Gorąco zapraszamy do udziału we wspaniałych, grudniowych Twórczych Warsztatach w Fabryce Sztuki - odbywających się online! Warsztaty prowadzone przez świetnych instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Sprawdźcie harmonogram, zanotujcie daty, rezerwujcie miejsca i czas!
ASHTANGA JOGA - warsztaty jogi dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych, grupa początkująca (Vinyasa) i średniozaawansowana (znajomość przynajmniej połowy I serii Ashtangi)
data: 3, 10, 17 grudnia 2020 (czwartek / zajęcia dla grupy początkującej)
godzina: 16:30-17:30
data: 7, 14, 21, 28 grudnia 2020 (poniedziałek / zajęcia dla grupy średniozaawansowanej - osoby, praktykujący Ashtanga Jogę conajmniej od roku)
godzina: 17:30-19:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: młodzież od 16 roku życia i dorośli
prowadzenie: Majka Justyna
koszt: 10 zł od uczestnika za pojedynczy warsztat
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
UWAGA! Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju oraz o przygotowanie maty do ćwiczeń.
Ashtanga Vinyasa Yoga to dynamiczna forma jogi, w której asany poprzeplatane są Vinyasami, czyli harmonijnymi sekwencjami, łączącymi ruch z oddechem. Ruch w rytmie oddechu powoduje wytwarzanie ciepła w ciele ćwiczącego, co sprzyja poceniu się oraz intensywnemu oczyszczaniu organizmu i uwalnianiu nagromadzonych toksyn, zarówno w powierzchniowych warstwach podskórnej tkanki tłuszczowej jak i w głębokich warstwach mięśni i narządów wewnętrznych. Praktykując Ashtangę, oczyszczamy ciało oraz trenujemy wytrzymałość, siłę̨ i koncentrację umysłu. Podczas cyklicznych zajęć w Fabryce Sztuki będziemy uczyć się całej Pierwszej Serii, zwanej Joga Chikitsa.
Majka Justyna - tancerka, aktorka, performerka, nauczycielka Ashtanga Jogi. Członkini Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, gdzie poza pracą artystyczną odpowiada także za produkcję spektakli i koncertów, prowadzenie projektów edukacyjnych i społecznych oraz planowanie i pozyskiwanie funduszy. Zajmuje się pracą z ciałem i tańcem od 5 roku życia, począwszy od tańca ludowego w Zespole Pieśni i Tańca Ludowego "Harnam", przez klasykę, po taniec współczesny, kontakt improwizację i tango argentyńskie. Praktykuje Ashtanga Jogę skupiając się na aspekcie terapeutycznym, równomiernym rozwoju ciała, zapobieganiu kontuzjom oraz odnajdywaniu harmonii między ciałem a umysłem.
SZKOŁA PEDAGOGÓW KREATYWNOŚCI - cykl warsztatów mistrzowskich dla pedagogów i animatorów kultury
data: 3-6 grudnia 2020 (czwartek-niedziela)
godzina: 17:00-20:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: osoby dorosłe od 18 roku życia
czas trwania: 16 godzin
prowadzenie: Iga Załęczna
koszt: 15 zł od uczestnika za pojedynczy dzień warsztatowy
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
UWAGA! Zapisy dotyczą udziału w całym cyku warsztatowym - trwającym od września do grudnia 2020.
Terminarz warsztatów
18-20 września 2020 (piątek-niedziela)
15-18 października 2020 (czwartek-niedziela)
13-15 listopada 2020 (piątek-niedziela)
3-6 grudnia 2020 (czwartek-niedziela)
"Szkoła Pedagogów Kreatywności" to cykl spotkań warsztatowych, których celem jest poszerzanie kompetencji uczestników w zakresie metod pracy twórczej z grupą, wyposażenie w umiejętności do samodzielnego tworzenia oraz realizowania zajęć artystycznych, edukacyjnych, czy wychowawczych. Program zakłada prowadzenie systematycznej pracy warsztatowej umożliwiającej poznanie nowych metod i technik pracy w obszarze sztuk performatywnych (teatr, teatr ruchu, performance), a także zdobycie umiejętności uruchamiania postaw twórczych w oparciu o zasady otwartej komunikacji, a także dynamikę procesu grupowego.
"Szkoła Pedagogów Kreatywności" to nie tylko nauczanie swobodnego operowania językiem sztuki, to również prowadzenie rzetelnej refleksji metodologicznej. Praktyka ta pozwala na czerpanie z własnych zasobów w sposób kreatywny, planowy i świadomy. Celem szkolenia jest tworzenie przestrzeni, w której jednostka czy grupa uczy się zdolności znajdowania własnych sposobów na opowiedzenie o swoich potrzebach, a także poprawę społecznego funkcjonowania, poprzez używanie środków artystycznych. To przestrzeń doświadczania, pogłębiania oraz poznawania procesu pracy twórczej poprzez praktykę działania artystycznego oraz narzędzia teatru zaangażowanego społecznie (Teatr Forum, drama, teatr w edukacji). Praca opiera się na metodach aktywizujących wykorzystujących techniki teatralne, dramowe, improwizację oraz pracę choreograficzno-ruchową.
"Szkoła Pedagogów Kreatywności" to okazja do budowania platformy wymiany doświadczeń i wiedzy wśród uczestników. To kreowanie przestrzeni „dialogu w działaniu”, czyli wspierania i umożliwiania pracy twórczej, artystycznej, samorozwojowej osób, które na co dzień prowadzą zajęcia w zróżnicowanych grupach, zarówno w kontekście zajęć artystycznych, wychowawczych, jak również opiekuńczych.
Iga Załęczna - animatorka kultury, choreografka, aktorka. Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym realizuje autorskie projekty teatralne oraz edukacyjno-artystyczne. W latach 2005-2018 współpracowała z Pawłem Passinim, tworząc zespół neTTheatre. Teatr w sieci powiązań. Zagrała między innymi w spektaklach: "Tehillim/Psalmy", "Turandot", "Kukła. Księga blasku", "Widma". Od 2012 prowadzi zajęcia z zakresu reżyserii, technik teatralnych, dramy w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010, 2011, 2017. W roku 2016 zrealizowała program stypendialny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) - Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Zrealizowany projekt zwyciężył w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny, organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji: EDUinspiracje 2017. W 2015 ukończyła kurs Teatru Forum i rozpoczęła samodzielną pracę metodami teatru zaangażowanego. W 2017 otrzymała stypendium artystyczne i zrealizowała projekt: Teatr Forum - roczny cykl warsztatów i spektakli. W 2019 zdobyła kwalifikacje trenerskie w zakresie dramy w Szkole Trenerów Dramy. W oparciu o techniki dramowe oraz własne doświadczenie artystyczne i pedagogiczne stworzyła autorski program Szkoła Pedagogów Kreatywności, który realizuje od 2018 roku w Fabryce Sztuki w Łodzi.
MIEJSKI BADYLARZ - rodzinne warsztaty ogrodnicze dla dzieci od 6 roku życia, młodzieży i dorosłych
data: 5 grudnia 2020 (sobota)
godzina: 12:00-13:30
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci od 6 roku życia, młodzież i dorośli
czas trwania: 1,5 godziny
prowadzenie: Janusz Adam Biedrzycki
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc
UWAGA! Na warsztat prosimy o przygotowanie:
- mieszanki karmy dla ptaków (kupiona gotowa, lub przyrządzona samodzielnie)
- naturalnego tłuszczu w stanie stałym - w kostce, nie solonego (np. planta, olej kokosowy, masło orzechowe niesłodzone, ewentualnie smalec / wykluczamy margaryny, masła)
- sznurka jutowego lub konopnego,
- rolek po papierze toaletowym,
- starej siatki po włoszczyźnie, siatki przeciwko ptakom, siatki z oczkami,
- nożyczek, rękawiczek, cienkiego drutu, gazety,
- butelek pet w rozmiarach 0,5 litra, 1,5 litra, lub 5 litrów
- starych patyczków do sushi,
- świeczki, zapałek,
- śrubokręta, nożyka
Obejrzyj transmisję warsztatów 5.12.2020
Na kolejnych warsztatach miejskiego badylarza zajmiemy się budową ekologicznych karmników dla ptaków. Dowiemy się dlaczego trzeba dokarmiać ptaki zimą, czym trzeba dokarmiać ptaki zimą i jakie ptaki możemy spotkać w ogrodzie, w miejskim parku, na balkonie w bloku. Zajmiemy się wykonaniem prostych, pożytecznych karmników z materiałów wtórnych i recyklingowych w duchu zero waste.
Familijne warsztaty ogrodnicze „Miejski Badylarz”, to cykl zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Głównym założeniem zajęć jest doświadczanie natury, poznawanie działań ekologicznych oraz wprowadzanie ich w codzienne życie - w naszym domu, na balkonach, w miejskich przydomowych ogródkach. Do warsztatów będziemy używać przedmiotów z recyklingu i pozostałości z domowych gospodarstw. Tematyka zajęć zmienia się w zależności od pory roku. Cykl warsztatów oparty jest na cyklu wegetatywnym przyrody.
Janusz Adam Biedrzycki - aktor, tancerz, choreograf, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Humanistycznego ze specjalizacją Kulturoznawstwo, folklorystyka, etnologia, teatrologia i filmoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent Zarządzania kulturą Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożyciel i członek Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Członek kursu „Pedagog w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współpracuje między innymi z: Nettheatre w Lublinie oraz Teatrem Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi. Autor choreografii i reżyser spektakli „Koguty Borsuki i inne Kozły” i „UpadekPsychoSomaticGaym”. Pomysłodawca i reżyser projektu „Brzydal” - cyklu warsztatów zakończonych spektaklem tanecznym. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 i 2014, oraz Urzędu Miasta Łodzi w latach 2013 i 2017. Pomysłodawca i reżyser projektów: "Vidomi" i "Ciemność.To co jest ukryte" - cykli warsztatów teatralnych zakończonych spektaklami z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Reżyser spektaklu "Rój. Sekretne życie społeczne". Współtwórca podręcznika „Trening fizyczny aktora - od działań indywidualnych do zespołu”.
SOBÓTKI RĘCZNE - rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami
data: 6, 13 grudnia 2020 (niedziela)
godzina: 15:00-16:30
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci w wieku 5-10 lat wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami
czas trwania: 1,5 godziny
prowadzenie: Jola Królicka
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc
UWAGA! Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- butelek plastikowych (po wodzie, po mleku, po sokach)
- opakowań plastikowych dowolnych
- folii bąbelkowej - jeśli macie
- taśmy klejącej
- nożyczek
UWAGA! Jeżeli masz problem ze zdobyciem materiałów możesz odebrać je w Fabryce Sztuki pisząc mail na adres: warsztaty@fabrykasztuki.org.
Obejrzyj transmisję warsztatów 6.12.2020
Obejrzyj transmisję warsztatów 13.12.2020
Weekendowe rodzinne zajęcia, adresowane do dzieci w wieku 5-10 lat oraz ich opiekunów. Dajemy "śmieciom" nowe życie, uczymy patrzenia na nie w kreatywny sposób. W trakcie warsztatów zespoły tworzą prace plastyczne na zaproponowany temat, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, począwszy od rzeczy z recyklingu (plastikowe butelki, pudła kartonowe, folie, tkaniny), przez tworzywa naturalne (kije, patyki, wiklina), aż po przedmioty codziennego użytku (sitka, lejki, kosze, miotły, łyżki), czy elementy konstrukcyjne (kółka, rury, taśmy, sznurki). Projekty nie wymagają od uczestników wyjątkowych zdolności plastycznych ani manualnych, nie używamy narzędzi (poza nożyczkami). Zajęcia pozwalają dzieciom spojrzeć na zwykłe przedmioty z zupełnie innej perspektywy, uczą twórczego myślenia oraz dają możliwość stworzenia czegoś niezwykłego wspólnymi siłami, przy czym opiekunowie tylko wspierają działania dzieci. To one są tu głównymi wykonawcami.
Jola Królicka - artystka, plastyczka, pedagożka, realizatorka wielu scenografii do koncertów i eventów, rysowniczka. Zajmuje się rękodziełem artystycznym, prowadzi edukacyjno-integracyjne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej i z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi oraz rodzinne, międzypokoleniowe warsztaty plastyczne w ramach programu "Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki w Łodzi". Jako ilustratorka współtworzy program TVP pt. "Supełkowe ABC" skierowany do dzieci niedosłyszących. Autorka scenografii do spektakli "Żarty Teatralne" (2018), "Miasto" (2019), "Rój. Sekretne życie społeczne" (2019), zrealizowanych w Teatrze CHOREA.
KRAV MAGA - warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 6-9 lat
data: 7, 14, 21, 28 grudnia 2020 (poniedziałek)
godzina: 16:15-17:15
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci w wieku 6-9 lat
czas trwania: 1 godzina
prowadzenie: Elina Toneva
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc
UWAGA! Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju sportowego i wygodnego sportowego obuwia.
Obejrzyj transmisję warsztatów 7.12.2020
Obejrzyj transmisję warsztatów 14.12.2020
Obejrzyj transmisję warsztatów 21.12.2020
Obejrzyj transmisję warsztatów 28.12.2020
Zapraszamy na zajęcia ruchowe Krav Maga w formie online. Podczas zajęć będziemy biegać, skakać i turlać się. Pokażemy też jak za pomocą systemu Krav Maga można używać swojego ciała jako narzędzia do samoobrony - jak i czym uderzać, jak i gdzie kopać, jak wywracać się bezpiecznie. Trening zakończymy rozciąganiem i wyciszeniem.
Elina Toneva - pieśniarka, aktorka Teatru CHOREA, wykładowczyni ruchu scenicznego i śpiewu w Szkole Filmowej w Łodzi, wieloletnia instruktorka Krav Magi, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest jednym z liderów programów edukacyjnych i warsztatowych Teatru CHOREA, prowadząc indywidualnie i zespołowo zajęcia dla dzieci i dorosłych, dla aktorów, muzyków, tancerzy, instruktorów teatralnych, w Polsce i na całym świecie. Jej warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, dzięki jej charyzmatycznej osobowości, dużemu doświadczeniu pedagogicznemu. Profesjonalnie łączy elementy ruchu fizycznego, ćwiczeń i zabaw rytmicznych oraz wymagających pieśni tradycyjnych.
AKADEMIA RODZICA - warsztaty z zakresu metod i umiejętności wychowawczych dla dorosłych - rodziców i opiekunów
data: 8 grudnia 2020 (wtorek)
godzina: 17:00-18:30
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: osoby dorosłe od 18 roku życia
czas trwania: 1,5 godziny
prowadzenie: Magdalena Niedźwiedzka - Anuszczyk
koszt: 10 zł od uczestnika
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
Jak pokonać trudności w usamodzielnianiu własnego dziecka? Rozróżnia się dwa rodzaje samodzielności. Taką, którą można określić mianem funkcjonalnej, która dotyczy ćwiczenia się w różnych czynnościach i zadaniach. Drugi rodzaj to samodzielność polegająca na umiejętności podejmowania decyzji. I właśnie na tej zdolności skupimy się podczas kolejnego spotkania z Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk. Skupimy się także na budowaniu motywacji wewnętrznej, samodzielnym wyznaczaniu celów oraz na konsekwentnym i wytrwałym dążeniu dziecka do zakończenia zadania.
Zapraszamy na trzecie spotkanie z serii warsztatów poświęconych rozwijaniu kompetencji wychowawczych. Warsztaty pozwolą rodzicom na lepsze poznawanie i rozumienie zachowania swojego dziecka, na przyjrzenie się swoim dotychczasowym metodom wychowawczym. Rodzice i opiekunowie dzieci nauczą się w jaki sposób mówić, żeby dziecko chciało słuchać; dowiedzą się w jaki sposób wyrażać swoje oczekiwania, aby dziecko je respektowało; jak rozwiązywać konflikty i jak zachęcić dziecko do współpracy oraz samodzielności.
Tematem poprzednich październikowych warsztatów było zachęcanie dziecka do samodzielności i współpracy: wychowywanie do odpowiedzialności, zaborczość a pozwolenie na podejmowanie ryzyka, podejmowanie decyzji, dawanie wyboru, wzmacnianie pożądanych zachowań, proces usamodzielniania się dziecka. Podczas pierwszych, wrześniowych warsztatów pt. "Bez klapsa" dorośli dowiedzieli się jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice. Zapoznali się z zagadnieniami: różnice między karą a dyscypliną, techniki dyscyplinowania, ustalanie granic, konsekwencje logiczne i naturalne, wyrażanie oczekiwań, komunikat „Ja”, nazywanie uczuć, bariery komunikacyjne.
Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk - trener z uprawnieniami do pracy metodą warsztatu psychoedukacyjnego i edukacyjnego w zakresie rozwijania postaw twórczych, twórczego myślenia i podstawowych umiejętności interpersonalnych. Jest autorką wielu artykułów opublikowanych na portalu www.indywidualni.pl, dotyczących problematyki efektywnego nauczania i uczenia się. Absolwentka kierunku psychoedukacja i pedagogika podmiotowości i studiów podyplomowych z zarządzania zasobami ludzkimi. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, m.in. w zakresie myślenia wizualnego, sketchnotingu; MIND MAPPING FOR BUSINESS z Tony Buzan, oraz kurs "NEURODYDAKTYKA - jak wykorzystać potencjał mózgu?" dr Marka Kaczmarzyka. Specjalizuje się w projektowaniu zadań i ćwiczeń neurobikowych - ćwiczeń dla mózgu. Od 10 lat prowadzi Szkołę Pamięci Sesnos, w której szkoli nauczycieli i dzieci. Zajmuje się aspektami wielozmysłowego i obupółkulowego uczenia (się). Tworzy autorskie narzędzia i materiały edukacyjne.
SKROBIEMY MARCHEWKI HISTORII SZTUKI - rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 4-8 lat wraz z opiekunami
data: 9 grudnia 2020 (środa)
godzina: 17:00-17:45
miejsce: https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz/
wiek uczestników: dzieci w wieku 4-8 lat wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami
czas trwania: 45 minut
prowadzenie: Aleksandra Ignasiak
udział w warsztatach jest bezpłatny
na warsztaty nie obowiązuje rezerwacja miejsc
9 grudnia 2020 (środa) - "TEATR CIENI"
UWAGA! Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- pudełka tekturowego z wieczkiem (minimalna wielkość 30 cm x 40 cm x 30 cm),
- taśmy papierowej,
- taśmy dwustronnej,
- czegoś okrągłego - np. talerzyk deserowy,
- białych kartek A4,
- patyczków do szaszłyków,
- lampki nocnej,
- tekturki,
- czarnej farby
- czarnego papieru,
- nożyczek,
- nożyka.
19 grudnia 2020 (sobota) - "AUTOPORTRET I PORTRET" - UWAGA! WARSZTATY ODWOŁANE!
UWAGA! Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- białego papieru - brystol 100 cm x 70 cm,
- ołówka,
- nożyczek,
- farb lub kredek,
- plasteliny (opcjonalnie),
- sznureczków, szmatek, papierków, muliny, igły groszówki, bibuły.
UWAGA! Jeżeli masz problem ze zdobyciem materiałów możesz odebrać je w Fabryce Sztuki pisząc mail na adres: warsztaty@fabrykasztuki.org.
Obejrzyj transmisję warsztatów 9.12.2020
Cykl 8 spotkań, które chronologicznie nawiązywać będą do zjawisk, tendencji i kierunków w sztuce. Każde zajęcia poruszać będą inny problem teoretyczny i plastyczny, a jednocześnie będą odkrywać rozmaite techniki malarskie, rysunkowe, graficzne i rzeźbiarskie. Zajęcia mają na celu rozwój nie tylko manualny. Mają również budować świadomość ekologiczną, poruszać problemy dotyczące współdziałania, troski o drugiego człowieka i otoczenie.
Aleksandra Ignasiak - doktor sztuk plastycznych ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Aktualnie kierownik Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej w macierzystej uczelni. Autorka projektu Odszarzanie trwającego od 2011 roku, docenionego przez galerie i festiwale w kraju i zagranicą. Malarka, autorka instalacji stałych i tymczasowych. Jubilerka, emalierka. W latach 1997–2003 drużynowa Łódzkiej Gromady Zuchowej Wesołe Ogniki–Hufiec Łódź Bałuty. Prowadziła zajęcia plastyczne w Stowarzyszeniu Słyszę Serce (Łódź), Centrum Kultury Młodych (Łódź), Lokalu (Łódź), Splotach (Tomaszów Mazowiecki), ASP (Łódź). Współpracuje z Fundacją Działania.
TEATRALNE REWOLUCJE - historia teatru w działaniu - warsztaty teatralno-interdyscyplinarne dla dzieci w wieku 7-12 lat
data: 12-13 grudnia 2020 (sobota-niedziela)
godzina: 11:00-13:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: dzieci w wieku 7-12 lat
czas trwania: 4 godziny
prowadzenie: Wiktor Moraczewski
koszt: 10 zł za dziecko za pojedynczy dzień warsztatowy
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
UWAGA! Zapisy dotyczą udziału w dwóch dniach warsztatowych - 12 i 13 grudnia 2020.
Na warsztaty prosimy o przygotowanie:
- ołówka, kredek i kartek.
Na warsztatach uczestnicy zgłębiali już historię teatru antycznego. Wyruszyli w podróż do starożytnej Grecji i Rzymu. Poprzez różnego rodzaju działania edukacyjno-ruchowe i plastyczne mieli możliwość stworzenia autorskich makiet greckiego i rzymskiego amfiteatru, poznali rodzaje starożytnych widowisk oraz tajniki gry rzymskiego mima, wykonali również charakterystyczne elementy składające się na strój i wygląd greckiego aktora. Podczas wakacyjnych warsztatów uczestnicy, odwołując się do tradycji średniowiecznych widowisk religijnych i świeckich, przygotowali współczesne misterium, które zaprezentowali na placu kościelnym w pobliżu Fabryki Sztuki. Uczestnicy nie zapomnieli również o jednym z najważniejszych dramaturgów w świecie teatru - Williamie Szekspirze. Zrekonstruowali teatr elżbietański i renesansowe stroje. Zapoczątkowana na ostatnim spotkaniu dyskusja o stanach emocjonalnych, pozwoli uczestnikom płynnie przejść do epoki oświecenia, gdzie na wzór klasycystycznej francuskiej komedii "charakterów", będą mieli możliwość popracować nad opowieścią o własnych emocjach i charakterach.
W trakcie interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych dla dzieci uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi momentami i pojęciami z historii teatru. Poprzez różnego rodzaju działania artystyczne i edukacyjne wnikną w struktury teatru i przyglądając się im z perspektywy czasu, stworzą własne wyobrażenie tych światów. Przygotują między innymi scenki teatralne inspirowane poszczególnymi epokami, zapoznają się ze specyfiką pracy z tekstem w danym okresie rozwoju teatru i stworzą swoje własne opowieści. Będą mieli okazję na wcielenie się w role osób pracujących w teatrze. Zapoznają się z różnymi stylami teatralnych budynków i wykonają swoje własne budowle. Warsztaty posłużą również przybliżeniu uczestnikom historii kostiumów, scenografii, oświetlenia i muzyki teatralnej w danej epoce. Każdy z uczestników będzie miał okazję stworzyć swoje autorskie projekty oraz nie czekając długo, przystąpić do ich realizacji. Aby świat nie zapomniał o działaniach uczestników - zwieńczeniem rocznych warsztatów będzie książką, składająca się z prac powstałych na warsztatach, dotycząca alternatywnej - dziecięcej - historii teatru.
Wiktor Moraczewski - kulturoznawca, teatrolog, dramaturg, pedagog teatralny. Absolwent kulturoznawstwa, specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Dramatu i Teatru). W latach 2014-2017 związany z Ośrodkiem Kultury „Górna” w Łodzi, gdzie był współorganizatorem i uczestnikiem polskich i zagranicznych projektów m.in. projektu „Radar”, realizowanego metodą Sensory Labirynth Theatre, której jest certyfikowanym instruktorem. Doświadczenie w tej dziedzinie oraz europejski certyfikat zdobył uczestnicząc w międzynarodowym teatralnym projekcie "Ritual Beyond Roots", odbywającym się w ramach programu Erasmus+ w Rumunii i podczas zagranicznych projektów, m.in. w Calypso – il teatro per il sociale (Włochy). W latach 2015- 2018 współpracował z Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza w Łodzi. W 2016 roku zajmował się adaptacją tekstu i dramaturgią do spektaklu Anny Cichy-Fatygi pt. „Ku wielkiemu morzu” w reżyserii Jacka Orłowskiego. We współpracy z Instytutem Teatralnym im. M.Hertza, w ramach projektu (m)Łodzi, przygotował wystawę fotograficzną „7.15 p.m.”. Od 2017 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi, który stał się przedmiotem badań jego pracy magisterskiej. W ostatnim czasie zrealizował scenariusze do spektakli: „Ciemność. To co jest ukryte” oraz spektaklu dla dzieci „Rój. Sekretne życie społeczne”. Jako asystent reżysera i aktor pracuje przy spektaklu „Tragedia Jana” w reż. Waldemara Raźniaka. Instruktor warsztatów teatralno-literackich w ramach projektu edukacyjno-integracyjnego „Jak w ulu!” i projektu edukacyjnego „Laboratorium Kreatywnego Działania”. W Teatrze CHOREA pracuje także jako animator prowadzący zajęcia teatralne, edukacyjne i interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Klubem Nauczyciela w Łodzi, gdzie wspólnie z Januszem Adamem Biedrzyckim prowadzi zajęcia teatralno-literackie dla seniorów. Jest również instruktorem teatralnym w Fundacji Edukacji Demokratycznej Dmuchawiec oraz w firmie Twórczo i Aktywnie. Podczas studiów prowadził także aktywną działalność recenzencką, którą rozpoczął w studenckich gazetach festiwalowych. Publikował swoje teksty również na łamach łódzkich gazet: „Kalejdoskopu” i „Dziennika Łódzkiego”. Współtwórca publikacji poświęconej 15-leciu Teatru CHOREA.
ODYSEJA PERFORMERA - warsztaty sztuki performance dla dorosłych
data: 12-13 grudnia 2020 (sobota-niedziela)
godzina: 14:00-17:00
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: osoby dorosłe od 18 roku życia
czas trwania: 6 godzin
prowadzenie: Marta Ryczkowska, Paweł Korbus
koszt: 10 zł od uczestnika za pojedynczy dzień warsztatowy
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
UWAGA! Zapisy dotyczą udziału w dwóch dniach warsztatowych - 12 i 13 grudnia 2020.
Rodzinny obiad. Przy suto zastawionym stole toczy się rozmowa o wszystkim i o niczym, każdy na swój sposób prowokuje i próbuje przemycić do jałowej rozmowy tzw. ważne wątki. W pewnym momencie kontrowersyjna wypowiedź przeważa szalę i zaczyna się krwawa jatka. Ludzie wyrzucają z siebie wszelkie frustracje nagromadzone w ciągu całego tygodnia, wylewa się potok opinii, poglądów i sądów. Każdy próbuje przekonać każdego do swojej racji. Przy stole toczy się wysoko nasycona dyskusja pełna nerwów, wulgaryzmów i nietajonej agresji. Manifestują się w całej okazałości stany lękowe, obawy, atawistyczne odruchy i potrzeby plemienne. Mąż ma ochotę przyłożyć żonie, żona ma ochotę zdzielić męża chochlą, dzieci się wydzierają, a dziadkowie zatykają uszy. Telewizja szerzy dezinformację. Teorie spiskowe mają się lepiej niż kiedykolwiek. Rodzina wykończona przez pandemię finansowo i psychicznie popada w apatię.
Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów performatywnych z cyklu „Odyseja performera”, które tym razem odbędą się w formule online. Podczas zajęć skupimy się na trudnych i wypartych emocjach, kumulacji napięcia i sposobach, w jaki można rozbroić tykającą bombę we własnej głowie. Proponowane zajęcia nie są sesją psychoterapeutyczną. Nie stanowią także przygotowania do zbliżających się świąt. Zawierać mogą elementy symulacji, rekonstrukcji, przetworzenia wzbierających emocji, stanów i sytuacji oraz rozważanie zaistniałych zdarzeń w kontekście sztuki.
Marta Ryczkowska - doktor historii sztuki, krytyk, kuratorka, koordynatorka wydarzeń artystycznych, edukatorka. Absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL. Prezes Stowarzyszenia „Otwarta Pracownia” w Lublinie, działa w radzie Fundacji Sztuki Performance. Kuratorka wystaw m.in. „Capriccia” (Wejman Gallery, Warszawa, 2019), „Beneath the superficies” (Galeria Tabačka, Koszyce / Słowacja, 2016), „Świadomy sen” (Galeria Biała, Lublin, 2016), „Chłodne spojrzenie” (Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2013). Autorka tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Od trzech lat koordynuje i współprowadzi interdyscyplinarny program edukacji twórczej Karuzela Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie oraz w lubelskich szkołach, szpitalach, domach dziecka. Realizuje cykl warsztatów performatywnych „Odyseja performera” wraz z Pawłem Korbusem w Fabryce Sztuki w Łodzi. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce (w 2007 i 2014). Realizuje projekty związane z łączeniem zjawisk artystycznych, ekspresji twórczej w kontekście społecznym, antropologicznym, filozoficznym oraz stwarzaniem platformy wzajemnej wymiany pomiędzy nimi.
Paweł Korbus - artysta wizualny, performer, twórca wideo i instalacji, absolwent edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktor Teatru CHOREA. Współpracował z Nettheatre, Earthfall Dance, mistrzami Butoh. Członek międzynarodowych kolektywów Dystopic Symptoms (PL / D / TR) oraz Antakya Performative Collective (PL / TR), z którym realizował projekt Performing (In)visible Bordes (Bejrut, Liban, 2018). Stypendysta Visegrad Artist Residency Program 2016 z projektem „ID-Influence Diagram”. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin: projekt "Miejsca - nie miejsca" (2017). Lider projektów peroformatywno-badawczych takich jak: "Odyseja Performera" (2015-2020), “Cross the Lands and Lens in the Eyes” (2015), "O Miłości" (2014-2017), "Dom/Awatar/Translokacja" (2013). Wraz z Teatrem CHOREA i Fabryką Sztuki w Łodzi współprowadził całoroczny artystyczno-edukacyjny program z grupami defaworyzowanymi „Uwaga Człowiek! Napięcia miasta” (2013). W 2012 rezydent w AGÜSAD Antakya Contemporary Art Association w Turcji. Swoje performance prezentował m.in. na: ZAZ Festiwal (2019, Tel Awiw / Arad), Festiwalu Interakcje (2019, Piotrkó Trybunalski), Festiwalu Sztuki Efemerycznej (2019, Sokołowsko), ZABIH Festival (2018, Lwów), Festiwalu Filmu Awangardowego LAVA (2018), Forgetting/Remembering Performance Art Meeting (2017, Istambuł), Supermarket Independent Art Fair (2015, Stockholm), Bruno Schulz Festival (2014, Drohobycz / Ukraina), Performance Month (2014, Berlin), Bedesten Festival (2012 Antiochia / Turcja), Platforma Performance (2009). Zainteresowany hybrydowymi formami peformatywnymi, w których operuje technikami wizualnymi, fizyczną obecnością i dźwiękiem. Prowadzi interdyscyplinarną działalność edukacyjną, gdzie łączy techniki pracy z ciałem, głosem oraz techniki sztuk wizualnych.
LUZ BLUES - warsztaty uważności dla dzieci w wieku 7-10 lat
UWAGA! WARSZTATY ODWOŁANE!
data: 15 grudnia 2020 (wtorek)
godzina: 16:30-17:30
miejsce: warsztaty prowadzone przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników
wiek uczestników: dzieci w wieku 7-10 lat
czas trwania: 1 godzina
prowadzenie: Małgorzata Lipczyńska
koszt: 10 zł za dziecko
zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org
UWAGA! Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju i wygodnego obuwia.
Warsztat obejmuje cykliczne spotkania oparte na ruchu, z uwzględnieniem elementów jogi, wcielaniem się w postaci zwierząt, treningu uważności i metod pomagających rozluźnić się i zrelaksować. Umożliwi dzieciom tworzenie własnych historii i opowiadanie ich za pomocą ciała. Pozwoli także zyskać większą świadomość ciała, rozpoznawać emocje bez oceniania ich. Uczestnicy warsztatów nauczą się także jak odpoczywać, wyciszać się i relaksować.
Małgorzata Lipczyńska - aktorka, tancerka, choreografka, animatorka kultury, instruktorka warsztatowa. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Socjologii oraz Wydziale Humanistycznym, na kierunku Kulturoznawstwo. Tancerka w grupie "Tańce Labiryntu". Współzałożycielka Teatru CHOREA. W latach 2006-2008 pracowała w WTZ "Teatroterapia" przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie jako instruktor plastyki ciała. Współtwórczyni choreografii do spektaklu „Isadora. Opowieść o kobiecie”. Tancerka w międzynarodowym projekcie tanecznym „maProject” w reżyserii Liat Magnezy. Współpracowała z wieloma reżyserami i choreografami, m.in.: Pawłem Passinim, Robertem M.Haydenem, Rosanną Gamson, Geraldem Tylerem, Jewgienijem Korniagiem, Jimem Ennisem, Kanem Katsurą. Współpracuje z Teatrem Tańca KIJO. W Polsce i za granicą prowadziła wiele warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, z zakresu tańca i teatru. Współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim, prowadząc zajęcia teatralne w Instytucie Kultury Polskiej.
WAŻNE INFORMACJE
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi:
http://www.chorea.com.pl/pl/warsztaty/tworcze-warsztaty-regulamin/
Wszelkie zapytania dotyczące Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi prosimy kierować na adres: warsztaty@fabrykasztuki.org
*** Grudniowe Twórcze Warsztaty: "Miejski badylarz", "Sobótki ręczne", "Krav Maga", "Skrobiemy Marchewki historii sztuki":
* Odbywają się w trybie online na Facebooku, na fanpage'u Fabryki Sztuki w Łodzi:https://www.facebook.com/fabrykasztukilodz.
* Udział w tych warsztatach jest bezpłatny.
* Nie prowadzimy zapisów, ani rezerwacji miejsc na te warsztaty.
*** Grudniowe Twórcze Warsztaty: "Ashtanga Joga", "Szkoła Pedagogów Kreatywności", "Akademia rodzica", "Teatralne rewolucje", "Odyseja performera", "Luz blues":
* Odbywają się w trybie online, przez komunikator internetowy, dla zamkniętej grupy uczestników.
* Udział w tych warsztatach jest płatny:
- Opłata za udział w warsztatach rodzinnych i warsztatach dla dzieci wynosi 10 zł za dziecko, za pojedynczy warsztat/dzień warsztatowy.
- Dorośli, którzy chcą wziąć udział w warsztatach rodzinnych lub warsztatach dla dzieci indywidualnie, dokonują opłaty 10 zł za osobę, za pojedynczy warsztat/dzień warsztatowy.
- Opłata za udział w warsztatach dla młodzieży i dorosłych wynosi 10 zł za osobę, za pojedynczy warsztat/dzień warsztatowy.
- Opłata za udział w warsztatach mistrzowskich wynosi 15 zł za osobę, za pojedynczy warsztat/dzień warsztatowy.
- Płatność za udział w warsztatach należy przelać na konto Fabryki Sztuki w Łodzi: 39 1050 1461 1000 0090 7283 1077.
- W tytule przelewu należy umieścić tytuł warsztatu, datę warsztatu oraz imię i nazwisko uczestnika / opiekuna.
- Osoby, które przesłały potwierdzenie przelewu (na adres: warsztaty@fabrykasztuki.org), dzień przed warsztatem, drogą mailową otrzymają link do wydarzenia.
- W przypadku rezygnacji z udziału w warsztatach, Fabryka Sztuki nie zwraca przelanej opłaty.
- Nadawca przelewu będzie mógł wykorzystać opłatę w późniejszym terminie, na poczet udziału w kolejnych Twórczych Warsztatach w Fabryce Sztuki.
* Na te warsztaty konieczna jest rezerwacja miejsc:
Zapisy na warsztaty prowadzi Teatr CHOREA, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00:
- mailowo: warsztaty@fabrykasztuki.org
- telefonicznie: +48 506 103 207
- Nie prowadzimy zapisów w weekendy (soboty i niedziele).
- System rezerwacji miejsc zamykamy o godzinie 18:00, w dniu poprzedzającym wydarzenie, a na wydarzenia sobotnie, niedzielne i poniedziałkowe system rezerwacji miejsc zamykamy w poprzedzający je piątek o godzinie 18:00.
W mailu prosimy podać tytuł warsztatu, datę warsztatu i dane uczestników:
- w przypadku warsztatów rodzinnych i warsztatów dla dzieci i młodzieży: imię, nazwisko i wiek dziecka oraz imię i nazwisko dorosłego opiekuna/rodzica;
- w przypadku warsztatów dla dorosłych: imię, nazwisko i wiek uczestnika.
- Do maila zgłoszeniowego prosimy o załączenie potwierdzenia opłaty za uczestnictwo w warsztacie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.