Zapraszamy na cykliczne warsztaty - "TEATR W DZIAŁANIU - formy twórczej aktywności w pracy społecznej, edukacyjnej, terapeutycznej", prowadzone przez Igę Załęczną, w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Warsztaty skierowane są do animatorów, pedagogów, nauczycieli, terapeutów, artystów i wszystkich osób zainteresowanych pracą, planujących rozpoczęcie pracy, bądź pracujących w zróżnicowanych środowiskach i grupach wiekowych. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022" organizowanym przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, jako część działań z partnerami.
OPIS WARSZTATÓW
Program edukacji artystycznej osób dorosłych - "TEATR W DZIAŁANIU" - zakłada powołanie stałej grupy uczestników, zaangażowanych w odkrywanie swoich twórczych potencjałów, dzięki aktywności w przestrzeni sztuk performatywnych, związanych z teatrem, tańcem, ruchem oraz badanie możliwości praktycznego użycia poznanych metod w szerokim kontekście pracy społecznej, rozwojowej, edukacyjnej.
Proponowane techniki teatralne, praca z ciałem, głosem, przestrzenią służą poznawaniu i rozwijaniu języka ekspresji każdego uczestnika. W procesie swobodnej i twórczej zabawy, przy wykorzystaniu dramy, improwizacji, form teatru zaangażowanego społecznie, terapii tańcem i ruchem, będziemy pracować nad odkrywaniem i tworzeniem swoistego alfabetu, języka, zarówno indywidualnego jak i stanowiącego bogactwo możliwości ekspresji grupy.
Celem warsztatów jest zwiększenie zdolności inicjowania oraz prowadzenia procesu zmiany w grupie, łącząc narzędzia sztuk performatywnych z pracą arteterapeutyczną.
Jeśli poszukujesz inspiracji, rozwinięcia, wzmocnienia własnych zasobów, bądź też czujesz, że jesteś na granicy zawodowego wypalenia i potrzebujesz odmiany, nowej odświeżającej perspektywy - sprawdź, czy przestrzeń którą wspólnie stworzymy, jest tym czego szukasz.
To zaproszenie do doświadczania i odkrywania siebie, dzięki perspektywie bycia w procesie twórczym, a także zaproszenie do wzmacniania postaw twórczych w modelu kultury relacji i dialogu, w którym kreowanie przestrzeni artystycznej za każdym razem staje się polem negocjowania i budowania więzi, w uważności na dynamikę procesu grupowego.
- Poznasz konkretne narzędzia z obszaru sztuk performatywnych, a także zdobędziesz umiejętności uruchamiania i wzmacniania postaw twórczych, w zgodzie z dynamiką procesu grupowego.
- Doświadczysz możliwości pogłębiania oraz przyglądania się procesowi pracy rozwojowej, edukacyjnej czy wychowawczej, stosując metody działań artystycznych.
- Rozwiniesz umiejętności swobodnego operowania językiem sztuki, co pozwoli Ci na czerpanie z własnych zasobów, w sposób kreatywny, planowy i świadomy.
- Nauczysz się tworzyć przestrzeń, w której jednostka, grupa odkrywa własne sposoby na opowiedzenie o swoich potrzebach, poprawę społecznego funkcjonowania, poprzez używanie środków artystycznych.
Program zakłada również inicjowanie oraz rozbudowywanie platform wymiany doświadczeń i wiedzy wśród uczestników. Dzięki możliwości współpracy, wymiany doświadczeń osób z różnych środowisk zawodowych, stanie się okazją badania różnorodności modeli pracy z grupą. Pozwala to na budowanie własnych zasobów, poprzez inspirację zarówno ze świata sztuki, jak i przez twórcze spotkanie z innymi.
Program warsztatów składa się z dwóch modułów, każdy zakończony będzie publiczną prezentacją efektów pracy / dzieleniem się doświadczeniem, w formie performatywnego spotkania z publicznością.
I MODUŁ - JA W SZTUCE - FORMY SZTUK/I WE MNIE (maj-lipiec 2022)
II MODUŁ - TY/MY W SZTUCE - TEATR JAKO NARZĘDZIE” - realizacja spektaklu Teatru Forum (wrzesień-grudzień 2022)
Iga Załęczna - animatorka, choreografka, pedagożka, aktorka. Członkini i założycielka Teatru CHOREA, gdzie realizowała projekty teatralne (m.in.: "Koguty, Borsuki i inne Kozły", "Córka swojej matki") oraz projekty edukacyjno-artystyczne (m.in.: "Teatr Forum jako metoda pracy"). W latach 2006-2018 pracowała z Pawłem Passinim (współpraca aktorska i choreograficzna). Prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób pracujących w obszarze edukacji artystycznej. Zajmuje się kształceniem młodzieży i dorosłych, przygotowując do pracy w przestrzeni animacji i sztuki. W latach 2011-2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu, prowadząc stały kurs zajęć z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017 ("Teatr Forum - roczny cykl warsztatów i spektakli"), 2020 ("Akademia Praktyk Działań Twórczych"). W 2016 zrealizowała program stypendialny w ramach Programu Erasmus+, który zwyciężył w konkursie FRSE EDUinspiracje 2017 - najlepszy projekt edukacyjny. W 2015 ukończyła kurs Teatru Forum. W 2019 zdobyła kwalifikacje trenerskie w zakresie dramy. W latach 2018-2021 zrealizowała autorski program edukacji artystycznej dorosłych "Szkoła Pedagogów Kreatywności" w Fabryce Sztuki w Łodzi. Od 10 lat prowadzi warsztaty rozwojowe, edukacyjne, twórcze. Łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, choreoterapia, praca z ciałem - indywidualna i grupowa, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem) pracując w zgodzie z dynamiką procesu grupowego. Obecnie w trakcie szkolenia "Psychoterapia tańcem i ruchem".
Dołącz do wydarzenia na Facebooku - MODUŁ I
Dołącz do wydarzenia na Facebooku - MODUŁ II
TERMINARZ WARSZTATÓW
- I MODUŁ / trzy zjazdy / 12 warsztatów / każdy warsztat trwa 3 godziny /
Pierwszy zjazd
data: 13, 14, 15, 16 maja 2022 (piątek-poniedziałek)
godzina: 17:00-20:00 (piątek, sobota, niedziela), 16:00-19:00 (poniedziałek)
Drugi zjazd
data: 10, 11, 12, 13 czerwca 2022 (piątek-poniedziałek)
godzina: 17:00-20:00 (piątek, sobota, niedziela), 16:00-19:00 (poniedziałek)
Trzeci zjazd
data: 30 czerwca, 1, 2, 3 lipca 2022 (czwartek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
- II MODUŁ / cztery zjazdy / 12 warsztatów / każdy warsztat trwa 3 godziny /
Pierwszy zjazd
data: 23, 24, 25 września 2022 (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
Drugi zjazd
data: 21, 22, 23 października 2022 (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
Trzeci zjazd
data: 25, 26, 27 listopada 2022 (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
Czwarty zjazd
data: 9, 10, 11 grudnia 2022 (piątek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
uczestnicy: osoby dorosłe, od 18 roku życia
wstęp: bezpłatny, ilość miejsc ograniczona (max. 17 osób w każdym module), konieczna rezerwacja miejsc
ważne: na warsztaty prosimy o zabranie wygodnego stroju i wygodnego obuwia na zmianę
REZERWACJA MIEJSC
Obowiązują osobne zapisy na poszczególne moduły warsztatowe: I lub / i II moduł.
System rezerwacji miejsc na cykl warsztatowy prowadzimy od poniedziałku do piątku, w godzinach: 12:00-18:00:
- mailowo: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com
- telefonicznie: +48 506 103 207
Nie prowadzimy systemu rezerwacji w weekendy (soboty i niedziele) oraz w dni świąteczne.
W mailu prosimy podać: tytuł warsztatów, lub numer modułu warsztatowego oraz dane uczestnika (imię i nazwisko).
System rezerwacji miejsc zamykamy po wyczerpaniu limitu miejsc.
WAŻNE INFORMACJE
W związku z zagrożeniem pandemicznym prosimy uczestników wydarzeń o przestrzeganie ważnych zasad:
- Zostańcie w domu jeśli nie czujecie się zdrowo - macie katar, kaszel lub podwyższoną temperaturę.
- Często myjcie i dezynfekujcie ręce.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Urząd Miasta Łodzi
Partner: Teatr CHOREA
Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr.
Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków budżetu państwa.
Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.