #Let'sColorChisinau - akcja malowania klatek video-artu z uczniami kiszyniowskich szkół podstawowych.

 

Etap 4. Malowanie murali w przestrzeni miasta - od odbić lustrzanych, po motywujące napisy. Dominujące kolory zostaną wybrane przez mieszkańców we wcześniej przeprowadzonych badaniach terenowych. Akcja wlepka - naklejki z reprodukcjami murali z motywującymi hasłami przyklejone w komunikacji zbiorowej i partnerskich restauracjach, kawiarniach oraz centrach kultury.

 

Etap 5. Cały projekt zostanie uzupełniony odpowiednią publikacją powstałą na bazie dwukrotnie przeprowadzonych badań terenowych w Kiszyniowie, pt. ''Reinterpretacja miasta, jako intermedialnej galerii sztuki. Ekspozycja, kolor i odbiór dzieła sztuki, jako elementu wizualnej tkanki miasta.''


Maksym Ostrowski - (ur. 1995) młody artysta sztuk wizualnych, który za główne medium stawia malarstwo, rysunek i projekty interdyscyplinarne. Absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, w specjalności technik teatralnych, filmowych i telewizyjnych, na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom obronił w 2017 roku, w trzech specjalnościach: malarstwie, rysunku i formach graficznych oraz scenografii i kostiumografii. Obecnie student malarstwa na Akademii Muzyki, Teatru i Sztuk Wizualnychw Kiszyniowie w Mołdawii, jako stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego, gdzie realizuje projekt #ChisinauKeepSmiling. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji i plenerów w Polsce, Albanii czy Niemczech. Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Centrum Kultury ZIL w Moskwie, Narodowej Galerii Sztuki w Tiranie, Galerii Art Plaza w Mumbaju, Centrum Kultury Budapesztu, czy Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury. W 2017 roku realizował swój autorski projekt ''Wpływ walorów estetycznych, artystycznych, kulturowych i społecznych miasta na jakość życia mieszkańców. Badanie związków na przykładzie Łodzi i Tirany'' w ramach stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego, w kategorii młody twórca, a w 2019 roku reprezentował Polskę w programie rezydencji artystycznych w zakresie sztuk performatywnych, przyznawanych przez Fundusz Wyszehradzki. Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Galerii Sztuki w Korczy w Albaniii, w licznych kolekcjach prywatnych, głównie w Polsce, Azerbejdżanie i Czarnogórze.


Kiszyniów - miasto, miasteczko, metropolia; konglomerat ludzki, kulturowy, językowy; estetyczna, nieestetyczna, przygnębiająca, atrakcyjna kompozycja; dzikie, niepozorne, nieuporządkowane, zagubione, niezdefiniowane stworzenie…

Alfabet cech kiszyniowskich: A-bstrakcyjne, B-etonowe, C-hwiejne, D-estrukcyjne, E-kscentryczne, F-rasobliwe, G-burowate, H-ałaśliwe, I-nne, J-askrawe, K-onkordatowe, L-inearne, M-inisterialne, N-iekochane, O-czywiste, P-uste, R-ozsypane, S-mutne, T-refne, U-nikatowe, W-strętne, Z-dradzicekie.

Kiszyniów - stolica Mołdawii, betonowa metropolia w rajskim ogrodzie Europy. Piękne miasto w swoich niedoskonałościach, może jednocześnie przyciągać i odpychać. Kusi prostotą architektoniczną dzielnic mieszkaniowych, ale jednocześnie odpycha emanującą szarością. Szarość. Rzadko jego odcienie, częściej jeden, nienaturalny, nieludzki, wyprany z koloru, beznadziejny... szary. Kiszyniów jest bezkompromisowym miastem, ale oprócz głównej ulicy Stefan cel Mare si Sfant Boulevard, która jest pełna uroku aglomeracji metropolitalnej, wśród kolorów dostrzec można tylko odcienie szarości, co, jak powiedział Edi Rama na konferencji w greckich Salonikach - stanowi kompromis dla koloru.

Globalne rankingi są bezwzględne. Mołdawianie od lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu najsmutniejszych ludzi na świecie. Jasne, Kiszyniów to nie cała Mołdawia, ale należy pamiętać, że mieszka tutaj jedna czwarta ludności tego kraju. Pomysły artystów spotkały się z analizami socjologicznymi, które jasno pokazują, jak  kolor może wpływać na ludzką psychikę. Szary jest postrzegany co najwyżej jako neutralny kolor. W sytuacji gospodarczej kraju, która wpędza w dość depresyjne nastroje, neutralny kolor na ulicach wydaje się niewystarczający. Miasto potrzebuje powiewu świeżości, oddechu - rozprzestrzenienia tego rodzaju życia, które znamy z głównej ulicy, na całe miasto. Kiszyniów musi się obudzić i uśmiechnąć!

Najłatwiej to zrobić, malując miasto, nadając mu nowego ducha, barwnego ducha i inicjując kilka inicjatyw artystycznych i społecznych. To cel projektu #ChisinauKeepSmiling.

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

tworcze marzec20 miesiac

Marcowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

miejsce i czas
03-30.03.2020
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

Drodzy, w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w kraju, odwołujemy najbliższe wydarzenia. Mamy nadzieję, że działania profilaktyczne przyniosą przewidywane rezultaty. Informacje o kolejnych wydarzeniach będziemy aktualizowali i podawali na bieżąco.

plasterkultury

Festiwal RPS 2019 zwycięzcą plebiscytu Plastry Kultury

miejsce i czas
11-25.02.2020
Festiwal Retropespektywy | Projekt

Z radością informujemy, że Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2019 - Widz / Uczestnik / Współtwórca, tworzony przez Teatr CHOREA, został zwycięzcą plebiscytu "Plastry Kultury" w kategorii wydarzenie teatralne roku 2019! 

IMG 7289 Edit

Spektakl "Rój. Sekretne życie społeczne" w Łodzi

miejsce i czas
14.02.2020
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na spektakl "Rój. Sekretne życie społeczne" Teatru CHOREA w Walentynki, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.