antymanip.
Strona główna / Aktualności / Warsztaty "Rozpoznawanie i obrona przed zachowaniami przemocowymi w pracy zespołowej"

Warsztaty "Rozpoznawanie i obrona przed zachowaniami przemocowymi w pracy zespołowej"

miejsce i czas
13.01.2024
Teatr CHOREA | Warsztat

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach "Rozpoznawanie i obrona przed zachowaniami przemocowymi w pracy zespołowej", odbywających się w ramach projektu "Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia do transformacji polskiego systemu teatralnego". Warsztaty poprowadzi Ula Kijak, 13 stycznia 2024, w Teatrze CHOREA w Łodzi.

 

data: 13 stycznia 2024 (sobota)

godzina: 12:00-15:00, 16:00-19:00

miej­sce: sala warsz­ta­to­wa, Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3
wiek uczestników: osoby dorosłe, od 18 roku życia

wstęp: wolny, bezpłatny    

temat warsztatów: Rozpoznawanie i obrona przed zachowaniami przemocowymi w pracy zespołowej

prowadząca: Ula Kijak

 

 

Podczas warsztatów omawiana jest dynamika funkcjonowania zachowań przemocowych (krzywdzących, nadużyciowych), pomiędzy sprawczynią/sprawcą, ofiarą, a świadkiniami i świadkami tej sytuacji. Przedstawione są też informacje o tym, jak formalne i nieformalne struktury władzy wspomagają i umacniają szkodliwe zachowania oraz jakie są podstawowe mechanizmy psychiczne wpływające na skutki takich sytuacji.

 

Następnie skupimy się szczegółowo na technikach manipulacyjnych, które są powszechnie stosowane w zespołowych procesach, także procesach artystycznych. Mistrzowskie techniki nacisku, z norweskiego dosłownie: “techniki rządzenia” [hersketeknikker], po angielsku funkcjonują jako “Master Suppression Techniques”. Mówi się też o nich jako o “technikach dominacji”. Definiuje się je jako strategię społecznej manipulacji, dzięki którym dominująca grupa utrwala swoją władzę i przywileje. Manipulują one uczuciami osoby lub osób, w które są wymierzone, oraz uwagą świadkiń i świadków tej sytuacji. Podstawową sprawą jest umiejętność rozpoznawania tych technik oraz świadomość, jak one działają. Dzięki temu można je ujawnić i się im przeciwstawić. Trzeba je głośno nazywać i wyjaśniać.

 

Do wyżej wymienionego zestawu technik dominacji, prowadząca dodaje też informacje o innych technikach manipulacji, np. lovebombing, “niska piłka”, gaslighting, victim blaming.

 

 

Ulka Kijak - reżyserka, aktywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych; edukatorka i propagatorka twórczości bez przemocy oraz niehierarchicznych metod kreatywności zespołowej; reżyseruje spektakle i wydarzenia interdyscyplinarne; tworzyła filmy dokumentalne, reportaże, słuchowiska teatralne, teledyski oraz serial internetowy; prowadzi działania społeczne i emancypacyjne, a także artystyczne projekty partycypacyjne; wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Zawodowego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych

 

Autorka zdjęcia: Barbara Sinica

 

 

Projekt „Bezpieczna przestrzeń. Dobre praktyki i narzędzia do transformacji polskiego systemu teatralnego” ma służyć zmianie kultury instytucjonalnej, komunikacji i kultury pracy w teatrze i w szkolnictwie teatralnym. Jest odpowiedzią na zdiagnozowane dotąd problemy, szeroko dyskutowane w debacie publicznej. Stwarza możliwość systemowej transformacji w kierunku podwyższenia bezpieczeństwa i przeciwdziałania poważnym dysfunkcjom, obecnym nie tylko w środowisku teatralnym, także w innych dziedzinach polskiego życia społecznego, którego teatr jest nie tylko odzwierciedleniem, ale i wizytówką o zasięgu międzynarodowym.

 

Więcej: https://akademia.at.edu.pl/bezpieczna-przestrzen

 

 

 

 

 

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

Livet Oslo fot.HOLLYBABA 69

Podsumowanie roku 2023

miejsce i czas
01.01.2024
Teatr CHOREA | Projekt

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2023 w Teatrze CHOREA. Ile premier stworzyliśmy? Ile projektów zorganizowaniliśmy? Ile spektakli i koncertów zagraliśmy? Dokąd podróżowaliśmy? Czy otrzymaliśmy jakieś wyróżnienia? Wszystkiego dowiecie się zerkając poniżej.

chorea swieta1 kopia

Życzenia

miejsce i czas
24.12.2023
Teatr CHOREA | Projekt

Drodzy Widzowie, Uczestnicy i Współtwórcy naszych wydarzeń, na Świę­ta Bo­że­go Na­ro­dze­nia i Nowy Rok, ży­czy­my Wam dużo spo­koj­u, ciszy, ciepła, troski i czułości. Dzię­ku­je­my, że by­li­ście z nami przez cały mi­ja­ją­cy rok. Do zo­ba­cze­nia w 2024, podczas warsz­ta­tów, spek­ta­kli, kon­cer­tów, pre­mie­r, projektów i Fe­sti­wa­lu RPS!

facebook 1200x675

Premiera spektaklu "Grzybki"

miejsce i czas
13.12.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na premierę spektaklu "GRZYBKI", w reżyserii Macieja Białoruskiego, w ramach finału III edycji konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny”. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2023.