rzeczy z lasu
Strona główna / Aktualności / Wystawa i spotkanie z aktywistami Fundacji Bezkres

Wystawa i spotkanie z aktywistami Fundacji Bezkres

miejsce i czas
24-25.04.2024
Teatr CHOREA | Projekt

Zapraszamy na wystawę i spotkanie z aktywistami Fundacji Bezkres, będącej częścią Grupy Granica i zajmującej się wspieraniem uchodźczyń i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Wydarzenie towarzyszy pokazom spektaklu "Przejścia nie ma" Fundacji Teatr Nie-Taki, w dniach 24 i 25 kwietnia, w Teatrze CHOREA i Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

Terminy otwarcia wystawy

data: 24 kwietnia 2024 (środa)
godzina: 16:00-18:30 oraz  20:00-21:00

data: 25 kwietnia 2024 (czwartek)
godzina: 11:00-12:00 oraz 14:00-16:00

miejsce: sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wstęp: wolny, bezpłatny
informacje: a.shaya@fabrykasztuki.org / + 48 603 616 494

UWAGA!
Na wystawę uprzejmie poprosimy o przyniesienie ze sobą telefonu oraz słuchawek.

 

 

Zapraszamy na pokazy spektaklu "Przejścia nie ma" Fundacji Teatr Nie-Taki, w reżyserii Katarzyny Knychalskiej, Marcina Kęszyckiego i Tomasza Rodowicza, w Teatrze CHOREA i Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

Terminy prezentacji spektaklu

data: 24 kwietnia 2024 (środa)
godzina: 10:00 oraz 19:00  

data: 25 kwietnia 2024 (czwartek)
godzina: 10:00 oraz 13:00

miejsce: sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3 
wiek widzów: 14+
czas trwania: 60 minut
bilety: 35 zł (ulgowy), 45 zł (normalny)
ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja biletów  
re­zer­wa­cja / zakup bi­le­tów: te­atr­cho­rea@gma­il.com, +48 506 103 207,  lub za po­śred­nic­twem por­ta­lu kicket.com 
więcej: https://www.chorea.com.pl/pl/aktualnosci/aktualnosc/1020

 

 

O wystawie 

 

Wystawa Fundacji Bezkres jest próbą opowiedzenia historii ludzi w drodze, przez pokazanie fizycznych śladów ich bytności. Rzeczy są świadectwem obecności - czasem jedynym. Te drobiazgi, choć często mają małą wartość materialną, niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Opowiadają o swoich właścicielkach i właścicielach, o tym, co dla nich ważne. Czasem mówią nam, co lubili, skąd pochodzili, a czasem mówią tylko, że w ogóle byli...  

Dziurawy but, rozdarta kurtka, butelka perfum, dziecięca zabawka. To zwykłe rzeczy, niezauważalni towarzysze codzienności, dla osób w drodze będące ostatnim łącznikiem z normalnością, domem, bezpieczeństwem.

Wystawie towarzyszy nagranie przedstawiające historie osób, które spotkaliśmy w lesie. Przedmioty i historie są prawdziwe, zostały zebrane podczas interwencji, przez osoby pomagające. Nie zawsze przedmioty należą do osób, których historie opisujemy. Czasem zostały nam podarowane przez ludzi w drodze, czasem znalezione podczas sprzątania opuszczonych obozowisk.


Wystawa nie daje żadnych odpowiedzi, żadnych wskazówek. Pokazuje w najprostszej, najsurowszej formie to, co nadal dzieje się na granicy. 

 

 

O sytuacji na Podlasiu

W podlaskich lasach ludzie wciąż mierzą się z piekłem, które zgotowało im państwo polskie. Przez granicę przechodzą duże grupy uchodźców i uchodźczyń - bez względu na pogodę i porę roku. Wielu z nich jest w złym stanie fizycznym - są przemoczeni, wycieńczeni, głodni, zdezorientowani, często mają różnego typu urazy. Część z nich doświadczyła rozłąki z bliskimi w trakcie pushbacków. Obecnie ma miejsce od kilkunastu do niemal trzydziestu akcji pomocowych dziennie. Nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się zmienić.

 

 

O Fundacji Bezkres

Zajmujemy się wspieraniem uchodźczyń i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Udzielamy pomocy osobom w drodze, od początku kryzysu humanitarnego w 2021 roku. Naszą Fundację nazwaliśmy Bezkres. Bezkres pomocy, bezkres wyobraźni, bezkres tolerancji, bezkres współczucia, bezkres serdeczności wobec drugiego człowieka.

 


Fundacja Bezkres jest częścią Grupy Granica

Zajmujemy się przede wszystkim pomocą humanitarną w lesie: dostarczamy wodę, jedzenie, ubrania, leki, a także udzielamy pierwszej pomocy. Angażujemy się także w pomoc osobom w drodze, które trafiły do szpitala, oraz nieletnim, którzy trafili do domów dziecka. Do tej pory pomogliśmy kilkuset osobom: niemowlętom, małym dzieciom, kobietom i mężczyznom, osobom starszym, przewlekle chorym, z niepełnosprawnościami. Nasza pomoc zawsze jest bezpłatna.


Oprócz tego prowadzimy działania artystyczno-animacyjne, skupiające się na budowaniu pozytywnego wizerunku osób uchodźczych i na informowaniu o kryzysie humanitarnym. Wśród prowadzonych przez nas działań warto wymienić następujące: wigilijny stół dla uchodźców w podlaskim lesie, akcja “Klepsydry”, upamiętniająca osoby zmarłe w polskich lasach, a także wystawy pokazujące sytuację osób w drodze.

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

TEATR W SLUZBIE EKOLOGII

Manifest ekologiczny "Teatr w służbie ekologii"

miejsce i czas
22.04.2024
Teatr CHOREA | Projekt

Zapraszamy do lektury deklaracji-manifestu ekologicznego "TEATR W SŁUŻBIE EKOLOGII", stworzonego przez Teatr CHOREA, z inicjatywy aktora i reżysera - Janusza Adama Biedrzyckiego. Manifest opisuje praktyki i rozwiązania poszerzające świadomość ekologiczną w instytucjach kultury.

intymnoscnadcenie

Warsztaty "Intymność na scenie. Profesjonalne i bezpieczne praktyki realizacji scen intymnych"

miejsce i czas
20.04.2024
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach "Intymność na scenie. Profesjonalne i bezpieczne praktyki realizacji scen intymnych", odbywających się w ramach projektu "Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia do transformacji polskiego systemu teatralnego". Warsztaty poprowadzą INTIMACY DUO - Kaja Wesołek-Podziemska i Marta A. Zygadło, 20 kwietnia 2024, w Teatrze CHOREA w Łodzi.

430835515 871644758061316 8777209766369334123 n

Spektakl "Zwierzęta Maszyny" w Łodzi

miejsce i czas
14.04.2024
Teatr CHOREA | Spektakl

Za­pra­sza­my na pierwszy popremierowy po­kaz spek­ta­klu „Zwierzęta Maszyny” Starszej Dziecięcej Grupy Teatralnej CHOREA, na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi.