Zapraszamy na pokaz pracy warsztatowej projektu edukacyjno-artystycznego „Zapisy (z) Rewolucji”, w ramach Festiwalu Łódź Wielu Kultur. Pokaz stanowi kulminację cyklu warsztatów dramaturgicznych, prowadzonych przez Teatr CHOREA oraz Krzysztofa Kopkę.
data: 13 października 2024 (niedziela)
godzina: 16:00
miejsce: Sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wstęp: bezpłatny, wolny
więcej: https://lodzwielukultur.pl/wydarzenia/zapisy-z-rewolucji-teatr-chorea/
Projekt „Zapisy (z) Rewolucji” koncentruje się na pracy metodą teatru dokumentalnego z wykorzystaniem metody verbatim oraz elementów pracy z ciałem, głosem i rytmem. Praca warsztatowa skupiała się na eksploracji historii rewolucji, które ukształtowały miasto Łódź, oraz na indywidualnych opowieściach.
Uczestnicy warsztatów wsłuchiwali się w echa historii, które wciąż żyją w pamięci, świadomości i tożsamości mieszkańców Łodzi. Poprzez odwołanie się do pamięci zbiorowej, pamięci miejsca oraz świadomości ciała, odkrywane było to, co pozostało w ludziach z dawnych rewolucjonistów, by na nowo opowiedzieć zapomniane historie Łodzi. Chcąc odbudować historię rewolucji, buntu i walki o godność, powstało wydarzenie performatywne, które jest emocjonującą podróżą w przeszłość.
Pokaz pracy warsztatowej stanowi również preludium do rozpoczęcia pracy spektaklem, mającym powstać w 2025 roku, w ramach obchodów 120. Rocznicy Wybuchu Rewolucji 1905 roku w Łodzi.
Twórcy: Teatr CHOREA, uczestnicy cyklu warsztatów dramaturgicznych, prowadzonych przez Teatr CHOREA i Krzysztofa Kopkę, w ramach projektu edukacyjno-artystycznego "Zapisy (z) Rewolucji"
Reżyseria: Ewa Otomańska, Tomasz Rodowicz
Dramaturgia: Krzysztof Kopka
Prowadzenie warsztatów: Małgorzata Lipczyńska, Elina Toneva, Ewa Otomańska, Tomasz Rodowicz, Krzysztof Kopka
Obsada: Aleksandra Ziomek, Aleksandra Szałek, Michał Jóźwik, Marysia Klorek, Zuzanna Gieras, Klara Maliszewska, Marta Kaczmarek, Ewa Mazgajska, Karol Kurzyjamski, Eter Staniszewska, Joanna Polguj, Magdalena Paszkiewicz
W spektaklu zostały użyte fragmenty wywiadów zgromadzonych przez uczestników w trakcie warsztatów oraz autorskie fragmenty tekstów stworzone przez uczestników.
Dziękujemy wszystkim bohaterom codzienności, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi historiami, by mogły zostać częścią naszego spektaklu.
W spektaklu użyto fragmenty utworów literackich Juliana Tuwima z tomiku “Kwiaty Polskie” oraz fragmenty utworów literackich Stanisława Reymonta z okresu Rewolucji.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.