CHOREA International Workshops
Strona główna / Aktualności / "Ciało / Ruch / Głos" Międzynadorowe Warsztaty Teatru CHOREA

"Ciało / Ruch / Głos" Międzynadorowe Warsztaty Teatru CHOREA

miejsce i czas
19-24.11.2012
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy na Międzynarodowe Intensywne Warsztaty Teatru CHOREA "CIAŁO / RUCH / GŁOS – AKTOR WIELOWYMIAROWY", w Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

data: 19-24 listopada 2012
godzina: 10:00-18:00 (z przerwą obiadową)
miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

 

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska chorei - trójjedni, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa w jedno pełne działanie. W trakcie warsztatów z jednakową mocą koncentrujemy się na pracy z ciałem, głosem i rytmem oraz na poszukiwaniu możliwości używania przez aktora wszystkich tych form ekspresji jednocześnie. Staramy się uruchomić “organiczność” aktora na sposób zbliżony do tego jak definiował ją Grotowski.

 

Ideą warsztatów jest zaprezentowanie uczestnikom wszechstronnego treningu aktorskiego oraz sposobów pracy teatralnej, na podstawie bogatych doświadczeń Teatru CHOREA, służących rozwijaniu środków ekspresji aktorskiej poprzez ruch, śpiew, muzykę, rytm i umiejętność pracy w grupie.

 

Aktor zbiorowy to kluczowe pojęcie dla naszej metody pracy. Realizuje się ono w intensywnej pracy z partnerem i wielowątkowej pracy z grupą. Polirytmia i polifonia w działaniu indywidualnym i grupowym tworzą podstawową tkankę struktury naszych spektakli i każdego naszego warsztatu. Budują energię i wieloznaczność przekazu, tworzą napięcie pomiędzy działającym i odbiorcą.

 

CHOREA w początkach swej pracy twórczej prowadziła intensywne badania nad źródłami tańca i muzyki. Wyniki swych poszukiwań konfrontuje obecnie z współczesnymi formami teatralnymi, tworząc dynamiczne nowatorskie spektakle, koncerty i akcje teatralne.

 

Warsztaty skierowane są do profesjonalnych aktorów, tancerzy i muzyków, a także amatorów pasjonujących się teatrem, muzyką i tańcem. 

 

 

Program warsztatów CHOREI zakłada

 

  • Warsztaty taneczno-ruchowe polegające na intensywnym treningu kondycyjnym z elementami akrobatyki i sztuk walki, opracowanym przez aktorów CHOREI, na który składają się podstawy pracy z partnerem i przestrzenią, wzajemna uważność, nauka asekuracji, zdobywanie świadomości własnego ciała i świadomości pracy w grupie.
  • Pracę z ciałem inspirowaną technikami teatru ruchu i tańca współczesnego, połączoną z intensywną pracą z rytmem i muzycznością.
  • Pracę nad dynamiką i ekspresją ruchu, koncentracją, umiejętnością improwizacji i zaangażowaniem w działanie sceniczne – zarówno indywidualne jak i zespołowe.
  • Naukę układów tanecznych inspirowanych ikonografią antyczną i ikonografią współczesnych mitów kulturowych. Budowanie nowych układów choreograficznych na strukturach ruchowych wypracowanych samodzielnie przez uczestników.
  • Warsztaty głosowe służące rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestników, oparte na nauce swobodnego operowania głosem i poznawaniu nowoczesnych technik wokalnych.
  • Poznawanie podstawowych ćwiczeń i technik oddechowych, uruchamianie rezonatorów, pracę nad barwą głosu, fenomenami głosowymi i ozdobnikami.
  • Budowanie złożonych współbrzmień harmonicznych, pracę z półtonami, rozumienie wielogłosu, naukę pieśni polifonicznych z różnych tradycji w opracowaniach i aranżacjach muzyków CHOREI.
  • Warsztaty muzyczno-rytmiczne, które skupiają się na umiejętności wypracowywania pulsu grupy poprzez wprowadzanie złożonych ćwiczeń koordynacyjno-rytmicznych. Praca z rytmem opiera się na naszej metodzie realizowania tekstu i muzyki na scenie. Główny nacisk kładziemy na rytmy nieparzyste i nieregularne – bazowe dla realizacji tradycyjnych tekstów i muzyki. Dzięki pracy nad jednoczesnym używaniem głosu i zrytmizowanego gestu dążymy do uruchomienia muzyczności całego ciała.

 

W metodzie CHOREI, w trakcie pracy warsztatowej i edukacyjnej, zawsze obecne są dwa główne wyznaczniki jakości: intensywność i ryzyko - zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamania własnych ograniczeń. Nie chodzi nam o pokazywanie i uczenie technik, ale o uruchomienie kreatywności każdego z uczestników. Na początku za pomocą narzuconego rygoru i ścisłej dyscypliny przekazujemy narzędzia do obudzenia twórczej postawy. Potem dajemy uczestnikom szansę wykonania niemożliwego - przekroczenia własnych możliwości. Wystarczy być otwartym i czułym na efekt współdziałania całej grupy. W trakcie naszych warsztatów zawsze dążymy do stworzenia nowego, twórczego spotkania i kreatywnego, artystycznego wydarzenia.

 

Koszt warsztów: 350 Euro
Koszt podróży, wyżywienia i noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Na miejscu oferujemy kawę, herbatę, wodę i przekąski.
Warsztaty będą odbywać się w języku angielskim.

Zapisy i zgłoszenia: chorea.warsztaty@gmail.com
Do każdego zgłoszenia prosimy o załączenie CV. Na jego podstawie zdecydujemy o uczestnictwie w warsztatach.

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

IMG 0534

Premiera spektaklu "Szpera 42"

miejsce i czas
24.08-04.09.2012
Teatr Szwalnia w Łodzi / teren dawnego getta łódzkiego | Spektakl

Zapraszamy na premierę spektaklu "Szpera 42" stworzonego we współpracy Teatru CHOREA, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi i izraelskiej reżyserki Ruthie Osterman, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2012 (do Teatru Szwalnia w Łodzi), oraz w ramach projektu "Szpera 1942" - obchodów 70 rocznicy deportacji Żydów z łódzkiego getta (na terenie dawnego getta łódzkiego).

piesni 2

Premiera koncertu "Pieśni Świata"

miejsce i czas
22.08.2012
Klub Wytwórnia, Łódź | Koncert

Zapraszamy na premierę koncertu "Pieśni Świata" w wykonaniu Wielkiego Chóru Młodej CHOREI, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2012, w Klubie Wytwórnia w Łodzi.

RPS 2012 logo

Festiwal Retroperspektywy 2012

miejsce i czas
17-25.08.2012
Willa Grohmana, Łódź | Projekt

Zapraszamy na drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2012, organizowaną przez Teatr CHOREA.