Zapraszamy do lektury e-booka "Ekologie kultury II. Edukacja", stworzonego w ramach programu Przestrzenie Sztuki - Teatr 2024, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Teatrem CHOREA.
E-book "Ekologie kultury II.. Edukacja"
E-book "Ekologie kultury II. Edukacja" powstał w wyniku zapisu rozmów, podczas panelu dyskusyjnego „Ekologie Kultury”, który odbył się 26 sierpnia 2023 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2023: GENERACJE. Z inicjatywy kuratora tego wydarzenia - Janusza Adama Biedrzyckiego - do panelu zaprosiliśmy specjalistów, praktyków i teoretyków z różnych środowisk naukowych i artystycznych, którzy działają na rzecz zmiany paradygmatu ekologicznego. Panel moderował Stanisław Godlewski. Za redakcję e-booka odpowiedzialna jest Zofia Smolarska.
Edukacja jest jednym z najważniejszych narzędzi do kształtowania postaw obywatelskich i podnoszenia świadomości ekologicznej. Jednym z istotnych obowiązków instytucji kultury jest właśnie edukacja, a w świetle postępującej degradacji środowiska przyrodniczego, wywołanej czynnikami antropogenicznymi - także edukacja ekologiczna. Problem zaniku bioróżnorodności na Ziemi i wyczerpywanie się jej zasobów, wymaga od nas wszystkich zmiany postaw i zachowań, a także zdecydowanego zwrotu w myśleniu.
W jaki sposób namawiać nowe pokolenie do zmiany paradygmatu, przewartościowań i konkretnych działań? Jak wcześnie powinniśmy włączać edukację ekologiczną do procesu kształcenia młodych ludzi? Jakie są skuteczne metody edukacyjne, które polegają nie tylko na atrakcyjnym przekazywaniu informacji, ale także wyrabiają nowe postawy i skutecznie zachęcają do przyjmowania odmiennych wzorców? Grono specjalistek i specjalistów - twórców e-booka “Ekologie kultury II. Edukacja” - udziela odpowiedzi na te istotne pytania.
E-book “Ekologie Kultury II. Edukacja”
Pomysł i koordynacja: Janusz Adam Biedrzycki
Redakcja: Zofia Smolarska
Teksty: Anna Becherka (BECHANN), Janusz Adam Biedrzycki, Paweł Błęcki, Agata Kędzia (Teatr Zagłębia), Małgorzata Świderek (Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”), Stanisław Godlewski
Skład, opracowanie graficzne: Justyna Kasprzyk
Współpraca, transkrypcja: Karolina Jaroszewska
Premiera: 25 sierpnia 2024, Międzynarodowy Festiwal teatralny Retroperspektywy 2024: Przebudzenia, Teatr CHOREA
Projekt zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Teatr.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partner: Teatr CHOREA