PIC03295
Strona główna / Aktualności / "Epos Bałkański" - wyprawa Teatru CHOREA do Bułgarii

"Epos Bałkański" - wyprawa Teatru CHOREA do Bułgarii

miejsce i czas
26.05-06.06.2005
Bułgaria | Projekt

W marcu 2004 roku oraz na przełomie maja i czerwca 2005 roku CHOREA przeprowadziła w Bułgarii dwa rekonesanse badawcze nazwane "Eposem Bałkańskim" poznając dzięki nim bazę muzyki Europy - muzykę Bułgarii, Ukrainy, Macedonii, Bałkanów oraz Bliskiego Wschodu. Wyniki swych poszukiwań skonfrontowała ze współczesnymi formami teatru. 

 

"Epos Bałkański" - artystyczno-naukowa wyprawa Teatru CHOREA do Bułgarii
data: 26 maja - 6 czerwca 2005

 

W projekcie przyjęliśmy dodatkową perspektywę badawczą i artystyczną dla wykonywanej przez nas muzyki Antyku. Wiedząc, że archeolodzy, etnomuzykolodzy i historycy dysponują opracowaniami i badaniami, rozpoczęliśmy realizację pasjonującego projektu dotyczącego obecności Antyku w kulturze tradycyjnej współczesnych Bałkanów.

 

Nasze zainteresowanie skupiło się głównie na technikach wokalnych, np. śpiewach lamentacyjnych czy pokrewieństwie eposu homeryckiego z formami i technikami głosowymi śpiewu epickiego, a także na instrumentarium i reliktach (skale, rytmy) epok przedsłowiańskich w kulturach muzycznych tego obszaru.

 

Nawiązane znajomości (m.in. Teodosi Spassov - wybitny muzyk i wirtuoz kavala, Bozurka Tupankova - jedna z ostatnich śpiewaczek epickich, prof. Luben Botusharov, prof. Dimitrina Kauffman - muzykolodzy, Diana Gergova - archeolog) oraz materiały zgromadzone podczas pierwszego rekonesansu w Bułgarii (10-15 marca 2004) pozwoliły nam na stworzenie odrębnego projektu - „Epos Bałkański”. Jego realizacja przypadła na okres 26 maja - 6 czerwca 2005, kiedy to zespół CHOREI odbył drugą podróż badawczo-artystyczną do Bułgarii. Nasze zainteresowania badawcze zostały wtedy poszerzone o tradycyjne techniki taneczne i muzyczne.

 

W programie wizyty znalazły się: 

- Seminarium naukowe w Instytucie Archeologii w Sofii

- Koncert "Orkiestry Antycznej" z pokazami "Tańców Labiryntu", przy udziale T. Spassova (kaval) i S. Jankulova (perkusja) - najwybitniejszych etnomuzyków bułgarskich

- Warsztaty teatralne CHOREI dla studentów i aktorów Teatru Sfumato z Sofii

- Terenowe prace badawcze w miejscowościach: Satowicza, Bistica, Szeroka Łyka, Gela oraz wizyta w szkole śpiewu tradycyjnego w Kotel

- Pokazy spektaklu "Tezeusz w Labiryncie" w siedzibie Teatru Sfumato i na festiwalu teatralnym Warneńskie Lato 2005 w Warnie

 

Archiwum

poprzednie aktualności

0005

Pokazy "Orkiestry Antycznej" i "Tańców Labiryntu"

miejsce i czas
02.04-25.11.2005
Koncert

Zapraszamy na pokazy "Orkiestry Antycznej" i "Tańców Labiryntu".

k ghhygazik

Spektakl "Tezeusz w Labiryncie" w Warszawie

miejsce i czas
19-20.03.2005
Fabryka Trzciny w Warszawie | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Tezeusz w Labiryncie" Teatru CHOREA, w reżyserii Doroty Porowskiej i Elżbiety Rojek, w Teatrze Nowym Praga, w Fabryce Trzciny w Warszawie.

tezkjf 6

Spektakl "Tezeusz w Labiryncie" w Łodzi

miejsce i czas
11.12.2004
Łódzkie Spotkania Teatralne | Spektakl

Zapraszamy na pokaz spektaklu "Tezeusz w Labiryncie" Teatru CHOREA, w reżyserii Doroty Porowskiej i Elżbiety Rojek, na festiwalu Łódzkie Spotkania Teatralne.