Zapraszamy na intensywne międzynarodowe warsztaty Teatru CHOREA "CIAŁO - GŁOS - RYTM", w Fabryce Sztuki w Łodzi, w ramach projektu DNA: Development of New Art.
data: 17-21 listopada 2009
miejsce: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
prowadzenie: Tomasz Rodowicz oraz artyści Teatru CHOREA
warsztaty realizowane w ramach projektu DNA - Development of New Art
więcej informacji na stronie www.dna-project.eu
Warsztat Teatru CHOREA będzie intensywnym treningiem aktorskim, opartym na doświadczeniach Teatru CHOREA. Skoncentrujemy się na pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych środków jednocześnie. Warsztaty obejmą wymagający trening kondycyjny i sprawnościowy z elementami akrobatyki, pracę z ruchem scenicznym i elementami tańca, tworzenie choreografii opartych na nieparzystych formułach rytmicznych oraz pracę z głosem - od ćwiczeń oddechowych po niekonwencjonalne sposoby wykorzystania aparatu głosowego i naukę pieśni. Celem warsztatu będzie rozwijanie w obrębie grupy uczestników różnorodnego języka ekspresji i komunikacji oraz oryginalnych, nowatorskich form teatralnych.
CIAŁO
Każdy dzień rozpocznie intensywny trening fizyczny opracowany przez aktorów CHOREI. Następnym etapem będzie wprowadzenie elementów akrobatyki, w tym podstawy pracy z partnerem i przestrzenią, wzajemna uwaga, asekuracja, świadomość własnego ciała, świadomość grupy, współdziałanie z partnerem. Zajmiemy się też choreografią, która jest wynikiem wieloletnich studiów zespołu nad ikonografią antyczną, rysunkami przedstawionymi na ceramice, płaskorzeźbach i mozaikach antycznych. Na strukturach ruchowych wypracowanych przez uczestników będą budowane muzyczne układy polifoniczne i polirytmiczne. Część pracy będzie poświęcona budowaniu muzyczności, dynamiki i energii grupy.
GŁOS
Podstawowe ćwiczenia oddechowe, opanowanie oddechu przeponowego, uruchamianie rezonatorów i praca nad barwą głosu posłużą rozwijaniu naturalnych możliwości głosowych uczestników. Następnym krokiem będzie budowanie złożonych współbrzmień harmonicznych oraz nauka pieśni polifonicznych z różnych kręgów tradycji, oraz pieśni antycznej Grecji w opracowaniach CHOREI.
RYTM
Istotna część warsztatów poświęcona będzie pracy z rytmem oraz jego znaczeniu w teatrze. Główny nacisk położymy na rytmy nieregularne, charakterystyczne dla Starożytności, muzyki Bałkanów, Bliskiego Wschodu oraz Jazzu. Praca z rytmem pozwoli nam przedstawić naszą metodę realizowania tekstu i muzyki na scenie. Będziemy wprowadzać rytmy nieparzyste za pomocą prostych kroków, uderzeń dłoni, głosu i zrytmizowanych gestów. Skupimy się na znalezieniu rytmiczności własnego ciała, rytmiczności i pulsu grupy. Posłużymy się oryginalnymi fragmentami dramatów starogreckich i pieśni antycznych, a także kompozycjami z naszych spektakli.
Końcowym etapem warsztatów będzie połączenie trzech wyżej opisanych elementów treningu aktorskiego CHOREI i stworzenie krótkiej formy teatralnej.
PROJEKT DNA
Głównym celem projektu DNA jest wspieranie utalentowanych, początkujących artystów, którzy przekraczają granice gatunków i form teatralnych. Partnerami projektu są: New Web (Republika Czeska), Stowarzyszenie Katedra Kultury (Polska), Teatr Entré Scénen (Dania), Teatr A4 (Słowacja), Laboratorium Tańca L1 (Węgry) i Teatr Glej (Słowenia).
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach programu “Kultura 2007-2013″. W ramach projektu odbywają się festiwale, warsztaty oraz rezydencje teatralne we wszystkich krajach partnerskich. Wśród najbliższych wydarzeń znajdują się dwie rezydencje teatralne: w Fabryce Sztuki w Łodzi oraz w Teatrze Entré Scénen w Aarhus (Dania).
Wydarzenie zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego: “Edukacja kulturalna i diagnoza kultury” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.