Gorąco zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto, który odbędzie się w dniach 20-29 sierpnia 2021 roku, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi - w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki. 28 lipca 2021 ogłosimy program i otworzymy sprzedaż biletów na wydarzenia RPS 2021!
W 2021 roku tematem edycji Festiwalu RPS będzie budowanie wspólnot artystycznych, pytanie o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji naszego życia i relacji międzyludzkich oraz święto i spotkanie jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.
Do współtworzenia tej edycji festiwalu zaprosiliśy grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania z widownią nie jest indywiduum - jednostka i jej idee, ale zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów, pytań i trosk dotyczących współczesnego człowieka.
Zaprosiliśy twórców, którzy przez swoją twórczość nawiązują do najstarszej funkcji sztuk performatywnych - do święta - rozumianego jako spotkanie, niecodzienność, wyjątkowość. Święta przenoszącego widzów w inną rzeczywistość, nie w chaos i rozpad, ale w radość i nadzieję. Zaprosimy uczestników naszych wydarzeń do tworzenia wysp - wspólnot, choćby na czas trwania festiwalu. Do wspólnego odnajdywania sensów i drogowskazów. Te tematy dopiero teraz - w obliczu prawdziwego zagrożenia ludzkiego bytowania na naszej planecie - zaczynają wyraźnie pojawiać się w sztuce XXI wieku, a już od dekady stanowią dominantę naszych poszukiwań.
Nasza siedziba - Fabryka Sztuki w Łodzi - jest idealnym i sprawdzonym miejscem na stworzenie przestrzeni spotkania takich grup i twórców, a cała dotychczasowa działalność Teatru CHOREA jest świadectwem konsekwentnie obranej drogi poszukiwania wartości, sensów i nadziei w sztuce.
Więcej informacji: http://www.retroperspektywy.com
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.