Z olbrzymią dumą i radością informujemy, że aktorka Teatru CHOREA - Joanna Chmielecka - otrzymała nagrodę "Srebrny Pierścień", dla najlepszej aktorki minionego sezonu, a aktor i reżyser Teatru CHOREA - Janusz Adam Biedrzycki - odebrał dyplom stypendialny, za realizację spektaklu "Złota nić".
Wręczenie obu wyróżnień miało miejsce na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, podczas gali inauguracji nowego sezonu kulturalnego 2022/23 w Łodzi. Z wielką radością informujemy także, że Dziecięca Grupa Teatralna CHOREA otrzymała specjalne wyróżnienie "Trendy 2022" - za nieszablonowe i skuteczne podejście do procesu twórczego, za spektakl "Sklep z dobrym humorem", podczas 43. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa 2022, a spektakl Teatru CHOREA "Śmierć na gruszy", w reżyserii Łukasza Kosa, został wyróżniony jako najlepsze przedstawienie offowe sezonu, w ankiecie "Najlepsi w sezonie" publikowanej przez miesięcznik "Teatr" oraz w "Kulturalnym posdumowaniu roku 2021"na portalu MIEJ MIEJSCE.
W czwartek, 29 września 2022, Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi uroczyście zainaugurował nowy sezon kulturalny 2022/2023. W Teatrze Nowym wręczono dyplomy laureatom stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, nagrody Prezydenta Miasta Łodzi, a najlepszą aktorkę teatralną minionego sezonu obdarowano „Srebrnym Pierścieniem”. Wyróżnienia "Mecenas łódzkiej kultury" odebrały także przedstawicielki wybranych firm.
"Rozpoczynając inaugurację nowego sezonu kulturalnego w Łodzi, ufam, że ten dzień jest dla nas prawdziwym świętem sztuki i symboliczną obietnicą wspaniałych przeżyć związanych z kulturą" - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. Ze sceny padły także słowa podziękowania za trudny rok, w którym łodzianie doświadczali skutków wojny oraz zdawali egzamin z empatii i wrażliwości. Ludzie kultury byli wyjątkowo zaangażowani w niesienie pomocy, równocześnie emocjonalnie komentując zaistniałą sytuację poprzez tworzoną sztukę. Małgorzata Moskwa-Wodnicka odniosła się także do najbliższej przyszłości, wspominając przyszłoroczne obchody 600-lecia Łodzi i podziękowała za umiejętność współpracowania ze sobą instytucji kultury oraz niezależnego środowiska artystycznego. Z kolei Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, apelował do artystów o odwagę w obronie humanitaryzmu i gratulując wyróżnionym, wyraził nadzieję na to, by "najbliższy sezon był wypełniony sukcesami artystycznymi, które dają wiarę do jeszcze większego zaangażowania w współtworzenie łódzkiej kultury".
Najlepsza aktorka minionego sezonu 2021/22 - Joanna Chmielecka z Teatru CHOREA
„Srebrny Pierścień” po raz pierwszy przyznano w 1972 roku Bogusławowi Sochnackiemu. Tę prestiżową nagrodę dla najlepszego aktora lub aktorki minionego sezonu dotychczas otrzymali m.in.: Mirosława Olbińska, Ewa Mirowska, Włodzimierz Twardowski, Piotr Krukowski, Gabriela Muskała, Agnieszka Więdłocha, Agnieszka Skrzypczak, Jacek Łuczak czy Łukasz Batko. Autorem nagrody jest profesor Andrzej Szadkowski z Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
W tym roku „Srebrny Pierścień” odebrała aktorka związana z teatrem niezależnym – Teatrem CHOREA. Joanna Chmielecka od lat tworzy podstawowy trzon zespołu teatru (wystąpiła w 35 sztukach macierzystego teatru) i jak podkreślił w laudacji Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny i twórca Teatru CHOREA, jest wielowymiarową aktorką i niezwykle utalentowaną osobowością, budującą swoje postaci wszystkimi precyzyjnie dopracowanymi środkami wyrazu: głosem, ciałem, ruchem i słowem, łącząc je w niezwykle emocjonalny, ekspresyjny i organiczny komunikat sceniczny.
Joanna Chmielecka jest także wybitną wokalistką, a jej porywające interpretacje pieśni, zwłaszcza tych należących do dawnych tradycji, hipnotyzują publiczność. Podobnie jak kreacje aktorskie - Archanioła w „Tragedii Jana”, Kobiety w „Szczelinie”, Grotowskiego 2 w „ja, bóg”, Dulcynei w „Don Kichocie czy Władczyni Much i Staruchy w sztuce „Władczyni Much” (Teatr Ludowy w Krakowie), które zapadają w pamięć wszystkim widzom.
Laureat stypendium artystycznego Miasta Łodzi 2022 - Janusz Adam Biedrzycki z Teatru CHOREA
Tegoroczni laureaci stypendiów artystycznych to dwunastu artystów związanych z Łodzią, którzy przedstawili publiczności bardzo różne projekty artystyczne z obszaru teatru, muzyki, tańca, sztuk wizualnych, mody czy po raz pierwszy w historii - ochrony zabytków. Program stypendiów artystycznych polega na przyznaniu środków finansowych, a jego zadaniem jest wspieranie i rozwój umiejętności artystycznych, a także wzmocnienie upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Projekt stypendialny musi być skierowany do mieszkańców Łodzi, a wyboru stypendystów dokonuje Komisja Stypendialna. Kolejny nabór wniosków zostanie ogłoszony w pierwszych miesiącach 2023.
29 września 2022 dyplomy stypendialne odebrali: Adam Janusz Biedrzycki „Złota nić” (teatr), Hubert Fiebig "Przesilenia" (teatr), Paweł Giza "Każdy film jest o miłości" (sztuki wizualne), Paweł Kaźmierowski "Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości" (sztuki wizualne), Roksana Kularska-Król "Make light for peace!" (sztuki wizualne), Michał Krzemiński "Bohaterowie codzienności" (sztuki wizualne), Katarzyna Regulska "Żywioły kobiet" (taniec), Piotr Scholz "Stworzenie nowego repertuaru dla orkiestry jazzowej" (muzyka), Marcin Sosiński "Muzyka muralna w Łodzi" (teatr), Magdalena Stecka "Krucha natura" (sztuki wizualne), Joanna Szumacher-Strzemieczna "Pocztówka z Łodzi" (muzyka) i Mariusz Wasilewski "Przywracamy pamięć o ludziach i miejscach w Łodzi - cmentarz ewangelicki z XIX wieku" (opieka nad zabytkami).
Wyróżnienie "Trendy 2022" na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Młodych Dziatwa 2022 - Dziecięca Grupa Teatralna CHOREA
W dniach od 4 do 7 października 2022, w Łodzi, odbył się 43. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych „Dziatwa", który stanowi jeden z elementów Festiwalu Kreatywności Młodych (FKM), który jest wydarzeniem edukacyjno-animacyjnym, stymulującym kreatywność i aktywizującym kulturalnie różne grupy wiekowe młodych finalistów festiwali i konkursów z czterech obszarów (teatru, muzyki, tańca i plastyki). Projekt adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych zarówno z terenu Łodzi, województwa łódzkiego jak i z całej Polski, nauczycieli, instruktorów, edukatorów oraz mieszkańców naszego miasta. „Dziatwa” to spotkanie młodych indywidualności, zderzenie młodych aktorów, wyzwolenie unikatowej energii wspólnego doznania ducha teatru. "Dziatwa" 2022 przebiegła pod hasłem „Młodzi na scenie”.
Dziecięca Grupa Teatralna CHOREA, na tegorocznym festiwalu otrzymała specjalne wyróżnienie "Trendy 2022" - za nieszablonowe i skuteczne podejście do procesu twórczego, za spektakl "Sklep z dobrym humorem". Dziecięcą Grupę Teatralną CHOREA tworzą dzieciaki i dorośli, otwarci na radosną sceniczną twórczość. Kreujemy spontaniczny i mocno improwizowany teatr dziecięcy, według własnych pomysłów.
Twórcami nagrodzonego przedstawienia są - Joanna Filarska (koncepcja i prowadzenie grupy), Paweł Głowaty (scenariusz i reżyseria), Jola Królicka (scenografia i kostiumy), oraz Dzieci: Iga Appel, Dawid Będkowski, Lena Chojnacka, Marysia Dłabich, Kalina Jaguszewska, Kaja Jaszewska, Kalina Klimek, Dawid Łyczko, Wiktor Moraczewski, Jurek Paluch, Zosia Pośnik, Asia Sarna, Anielka Światopełk-Mirska, Antek Wójcik-Urbaniak, Jan Wyrwicz, Hania Zajączkowska.
Wyróżnienie za najlepsze przedstawienie offowe sezonu (ankieta "Najlepsi w sezonie" miesięcznika "Teatr" / "Kulturalne posdumowanie roku 2021" portalu MIEJ MIEJSCE) - spektakl "Śmierć na gruszy", Teatr CHOREA, reż. Łukasz Kos
Portal "MIEJ MIEJSCE w styczniu 2022 roku, opublikował "Kulturalne posdumowanie roku 2021", w którym łódzki sezon kulturalny w teatrze, sztuce i muzyce podsumowali Piotr Olkusz, Marcin Polak i Justyna Banaszczyk. Piotr Olkusz - wykładowca w Katedrze Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, redaktor miesięcznika teatralnego „Dialog” oraz recenzent portalu teatralny.pl - wyróżnił spektakl "Śmierć na gruszy", jako najlepsze łódzkie przedstawienie teatralne sezonu.
W 2022 roku, we wrześniowym numerze miesięcznika "Teatr", ukazało się coroczne podsumowanie minionego sezonu teatralnego w Polsce, w którym spektakl "Śmierć na gruszy" został wyróżniony przez Jolantę Kowalską - stała współpracowniczkę „Teatru” - jako najlepsze przedstawienie offowe sezonu.