baner kropka i kreska
Strona główna / Aktualności / Festiwal "Kropka + Kreska"

Festiwal "Kropka + Kreska"

miejsce i czas
16-25.10.2020
Fabryka Sztuki w Łodzi | Projekt

Zapraszamy na Festiwal Książki Obrazkowej „KROPKA+KRESKA. SZTUKA UCZUĆ” w dniach 16-25 października 2020 w Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

Więcej informacji: www.festiwalkropkaikreska.com

 


Jak się dziś czujesz? Co odpowiesz na tak postawione pytanie? Co to znaczy „dobrze”? Czy „źle” to stan, w którym czujesz gniew? A może smutek? Rozpacz…? Jak określić siebie, kiedy nie wiesz co czujesz? Jak rozmawiać z dzieckiem o każdym „źle”, „dobrze” i … „nie wiem”?

 

Emocje i ich ekspresja to uniwersalny język dla wszystkich ludzi. Z różnych powodów zapominamy jak się nim posługiwać i co on znaczy.

 

Kolejna edycja Festiwalu Książki Obrazkowej Kropka + Kreska poświęcona jest „Sztuce uczuć”. Temat zrodził się z potrzeby serca, obserwacji, namysłu i alarmujących diagnoz psychologów oraz pedagogów. Dzieciom potrzeba edukacji emocjonalnej. Ale aby je wspierać, najpierw my - dorośli dobrze byśmy chcieli zastanowić się, jak zaopiekować się sobą w emocjach. Dlatego na nasz Festiwal zapraszamy Was wszystkich. Dużych i małych. Dorosłych i nie całkiem. Z dziećmi i bez dzieci. 

 

Festiwal Książki Obrazkowej Kropka+Kreska na różne sposoby zaprasza Was do kontaktu z książkami obrazkowymi i z różnymi, inspirowanymi nimi wydarzeniami. Myślimy o nich jako ważnych towarzyszkach i przyjaciołach, dzięki którym możemy zadać sobie ważne pytania, przeżyć, doświadczyć, rozmawiać z innymi… Chcemy pokazać Wam ważne książki i spektakle nimi inspirowane. Zaprosić Was na spotkania z twórczyniami książek obrazkowych, artystami i ekspertkami, na warsztaty, koncert i inne wydarzenia. 

 

Marzymy by nasz Festiwal Kropka + Kreska inspirował do spotkania z kulturą. Z książką, od której wszystko się zaczyna. I sztuką uczuć. Językiem, którym mówimy wszyscy.

 

Ola Shaya
Ania Mrozińska-Szmajda
Dyrektorki Artystyczne Festiwalu

 

 

PROGRAM FESTIWALU: http://festiwalkropkaikreska.com/program/

 


*** WYDARZENIA ODBYWAJĄCE SIĘ NA ŻYWO, Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI, W FABRYCE SZTUKI W ŁODZI


 

PIĄTEK 16 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 17:00

Otwarcie festiwalu i otwarcie instalacji „Sztuka Uczuć” Matyldy Sałajewskiej

Radość, smutek, złość (i gniew), strach, wstręt, zdziwienie… Co robią z nami emocje? Czego są sygnałem? Skąd się biorą? Jakie sygnały w naszym ciele je zapowiadają? Co zrobić z myślami, które im towarzyszą?

 

Festiwalowa instalacja, realizowana na antresoli w jednym z budynków w Fabryki Sztuki inspirowana jest książkami obrazkowymi. Specjalnie wybrane tytuły i historie stały się punktem wyjścia do stworzenia przestrzeni wypełnionej chmurami, emocjami i książkami… 

 

Recyklingowe materiały, pochodne papieru, pop-upowe zabiegi i książki wydawnictw Dwie Siostry, Zakamarki, Mamanii, Entliczka, TAKO, Naszej Księgarni, grupy – Tu się czyta, Media Rodziny i Widnokręgu stworzą mikroświat, w którym chcemy inspirować dzieci i towarzyszących im dorosłych do pytania: Uczucia, co to takiego?! Parafrazując tytuł jednej z książek: O tym możecie rozmawiać nie tylko z królikami czy chmurami… 

 

Pragniemy zaprosić Was w podróż po różnych odcieniach emocji oraz do refleksji o tym, jak nazywać, szukać odpowiednich słów i mówić o sobie, a także o tym, jak książka, słowo, obraz, muzyka – kultura i sztuka może Was do tego inspirować.

 

Będziecie mogli przetestować chmurę radości, skonfrontować się z chmurą gniewu czy dać się zaskoczyć chmurze zdziwienia… Cała instalacja wykonana jest ręcznie, a wykorzystane materiały i techniki są bardzo różnorodne. Dzieci będą mogły doświadczać instalacji nie tylko za pomocą wzroku, ale też innymi zmysłami – takimi jak słuch czy węch. 

 

Podczas odwiedzania instalacji prosimy o przestrzeganie norm i zapisów związanych z obostrzeniami sanitarnymi Covid-19.

 

Matylda Sałajewska - projektantka interaktywnej wystawy. Artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne i edukacyjne, często związane z tematyką społeczną i ekologiczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i street artowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granica między innymi w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Koloni, Hamburgu, Berlinie i Perth. Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacji wizualna w roku 2010 za projekt Guck mal! Schlesien i najlepszy projekt w kategorii grafika użytkowa 2018 za książkę Śląskie od kuchni. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011. Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick w Muzeum Narodowym w Krakowie. Projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato zrealizowała w Katowicach w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Dla Torunia, w ramach festiwalu światła Bella Skyway, stworzyła instalację Wodospad, dla Pałacu Schoena w Sosnowcu instalacje "Między drzewami" i "Kuszenie". Stworzyła oprawę scenograficzną wydarzeń otwierających i zamykających Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku. Zrealizowała instalacje dla Instytutu Goethego z okazji 25 lecia istnienia placówki w Krakowie. Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muzyki Świata WOMEX w Katowicach oraz Konferencji Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach. W związku z odbywającym się w Katowicach Szczytem Klimatycznym COP24 w 2018 roku stworzyła kilka interaktywnych instalacji promujących działania pro ekologiczne w tym pawilon ekspozycyjno- wystawienniczy Dobry Klimat wykonany z kostek słomy. Kuratorka programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR w latach 2017-2018, www.katowicestreetartair.pl. Mieszka w Katowicach gdzie prowadzi studio multimedialne i zajęcia w pracowni multimediów na Akadami Sztuk Pięknych. Niektóre z projektów filmowych można zobaczyć na: http://vimeo.com/channels/matyldasalajewska.

 

WSTĘP: Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Nie ma rezerwacji miejsc. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

 

 • godz. 18:00

Koncert familijny "Budyń Julka Tuwima"

Skład: Joanna Zawłodzka, Jacek Budyń Szymkiewicz, Jarosław Kozłowski, Sebastian Pikula

 

Inteligentne i żywiołowe piosenki dla dzieci, w których współczesne parafrazy wierszy Juliana Tuwima łączą się z rock’n’rollową energią. Autorzy doskonale rozumiejąc ruchliwą naturę i dziecięcy optymizm, proponują energetyczne piosenki, które uczą zrozumienia, szacunku i sympatii do innych. Teksty utworów napisali znakomici autorzy literatury dziecięcej m.in. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Marta Guśniowska oraz Marcin Brykczyński, z kunsztem tworząc nowe współczesne wersje „Lokomotywy”, „Abecadła”, “Dyzia Marzyciela” czy “Słonia Trąbalskiego”.

 

Muzykę skomponował wokalista i gitarzysta zespołu POGODNO - Jacek Szymkiewicz, zwany również Budyniem, który zaprosił do wspólnych nagrań Aleksandra Orłowskiego (perkusja), Siostry Kepisty (wiolonczela i wibrafon) oraz dwójkę znakomity wokalistów Joannę Ewę Zawłocką (wokal) oraz Czesława Mozila. Koncert jest doskonałą zabawą dla całej rodziny oraz atrakcyjnym spotkaniem z lekturą szkolną.

 

ZAPISY: Wstęp na koncert jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, tel. +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

SOBOTA 17 PAŹDZIERNIKA 2020 

 

 • godz. 12:00

Warsztaty plastyczne "Czuje mi się... czyli rzecz o codziennych uczuciach"
Warsztaty z Agatą Królak, autorką książki "Czujemisie" (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Wiek uczestników: 4-6 lat

 

Misie, tak jak przedszkolaki, mają mnóstwo różnych uczuć. I tak jak przedszkolaki nie zawsze wiedzą jak je nazwać. Rodzinne warsztaty o tym, jak konkretne, obrazowe sytuacje wykorzystać do nazywania rzeczy i uczuć po imieniu. Bo każdemu z nas żyje się lepiej, jeśli zaczniemy mówić o tym, jak dziś czuje mi się... 

 

Agata Królak (1987) - projektuje i ilustruje dla dzieci w każdym wieku. Laureatka plebiscytu MUST HAVE Festiwalu Łódź Design, nagrody KTR, wyróżnień IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej ilustracje były prezentowane na festiwalach i wystawach m.in. w Nowym Jorku, Tokyo, Londynie, Brukseli i Paryżu; asystentka na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Stypendystka programu NCK "Młoda Polska" w 2016 roku. W 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. „Rozmawianie obrazem. Książka obrazkowa a rozwój języka wizualnego”.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 • godz. 15:00

Warsztaty plastyczne "R jak Radość z nic-nie-robienia. R jak Radość z leżenia do góry brzuchem"
Twórcze kontemplacje z Urszulą Palusińską, autorką książki "Brzuchem do góry" (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Wiek uczestników: 6+

 

Czy leżenie do góry brzuchem przynosi nam niespodziewaną radość? Razem z twórczynią książki, poszukamy metody na przyglądanie się światu, odnajdywanie frajdy w spokoju, medytowaniu i uważnemu przyglądaniu się światu w małych rzeczach.

 

Urszula Palusińska (1984) - ilustratorka, autorka książek obrazkowych dla dzieci, reżyserka filmów animowanych. Absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Laureatka wielu nagród z dziedziny ilustracji dziecięcej, w tym Bologna Ragazzi Award, Chen Bochui Children’s Literature Award, Książka Roku polskiej sekcji IBBY. Autorka m.in. "Brzuchem do góry", książki obrazkowej dla dzieci i dorosłych, pokazującej świat z horyzontalnej perspektywy.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 • godz. 18:00

Warsztaty taneczno-ruchowe "Co robić, gdy czuję strach?"
Warsztat z Mirą Marcinów, inspirowany książką „Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” (Milada Rezková, Jakub Kaše, Lukáš Urbánek. Wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Wiek uczestników: 7-11 lat

 

Strach, tak jak każda inna emocja jest nam potrzebny. Odpowiednie jego wyrażanie sygnalizuje potrzeby, które nie zostały zaspokojone, alarmuje o sytuacji zagrożenia oraz może mobilizować do działania. Czasem kryje się też w innych uczuciach - jak pisze autorka książki „Nie bój się!” - złość to właśnie „strach w przebraniu”.

 

Podczas warsztatów taneczno-ruchowych zajmiemy się tym, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy czujemy strach - wsłuchamy się w jego odgłosy i sygnały. Spróbujemy zrozumieć jego język i przełożyć na język tańca i ruchu. Oraz poszukać metod na nasze lęki.

 

Mira Marcinów - doktorka psychologii, tancerka, filozofka, terapeutka tańcem, autorka czterech książek, m.in. Historii polskiego szaleństwa, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019) oraz prozy: Bezmatek (Wyd. Czarne, 2020). Adiuntka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i dyrektorka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską i stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców oraz finalistka Nagród Naukowych „Polityki”. Szkoliła się w dziedzinie psychoterapii tańcem w Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii (Poznań). Szlify instruktora improwizacji ruchu i symboliki ciała zdobywała w Instytucie Dynamiki Tańca i Ruchu (Essen). 

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

NIEDZIELA 18 PAŹDZIERNIKA 2020 

 

 • godz. 12:00

Warsztaty plastyczne "Do połowy puste czy do połowy pełne? Czy lewy może istnieć bez prawego?"
Warsztaty o krajobrazach emocjonalnych z Kasią Walentynowicz, wokół książki "Prawy i Lewy" (Wydawnictwo Widnokrąg)
Wiek uczestników: 5+

 

Książka "Prawy i Lewy" opowiada o dwóch butach, które patrzą na ten sam świat z dwóch różnych perspektyw. Zastanowimy się, co to znaczy być pesymistą i optymistą i na ile poczucie szczęścia zależy od tego, w jaki sposób ogląda się na świat. Stworzymy wspólnie też różne "krajobrazy emocjonalne", zastanawiając się nad naszą „geografią” myślenia i odczuwania. 

 

Kasia Walentynowicz - ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki na ASP i Projektowania Ubioru w MSKPU. Autorka ilustracji do książek oraz wydawczyni autorskich gier planszowych (Zagrywki, Psiechadzka). Na co dzień ilustruje i projektuje materiały dla instytucji kultury, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego i Muzeum Chopina w Warszawie, Instytutu Adama Mickiewicza czy Cricoteki w Krakowie. Autorka ilustracji do wszystkich edycji festiwalu filmowego Kino Dzieci. Od 11 lat współpracuje ze studiem graficznym Homework. Najbardziej lubi rysować zwierzęta i rośliny, szczególnie te najdziwniejsze. Miłośniczka pierogów, potrafi zjeść 25 naraz.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 • godz. 15:00
 • godz. 17:00

Interaktywne czytanie książki muzycznej „Wielkie rzeczy”
Reżyseria: A. Morawska-Rubczak / Art Fraction Foundation
Wiek uczestników 1-5 lat
 

 

Tekst: Malina Prześluga
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
Obsada: Julianna Dorosz, Karolina Martin, Marcel Górnicki
Realizacja dźwięku: Maciej Kuśnierz
Ilustracje: Robert Romanowicz
Kaligrafia i skład: Katarzyna Mular
Koncepcja: Barbara Małecka
Produkcja: Mateusz Okonek
Wydawnictwo: Art Fraction Foundation dla Sztuka Szuka Malucha

 

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Zabawa? Przyjaźń? Radość? Jeśli tak, to na pewno polubisz trójkę naszych wyjątkowych przyjaciół - Lisa, Niedźwiedzia i Zająca, którzy pokażą Ci jak wspaniale potrafią się razem bawić.

 

Zapraszamy na słuchowisko ilustrowane, podczas którego spotkacie zwierzaki - Niedźwiadka, Lisa i Zająca. Odwiedźcie nas w Fabryce Sztuki w Łodzi, usiądźcie wygodnie na poduchach, i zajrzyjcie do wielkiej książki o wielkich rzeczach. Troje aktorów zaprosi Was - zarówno małych, jak i dużych - do wspólnego czytania, śpiewania i zabawy! To kameralne wydarzenie, tworzone przy akompaniamencie muzyki na żywo, które odsłoni kolejne oblicze naszej wyjątkowej książki. Podczas słuchowiska książce towarzyszyć będą piosenki z tekstami Maliny Prześlugi i muzyką Piotra Klimka, które pozwolą małym widzom w pełni zatopić się w leśnym klimacie opowieści. 

 

Po wydarzeniu będzie można zakupić książkę „Wielkie rzeczy”, aby kontynuować w domu, zainicjowane na scenie zabawy z leśnymi przyjaciółmi. 

 

O książce: Zespół wybitnych twórców związanych z literaturą, muzyką i ilustracją dla dzieci - Malina Prześluga, Piotr Klimek i Robert Romanowicz - stworzył pierwszą wspólną książkę o przygodach leśnych przyjaciół - Zająca, Lisa i Niedźwiedzia. Piękne ilustracje, kartonowy, ekologiczny papier, zabawny i mądry tekst - to nie wszystkie elementy tworzące to wydawnictwo.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

PONIEDZIAŁEK 19 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 17:00

Warsztat psychologiczny "Nerwy w konserwy. Zajęcia o złości"
Prowadzenie: Aleksandra Mrowicka / Fundacja Słonie na Balkonie
Wiek uczestników: 6-9 lat 

 

Warsztat pozwala znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
Dlaczego złość jest normalna i potrzebna?
Po czym poznać zdenerwowanie, a po czym gniew?
Co wywołuje największą złość i jak sobie z tym radzić?
Jak bezpiecznie powiedzieć lub pokazać komuś, że jest się złym?
Jak wygląda czyjaś wściekłość i jak na nią reagować? 

 

Aleksandra Mrowicka - psycholog w Fundacji Słonie na Balkonie, trenerka warsztatów psychoedukacyjnych w Pracowni Dobrego Rodzica, kulturoznawca - teatrolożka.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

WTOREK 20 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 17:00

Warsztat psychologiczny "Wrzeszczy w niebogłosy jak 44 kosy!"
Warsztat przybliżający tematykę agresji
Prowadzenie: Małgorzata Marchewka / Fundacja Słonie na Balkonie
Wiek uczestników: 10-14 lat

 

Spotkanie pozwoli znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
Agresja, czyli co?
W jaki sposób rozpoznawać, kontrolować i redukować gniew?
Jakie są sposoby zastępowania agresji?
Co można zrobić będąc ofiarą/świadkiem przemocy?
Gdzie można uzyskać pomoc? 

 

Małgorzata Marchewka - psycholog środowiskowy w Fundacji Słonie na Balkonie, trenerka i koordynatorka warsztatów psychoedukacyjnych w Pracowni Dobrego Rodzica.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

ŚRODA 21 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 17:00

Spektakl „Włosy mamy”
Reżyseria: H. Mierzejewska-Mikosza / Olsztyński Teatr Lalek
Wiek widzów: 5+

 

Na podstwie książki „Włosy mamy” Gro Dahle i Sveina Nyhusa
Reżyser: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Adaptacja: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Animacje: Aleksander Janas
Muzyka: Katarzyna Brochocka
Pedagog teatralny: Justyna Czarnota
Scenografia: Marika Wojciechowska
Tłumaczenie: Helena Garczyńska

 

Książka „Włosy mamy” Gro Dahle i Sveina Nyhusa to picturebook - publikacja łącząca ze sobą obrazy i tekst. Zachwyca od pierwszego spojrzenia. Autorka w swojej twórczości podejmuje niełatwe tematy. Mała Emma mieszka z mamą, która ją bardzo kocha, spędza z nią czas, bawi się. Zdarzają się jednak chwile, kiedy mama nie gotuje, nie robi zakupów, a nawet nie może wstać z łóżka. Emma obwinia mamę, nie może się pogodzić z takim jej zachowaniem, nie rozumie go. Widzi, jak mama się zmienia jak włosy zaczynają być w nieładzie. Przyczyny upatruje we włosach - splątanych i skłębionych. Dziewczynka wierzy, że jeśli uda się rozprostować supły, to wszystko wróci do normy.

 

Nad spektaklem pracował sztab ludzi - w tym pedagog teatru, z którym zwróciliśmy uwagę na najróżniejsze emocje, które pojawiają się między córką a mamą. Z podobnymi emocjami i reakcjami dzieci spotykają się w domu, w codziennych relacjach z dorosłymi. Spektakl ma za zadanie pokazać dzieciakom, że rodzicom zdarza się mieć gorszy dzień i to nie jest wina dzieci - tak po prostu bywa. Z kolei dorosłym zwracamy uwagę na to, jak bardzo głęboko dzieci przeżywają ich stany emocjonalne.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

CZWARTEK 22 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz.12:00

Warsztaty dla grupy zamkniętej "W kieszonce. Jak rozbudzać ciekawość naszego wnętrza?"
Modelowe warsztaty z Iwoną Chmielewską, autorką książki "W kieszonce" (Wydawnictwo Media Rodzina) i Jolantą Liczkowską-Czakyrową - terapeutką psychoanalityczną.

 

Modelowe warsztaty dla pedagożek i pedagogów, bibliotekarek i bibliotekarzy o tym, jak wykorzystywać książkę obrazową do rozmów o naszym wnętrzu i często skrywanych uczuciach. Spotkanie, podczas którego grupa dorosłych, zajmujących się zawodowo książką spotka się nad obrazem i tekstem z nieznanymi wcześniej dziećmi, by przyjrzeć się naszym zasobom, pytaniom, które stawiamy życiu i otworzyć się na możliwe odpowiedzi....

Partner wydarzenia: Biblioteka Miejska w Łodzi.

 

ZAPISY: Brak, wydarzenie dla grupy zamkniętej.

 

 • godz. 17:00

Warsztat psychologiczny "Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe"
Warsztat przedstawiający sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami
Prowadzenie: Agata Olejnik / Fundacja Słonie na Balkonie
Wiek uczestników: 6-9 lat

 

Warsztat pozwala znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
Co to są emocje?
Które emocje są przyjemne, a które nieprzyjemne?
Dlaczego nie ma złych emocji?
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?
W jaki sposób bezpiecznie mówić o tym co się z nami dzieje?

 

Spotkanie poprowadzi Agata Olejnik - psycholog w Fundacji Słonie na Balkonie, kierownik słonikowej świetlicy, trenerka warsztatów psychoedukacyjnych w Pracowni Dobrego Rodzica. 

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy:warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 • godz. 18:00

Spotkanie "Jak wykorzystać związek książki obrazowej i psychoanalizy w rozmowach dorosłych o uczuciach?"
Rozmowa Iwony Chmielewskiej i Jolanty Liczkowskiej-Czakyrowej
Wiek uczestników: 16+

 

Rozmowa o tym, jak "dzięki" książce obrazowej i z jej towarzyszeniem można dyskutować o tym co ważne. Spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową będzie przyjrzeniem się, jak w ciągu kilkuletnich otwartych spotkań w Centrum sztuki Współczesnej w Toruniu picturebook stał się okazją do spotkań dorosłych, rozmów o emocjach, relacjach z dziećmi, odcieniach życia oraz o tym, co może dzięki książce i obrazowi wydarzyć się między ludźmi w różnym wieku.

 

Jolanta Liczkowska-Czakyrowa - absolwentka Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Sankt Petersburgu, specjalność pedagogika specjalna - neurologopedia. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Superwizor Pracowni Wspierania Rozwoju AIM w Toruniu. Pracuje w gabinecie prywatnym jako psychoterapeuta psychoanalityczny. Pomysłodawczyni i współprowadząca (przez 3 lata) cykl comiesięcznych spotkań pt. "Dobry pretekst do rozmowy o..." w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Współprowadząca (do 2017 roku) wraz z Iwoną Chmielewską comiesięczny cykl "Spotkania psychoanalizy z picturebookiem" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Uczestniczy, jako ekspertka (psychoterapeuta psychoanalityczny) w różnych inicjatywach, m.in. W spotkaniach filmowych w cyklu "Filmoterapia z sensem", w Retrospektywie Davida Lyncha, w spotkaniach filmowych Płock i Novekino. Prowadzi systematyczne superwizje dla terapeutów różnych specjalności, których przedmiotem jest poznawanie i rozumienie emocjonalnego rozwoju dziecka oraz relacji rodzic-dziecko. Prowadzi systematyczne spotkania kliniczne dla grupy psychologów i psychoterapeutów.

 

Iwona Chmielewska - urodzona w Pabianicach, polska autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki picture book, których większość jest wydawana w Korei Południowej, gdzie znana jest jako 이보나 흐미엘레프스카 Uhonorowana międzynarodowymi nagrodami ilustracji sztuki takimi jak: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (2007) i trzy razy w Bolonii na Targach Książek dla Dzieci i Młodzieży Bologna Ragazzi Award (2011, 2013, 2020). Dwukrotnie znalazła się w ścisłym finale nominowanych do nagrody Hansa Christiana Andersena przyznawanej co dwa lata przez Międzynarodowe Stowarzyszenia IBBY (2018, 2020). Dwa razy jej książki otrzymały nominację do Deutscher Jugendliteraturpreis. Książka „Jak ciężko być królem” została wyróżniona nagrodą Polish Graphic Design Awards 2018. Za książkę „Kołysanka dla babci” otrzymała Bologna Ragazzi Award 2020 w kategorii New Horizons dzięki czemu została, jako jedyna autorka na świecie, trzykrotną laureatką tego ilustratorskiego „Oscara”. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i na świecie. Kilkakrotnie pokazywała swoje prace w Łodzi, która pojawia się jako ważny pejzaż w książce „Kołysanka dla babci. O tkaninach najbliższych”.

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

PIĄTEK 23 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 17:00

Spektakl „Wystarczy być”
Reżyseria: Radosław Kasiukiewicz / Teatr Maska w Rzeszowie
Wiek widzów: 4+

 

Na podstawie książki "Nie każdy umiał się przewrócić" Toona Tellegena (wydawnictwo Dwie Siostry)
Adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
Scenografia: Michał Dracz
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Asystent reżysera: Bogusław Michałek
Obsada: Joanna Pruś (gościnnie) / Anna Kukułowicz, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Andrzej Piecuch

 

"Wystarczy być" to przede wszystkim bajka o przyjaźni - takiej po prostu - bezinteresownej - takiej, która jest i niczego nie oczekuje w zamian. Ale nie tylko. Również o sile wyobraźni, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie "Wystarczy być" wykorzystują tę siłę, by tworzyć własny, bajkowy świat (czasami kolorowy i piękny, a czasem, gdy wyobraźnia nie chce się słuchać właściciela- szary).

 

Urocze postaci - Wiewiórka, Mrówka, Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość. Wszystko to podane jest w sympatyczny, lekko filozoficzny - jak przystało na bajki Toona Tellegena - sposób.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 • godz. 18:00

Warsztaty plastyczne "Kołysanka dla…"
Międzypokoleniowe warsztaty z Iwoną Chmielewską, autorką książki „Kołysanka dla babci. O tkaninach najbliższych” | 할머니를위한자장가|
Wiek uczestników: 7-100 lat

 

Smutek czy radość? Spokój czy nieutulona rozpacz? Czułość czy żal? Podczas międzypokoleniowego spotkania z niewydaną w Polsce książką „Kołysanka dla babci” przyjrzymy się nie tylko łódzkim, ale i rodzinnym pejzażom. Historia małej włókniarki Huldy z sprzed stu lat, stanie się okazją do refleksji o nas - wobec tych, którzy odeszli. Wspólnie przyjrzymy się temu, jak historie z przeszłości mogą posłużyć do opowieści o naszych emocjach dziś. Między pokoleniami.

 

Iwona Chmielewska - urodzona w Pabianicach, polska autorka i ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Toruniu. Tworzy głównie autorskie książki picture book, których większość jest wydawana w Korei Południowej, gdzie znana jest jako 이보나 흐미엘레프스카 Uhonorowana międzynarodowymi nagrodami ilustracji sztuki takimi jak: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (2007) i trzy razy w Bolonii na Targach Książek dla Dzieci i Młodzieży Bologna Ragazzi Award (2011, 2013, 2020). Dwukrotnie znalazła się w ścisłym finale nominowanych do nagrody Hansa Christiana Andersena przyznawanej co dwa lata przez Międzynarodowe Stowarzyszenia IBBY (2018, 2020). Dwa razy jej książki otrzymały nominację do Deutscher Jugendliteraturpreis. Książka „Jak ciężko być królem” została wyróżniona nagrodą Polish Graphic Design Awards 2018. Za książkę „Kołysanka dla babci” otrzymała Bologna Ragazzi Award 2020 w kategorii New Horizons dzięki czemu została, jako jedyna autorka na świecie, trzykrotną laureatką tego ilustratorskiego „Oscara”. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i na świecie. Kilkakrotnie pokazywała swoje prace w Łodzi, która pojawia się jako ważny pejzaż w książce „Kołysanka dla babci. O tkaninach najbliższych”.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 12:00

Spotkanie: "Sztuka emocji a picturebook czyli 'myślące książki' o tym, co poza intelektem..."
Rozmowa z Jiwone Lee. Prowadzenie spotkania: Anna Mrozińska-Szmajda
Wiek uczestników: 13+

Spotkanie i rozmowa będą transmitowane online.

 

Gdzie są uczucia? Jak się o nich mówi w kulturze, w której raczej się je ukrywa? O koreańskich książkach o emocjach opowie Jiwone Lee - tłumaczka, wykładowczyni, animatorka kultury, mentorka laureatek i laureatów Bologna Ragazzi Award. Spotkanie i rozmowa on-line, transmitowane w Fabryce Sztuki. Spotkanie dla osób zainteresowanych sztuką książki obrazowej.

 

Jiwone Lee - urodzona w Seulu, w Korei południowej. Studiowała polonistykę i literaturę rosyjską na Wydziale polonistyki na Uniwersytecie Hankuk Języków Obcych w Seulu oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagielońskim pod kierunkiem prof. W.Bałusa (praca magisterska "Sztuka dla dziecka - polska ilustracja książek dziecięcych w latach 50 i 60-tych XX wieku), a następnie na Uniwersytecie A.Mickiewicza w Poznaniu (doktorat "Polska Szkoła Ilustracji"). Wykładowczyni Hankuk University of Foreign Studies (Polonistyka) oraz Illustration dept. University of Seoul (Historia Ilustracji), a w latach 2000-2002 również na UAM w Poznaniu. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się historią ilustracji, redagowaniem książek obrazkowych oraz popularyzacją kultury polskiej jako animatorka wydarzeń kulturalnych, tłumaczka i agentka literacka. W roku 2013 otrzymała Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przetłumaczyła ponad 50 książek.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 • godz. 16:00

Spacer filozoficzny połączony z warsztatami "Wstręt czyli rzecz nie tylko o brzydkich obrazach..."
Spacer filozoficzny z Anną Jurek i książką "Psia kupa" koreańskiego jogina i ekologa Seung Yong Lee (Wydawnictwo Kwiaty Orientu)
Wiek uczestników: 7+ (wydarzenie z dorosłymi opiekunami)

 

Czy wstydzimy się wstrętu? I wiemy co on oznacza? Co lubi nasze oko i dlaczego? Jak współczesne piękno radzi sobie ze wstrętem? I do czego potrzebne jest nam rozróżnienie ładne-brzydkie?! Przygotujcie się na dociekania i filozofowanie! Punktem wyjścia do rozmowy i spaceru będzie książka "Psia kupa" koreańskiego jogina i ekologa Seung Yong Lee.

 

Anna Jurek - filozofka pracująca metodami Dociekań Filozoficznych i Lego Logos. Fanka literatury dziecięcej i dziecięcego spojrzenia na świat. Filozofowała z Teatrem Pinokio i Teatrem Powszechnym w Łodzi. Najbardziej lubi filozofować z 2a i 4a z jednej z bałuckich szkół podstawowych. Prowadzi profil na Instagramie pani.cogito.filozofuje.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 • godz. 18:00

Spektakl „Cztery strony czasu. Opowieści rodzinne” Beaty Frankowskiej 
Wiek uczestników: 8+

Opowiada: Beata Frankowska
Wizualizacja: Czarli Bajka
Muzyka: Olena Yeremenko (murah arpa, skrzypce) 

 

Sercem miasta jest rynek, sercem rynku jest ratusz, a sercem ratusza - stary zegar, który pokazuje czas na cztery strony świata. Wyobraźmy sobie cztery okna w kamienicach stojących w czterech stronach rynku, wychodzące na wprost każdej z tarcz zegara. Zajrzymy do każdego z tych okien - do kuchni i pracowni, do pokoju dziecięcego i salonu - co sto lat, o innej porze dnia i roku. Będziemy świadkami teatru życia, którego aktorami są mieszkańcy miasta: Polacy, Niemcy i Żydzi. Będziemy śledzić dzieje przedmiotów: drewnianego konika, latawca, kluczyka do cukiernicy. Jakie historie wtedy sobie opowiadano - przed snem, przy stole, w kuchennym rozgardiaszu? Koło czasu się obraca, to co było - wnet powraca!

 

Opowieść o mieście i przemijaniu, o rodzinnych sekretach, o smutkach i radościach dnia codziennego i o Wielkiej Historii, która wkracza do domu, na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Cztery strony czasu”, w połączeniu z pieśniami i narracjami zaczerpniętymi z baśni braci Grimm, Andersena i Singera. W tle wędrują obrazy z książki, żyją własnym życiem, przedmioty poruszają się, znikają na naszych oczach i zamieniają się w coś zupełnie innego...

 

Beata Frankowska - opowiadaczka historii, redaktorka, animatorka kultury, edukatorka, związana z pierwszym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym opowiadaczy „Grupa Studnia O.” (www.studnia.org). Od ponad dwudziestu lat, wytrwale i nieprzerwanie, zajmuje się sztuką opowiadania, tworzy spektakle opowiadania, które pokazuje w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach w Polsce i zagranicą. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Od 2006 roku współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (www.festiwalopowiadania.pl). Współautorka i redaktorka książki „Małe muzea, duże historie”, adresowanej do muzealników i animatorów kultury. Koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, związanych z dialogiem kulturowym, tożsamością, pamięcią. Prowadzi warsztaty opowiadania historii dla różnorodnych grup zawodowych, w tym dla nauczycieli, socjoterapeutów, bibliotekarzy, muzealników i animatorów kultury. Razem z dziećmi i młodzieżą w wielu szkołach w Polsce tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej, zwłaszcza dotyczących zapomnianego żydowskiego dziedzictwa. Przez wiele lat, w ramach projektu „Mali Ambasadorowie”, pracowała z dziećmi o korzeniach romskich i ormiańskich. Od kilku lat współtworzy fundację Musszelka, gdzie łączy sztukę opowiadania z ekologią, wydaje książki dla dzieci (www. musszelka.pl).

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

NIEDZIELA 25 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 12:00

Spektakl „Jak mama została indianką. Opowieść o wolności” Beaty Frankowskiej
Wiek uczestników: 4-7 lat

Opowiada: Beata Frankowska, Muzyka: Jarek Kaczmarek

 

Pewnego razu mały Ulf nudził się. Ale czasem właśnie dzięki nudzie przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły. W tej przygodzie weźmie też udział mama Ulfa – na jeden dzień porzuci kuchenny kierat i razem ze swoim synkiem posmakuje wolności.

 

Zapraszamy do wspólnej przygody - razem z Ulfem i jego mamą zostaniemy Indianami: będziemy razem śpiewać, pływać, łowić ryby i wystukiwać rytmy. Opowieść na podstawie słynnej książki Ulfa Starka „Jak mama została Indianką” jest przepleciona tradycyjnymi baśniami indiańskimi: skąd wzięły się na świecie tęcza, ogień i świetlik.

 

„Tak naprawdę ta książka ma uwolnić myślenie dziecka o swojej mamie. Że stać ją na szaleństwo, na rozpuszczenie włosów, skok ze skały do wody i łowienie ryb. Że każda mama ma w sobie piękną tajemnicę mogącą być zaskoczeniem dla jej najbliższych” (Ulf Stark, w wywiadzie udzielonym Krystynie Romanowskiej, „Rzeczpospolita”, 12.12.2008)

 

Beata Frankowska - opowiadaczka historii, redaktorka, animatorka kultury, edukatorka, związana z pierwszym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym opowiadaczy „Grupa Studnia O.” (www.studnia.org). Od ponad dwudziestu lat, wytrwale i nieprzerwanie, zajmuje się sztuką opowiadania, tworzy spektakle opowiadania, które pokazuje w ośrodkach kultury, szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach w Polsce i zagranicą. W swoim opowiadaniu łączy baśń, opowieść tradycyjną, opowiadanie literackie, małe narracje osobiste i historyczne w jedną całość. Od 2006 roku współtworzy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (www.festiwalopowiadania.pl). Współautorka i redaktorka książki „Małe muzea, duże historie”, adresowanej do muzealników i animatorów kultury. Koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, związanych z dialogiem kulturowym, tożsamością, pamięcią. Prowadzi warsztaty opowiadania historii dla różnorodnych grup zawodowych, w tym dla nauczycieli, socjoterapeutów, bibliotekarzy, muzealników i animatorów kultury. Razem z dziećmi i młodzieżą w wielu szkołach w Polsce tworzy widowiska narracyjne, odwołujące się do różnych tropów tożsamości lokalnej, zwłaszcza dotyczących zapomnianego żydowskiego dziedzictwa. Przez wiele lat, w ramach projektu „Mali Ambasadorowie”, pracowała z dziećmi o korzeniach romskich i ormiańskich. Od kilku lat współtworzy fundację Musszelka, gdzie łączy sztukę opowiadania z ekologią, wydaje książki dla dzieci (www. musszelka.pl). 

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 • godz. 17:00

Warsztat plastyczny "A jak szczęście i akceptacja"
Warsztaty z Heleną Stiasny (Alą Bankroft), współtwórczynią książki „Widziałem pięknego dzięcioła”
Wiek uczestników: 7-10 lat

 

Książka "Widziałem pięknego dzięcioła" to malarsko zilustrowany, autentyczny dziecięcy dziennik z wakacji, w które wkroczyła II wojna światowa. Codzienne obserwacje kilkuletniego chłopca stały się, z perspektywy czasu i historii, szczególnym zapisem ulotnych chwil szczęścia, ale i niepokoju, strachu i radości. Podczas rodzinnych warsztatów skupimy się na malarskim wyzwaniu - uchwyceniu "tu i teraz" i ulotnego, najbliższego szczęścia.

 

Helena Stiasny (1997) - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarka, fotografka, twórczyni filmów animowanych. Wystawiana w Polsce i za granicą. Autorka ilustracji do książki “Widziałem pięknego dzięcioła” wykonanych pod pseudonimem Ala Bankroft.

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, lub +48 506 103 207 (w godz. 10:00-16:00).

 

 

*** WYDARZENIA TRANSMITOWANE ONLINE

PONIEDZIAŁEK 19 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 18:00

Premiera on-line
Rozmowa z Agnieszką Stein „Trudne emocje”
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda i Ola Shaya
Wiek uczestników: 18+

 

Jak się opiekować sobą w emocjach, zwłaszcza tych, które wywołują lawiny i sztormy ? Co robić, kiedy w rodzicielstwie lub w relacji tylko jedna strona decyduje się konfrontować się ze swoimi uczuciami? Jak mówić „nie wiem” dziecku i rozmawiać o sobie, by nie obciążać odpowiedzialnością za swoje uczucia? Czy i jak rozmawiać o świecie, w którym wrze od złości, lęku i nienawiści? Gdzie szukać metod na radzenie sobie z emocjami w trudnej współczesności?

 

Podczas specjalnej, festiwalowej rozmowy z Agnieszką Stein przyjrzymy się ważnym dla nas pytaniom i wątpliwością nie tylko z punktu widzenia rodzicielstwa bliskości, porozumienia bez przemocy, neuropsychologii, ale i dylematom z punktu widzenia „szarego człowieka”, kimkolwiek on/ona by byli....

 

Agnieszka Stein - psycholog. Od 1999 roku pomaga dzieciom i ich rodzicom radzić sobie w różnych sytuacjach. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją wiedzę i umiejętności doskonaliła w Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz w Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej ze specjalizacją w pomocy dziecku i rodzinie. Ukończyła też: I stopień szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Roczny Trening Porozumienia bez Przemocy i wiele innych szkoleń związanych z pracą z dziećmi i rodzicami. Udziela pomocy rodzicom zagubionym w gąszczu obecnie dostępnych, często wzajemnie sprzecznych porad i zaleceń i pomagam im czerpać radość z rodzicielstwa i osiągać równowagę między potrzebami wszystkich członków rodziny. Prowadzi warsztaty dla rodziców oraz współpracuje z przedszkolami i szkołami, głównie „montessori” i demokratycznymi. Doradza nauczycielom, pomaga im rozwijać się zawodowo, wspiera ich w kontaktach z rodzicami. Specjalizuje się w pracy w nurcie Rodzicielstwa Bliskości. W pracy z różnymi trudnościami dzieci stosuje podejście niedyrektywne, oparte na zaufaniu do kompetencji dziecka i podążaniu za jego potrzebami. Pracuje z rodzicami dzieci począwszy od urodzenia aż do okresu nastoletniego. Pisze artykuły dotyczące świadomego, troskliwego rodzicielstwa. Jest też autorką książek: „Dziecko z bliska”, „Dziecko z bliska idzie w świat”, „Potrzebna cała wioska”, „Nowe wychowanie seksualne”, „Akcja adaptacja”.

 

 

PIĄTEK 23 PAŹDZIERNIKA 2020 

 

 • godz. 11:00

Pokaz online koncertu "Budyń Julka Tuwima"

Skład: Joanna Zawłodzka, Jacek Budyń Szymkiewicz, Jarosław Kozłowski, Sebastian Pikula.
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Montaż dżwięku: Paweł Odorowicz
Operatorzy kamer: Rami Shaya, Wojtek Kamerys, Tomasz Jimi Kowalski
Montaż koncertu: HOLLYBABA 

Pokaz online koncertu zarejestrowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi 16 października 2020 r. podczas Festiwalu Książki Obrazkowej "KROPKA+KRESKA. Sztuka uczuć".

 

Inteligentne i żywiołowe piosenki dla dzieci, w których współczesne parafrazy wierszy Juliana Tuwima łączą się z rock’n’rollową energią. Autorzy doskonale rozumiejąc ruchliwą naturę i dziecięcy optymizm, proponują energetyczne piosenki, które uczą zrozumienia, szacunku i sympatii do innych. 

 

Teksty utworów napisali znakomici autorzy literatury dziecięcej m.in. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Marta Guśniowska oraz Marcin Brykczyński, z kunsztem tworząc nowe współczesne wersje „Lokomotywy”, „Abecadła”, “Dyzia Marzyciela” czy “Słonia Trąbalskiego”.

 

Muzykę skomponował wokalista i gitarzysta zespołu POGODNO - Jacek Szymkiewicz, zwany również Budyniem, który zaprosił do wspólnych nagrań Aleksandra Orłowskiego (perkusja), Siostry Kepisty (wiolonczela i wibrafon) oraz dwójkę znakomity wokalistów Joannę Ewę Zawłocką (wokal) oraz Czesława Mozila. Koncert jest doskonałą zabawą dla całej rodziny oraz atrakcyjnym spotkaniem z lekturą szkolną.

Link będzie aktywny 24 godziny.

 

 

SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA 2020

 

 • godz. 11:00

Pokaz online spektaklu „Włosy mamy”
Reż. H. Mierzejewska-Mikosza / Olsztyński Teatr Lalek
Wiek widzów: 5+

Pokaz online spektaklu zarejestrowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi 21 października 2020 r. podczas Festiwalu Książki Obrazkowej "KROPKA+KRESKA. Sztuka uczuć".

Autor: Gro Dahle
Reżyser: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Adaptacja: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Animacje: Aleksander Janas
Muzyka: Katarzyna Brochocka
Pedagog teatralny: Justyna Czarnota
Scenografia: Marika Wojciechowska
Tłumaczenie: Helena Garczyńska
Montaż dżwięku: Paweł Odorowicz
Operatorzy kamer: Rami Shaya, Wojtek Kamerys, Tomasz Jimi Kowalski
Montaż koncertu: HOLLYBABA

Link będzie aktywny 24 godziny.

 

Książka „Włosy mamy” Gro Dahle i Sveina Nyhusa to picturebook – publikacja łącząca ze sobą obrazy i tekst. Zachwyca od pierwszego spojrzenia. Autorka w swojej twórczości podejmuje niełatwe tematy.

 

Mała Emma mieszka z mamą, która ją bardzo kocha, spędza z nią czas, bawi się. Zdarzają się jednak chwile, kiedy mama nie gotuje, nie robi zakupów, a nawet nie może wstać z łóżka. Emma obwinia mamę, nie może się pogodzić z takim jej zachowaniem, nie rozumie go. Widzi, jak mama się zmienia jak włosy zaczynają być w nieładzie. Przyczyny upatruje we włosach – splątanych i skłębionych. Dziewczynka wierzy, że jeśli uda się rozprostować supły, to wszystko wróci do normy.

 

Nad spektaklem pracował sztab ludzi – w tym pedagog teatru, z którym zwróciliśmy uwagę na najróżniejsze emocje, które pojawiają się między córką a mamą. Z podobnymi emocjami i reakcjami dzieci spotykają się w domu, w codziennych relacjach z dorosłymi. Spektakl ma za zadanie pokazać dzieciakom, że rodzicom zdarza się mieć gorszy dzień i to nie jest wina dzieci – tak po prostu bywa. Z kolei dorosłym zwracamy uwagę na to, jak bardzo głęboko dzieci przeżywają ich stany emocjonalne.

 

 • godz. 12:00

Live streaming
Spotkanie "Sztuka emocji a picturebook czyli „myślące książki” o tym, co poza intelektem..."
Rozmowa z Jiwone Lee. Prowadzenie spotkania: Anna Mrozińska-Szmajda
Wiek uczestników: 13+

Realizacja nagrania: HOLLYBABA

 

Gdzie są uczucia? Jak się o nich mówi w kulturze, w której raczej się je ukrywa? O koreańskich książkach o emocjach opowie Jiwone Lee - tłumaczka, wykładowczyni, animatorka kultury, mentorka laureatek i laureatów Bologna Ragazzi Award. Spotkanie i rozmowa on-line, transmitowane w Fabryce Sztuki. Spotkanie dla osób zainteresowanych sztuką książki obrazowej.

 

Jiwone Lee - urodzona w Seulu, w Korei południowej. Studiowała polonistykę i literaturę rosyjską na Wydziale polonistyki na Uniwersytecie Hankuk Języków Obcych w Seulu oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagielońskim pod kierunkiem prof. W.Bałusa (praca magisterska "Sztuka dla dziecka - polska ilustracja książek dziecięcych w latach 50 i 60-tych XX wieku), a następnie na Uniwersytecie A.Mickiewicza w Poznaniu (doktorat "Polska Szkoła Ilustracji"). Wykładowczyni Hankuk University of Foreign Studies (Polonistyka) oraz Illustration dept. University of Seoul (Historia Ilustracji), a w latach 2000-2002 również na UAM w Poznaniu. Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się historią ilustracji, redagowaniem książek obrazkowych oraz popularyzacją kultury polskiej jako animatorka wydarzeń kulturalnych, tłumaczka i agentka literacka. W roku 2013 otrzymała Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Przetłumaczyła ponad 50 książek.

 

 

NIEDZIELA 25 PAŹDZIERNIKA 2020 

 

 • godz. 11:00

Pokaz spektaklu online „Wystarczy być”
Reż. Radosław Kasiukiewicz / Teatr Maska w Rzeszowie 
Wiek widzów: 4+

Adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
Scenografia: Michał Dracz
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Asystent reżysera: Bogusław Michałek
Obsada: Joanna Pruś (gościnnie) / Anna Kukułowicz, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Andrzej Piecuch
Operatorzy kamer: Rami Shaya, Wojtek Kamerys, Tomasz Jimi Kowalski
Montaż koncertu: HOLLYBABA 

Link będzie aktywny 24 godziny.

 

"Wystarczy być" to przede wszystkim bajka o przyjaźni - takiej po prostu - bezinteresownej - takiej, która jest i niczego nie oczekuje w zamian. Ale nie tylko. Również o sile wyobraźni, która potrafi zmieniać rzeczywistość. Bohaterowie "Wystarczy być" wykorzystują tę siłę, by tworzyć własny, bajkowy świat (czasami kolorowy i piękny, a czasem, gdy wyobraźnia nie chce się słuchać właściciela- szary).

 

Urocze postaci - Wiewiórka, Mrówka, Słoń próbują zmierzyć się ze swoimi pragnieniami i dowiedzieć się, co w ich życiu jest najważniejsze, i co im daje radość. Wszystko to podane jest w sympatyczny, lekko filozoficzny - jak przystało na bajki Toona Tellegena - sposób.

 

 • godz. 15.00

Plastyczne warsztaty online "Słowo na A i E czyli autyzm i empatia"
Warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką i książką "Kto ukradł jutro", pamiętnik dla dzieci, (Wydawnictwo Albus)
Wiek uczestników: 9+

 

Warsztaty dla starszych dzieci, w których przyglądamy się pamiętnikom Leona, chłopca z niepełnosprawnością. Jego opowieść to poszukiwanie przyjaciela. Wspólnie zastanowimy się jak za pomocą obrazu zachęcić innych do rozumienia cudzego świata.

 

Ten warsztat jest m.in. dla przyjaciół - uczestnicy pracują w parach nad wspólną obwolutą dla ich zapiśników. Warsztat pokazuje techniczną stronę tworzenia okładki-obwoluty, ale przede wszystkim jest okazją do rozmowy na temat przyjaźni i wzajemnej empatii.

 

Dominika Czerniak-Chojnacka (1990) - ilustratorka, plakacistka, autorka krótkich tekstów i śmiesznych broszek, adiunkt w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W 2016 roku obroniła tytuł magistra z etnologii i antropologii kulturowej na UMK w Toruniu,a w 2018 roku doktorat ze sztuk pięknych. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu „Regał – spotkania z książką autorską”. Ilustruje, tworzy plakaty i książki autorskie. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i tymi starszymi. Współpracuje z różnymi wydawnictwami (Dwie Siostry, Albus, Egmont, Babaryba) i licznymi ośrodkami kultury. W 2019 za książkę dla najmłodszych dzieci pt.: "Kominiarz/Piekarz" otrzymała wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie BolognaRagazzi Award. (www.behance.net/czerniakzly / www.czerniakzly.tumblr.com)

 

ZAPISY: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org. Przy zapisie podamy link do wydarzenia na zoomie.

 

 

WEAŻNE INFORMACJE

 

LOKALIZACJA: Wszystkie wydarzenia odbywają się w przestrzeniach Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, poza zamkniętym warsztatem „W kieszonce. Jak rozbudzać ciekawość naszego wnętrza? Modelowe warsztaty z Iwoną Chmielewską, autorką książki "W kieszonce" (wydawnictwo Media Rodzina) i Jolantą Liczkowską-Czakyrową - terapeutką psychoanalityczną”, które odbędą się w Bibliotece TUVIM, ul. Tuwima 75 w Łodzi.  

 

WSTĘP: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org, (w godzinach 10:00-16:00).

 

DYREKTORKI ARTYSTYCZNE: Ola Shaya, Anna Mrozińska-Szmajda

 

ORGANIZATOR: Fabryka Sztuki w Łodzi

 

PARTNERZY: Teatr CHOREA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Wydawnictwa: Dwie Siostry, Mamania, Entliczek. TAKO, Nasza Księgarnia, Zakamarki, grupa - Tu się czyta, Media Rodzina, Widnokrąg. 

 

IDENTYFIKACJA WIZUALNA: Iwona Chmielewska (ilustracja), Studio Ładne Halo (projekt)

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

 mkidn

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

w wiezy zamknieta

Video-performance "W wieży zamknięta" w Toruniu

miejsce i czas
03.10.2020
Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Toruń | Warsztat

Zapraszamy na pokaz video-performance'u "W wieży zamknięta" Teatru CHOREA, w reżyserii Julii Jakubowskiej, który odbędzie się w ramach Festiwalu Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra na scenie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "OD NOWA" w Toruniu.

bog foto smal

Spektakl "ja, bóg" w Toruniu

miejsce i czas
03.10.2020
Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Toruń | Spektakl

Zapraszamy na spektakl "ja, bóg" Teatru CHOREA, w reżyserii i wykonaniu Tomasz Rodowicza i Joanny Chmieleckiej, który odbędzie się w ramach Festiwalu Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra na scenie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "OD NOWA" w Toruniu.

tworcze pazdziernik20 miesiac

Październikowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki

miejsce i czas
01-29.10.2020
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

W październiku 2020 zapraszamy na Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki w Łodzi. Warsztaty prowadzone przez wspaniałych instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Sprawdźcie harmonogram, zanotujcie daty, rezerwujcie miejsca i czas!