Zapraszamy na spektakl "Ojcowie", w reżyserii Błażeja Biegasiewicza, odbywający się w ramach wydarzenia „Kultura równości”, będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.
data: 15 października 2024 (wtorek)
godzina: 19:00
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek widzów: 12+
czas trwania: 90 minut (bez przerw)
wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
rezerwacja bezpłatnych wejściówek: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com
Spektakl traktuje o ojcostwie postrzeganym z perspektywy młodych mężczyzn - wciąż bezdzietnych, będących jednak w wieku, w którym o tacierzyństwie można myśleć już bardzo poważnie. Ten status "nieistniejącego, ale możliwego ojca" współdzielą wszyscy aktorzy, a spektakl opiera się na autentycznych doświadczeniach i subiektywnych odczuciach wszystkich twórców. Snucie wizji o sobie samych w roli taty, automatycznie wywoływało wspomnienia ojcostwa doświadczanego z perspektywy synów. Ten wątek okazał się fundamentalny. Dopiero rozliczenie się z paradygmatem zastanego ojcostwa i refleksja nad tym, co warto z niego ocalić, co zaczerpnąć, a co zmienić, stworzyło punkt odniesienia do rozważań nad następnym wzorcem. To przejście - od ojca poprzednich pokoleń do ojca przyszłości - wyznacza treść widowiska.
Spektakl Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w reżyserii Błażeja Biegasiewicza pod opieką artystyczną i pedagogiczną Marcina Wierzchowskiego.
Spektakl otrzymał Nagrodę Główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 11. Forum Młodej Reżyserii w 2021 roku.
Reżyseria: Błażej Biegasiewicz
Wykonanie masek: Alicja Kolińska
Obsada: Mateusz Grodecki, Maciej Karczewski, Filip Lipiecki, Marcin Piotrowiak
Błażej Biegasiewicz - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie, absolwent kognitywistki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody Głównej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 11. Forum Młodej Reżyserii 2021. Asystent-wolontariusz Michała Zadary przy „Dziadach. Część I, II i IV oraz wierszu Upiór” wystawianych w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Iwony Kempy przy „Spóźnionych odwiedzinach” realizowanych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wyreżyserował „Belfra” Jeana Pierre’a Dopagne w Teatrze Nowym w Zabrzu (2021). W ramach festiwalu Nowe Epifanie zrealizował spektakl „Macocha” w Teatrze Polskim w Poznaniu według oryginalnej koncepcji i tekstu Beniamina Bukowskiego (2023). Pełniąc rolę opieki reżyserskiej, czuwał nad powstawaniem spektaklu „Depesze” w Teatrze Rampa w Warszawie (2023).
Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki - Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partnerzy: Teatr CHOREA, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie