Schulz Petla foto HOLLYBABA 41
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Schulz: Pętla" online

Spektakl "Schulz: Pętla" online

miejsce i czas
16-18.12.2020
Teatr CHOREA | Spektakl

Zapraszamy na live streaming spektaklu "Schulz: Pętla", w reżyserii Konrada Dworakowskiego, w wykonaniu Teatru CHOREA, ze sceny Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

 

data: 16 grudnia 2020 (środa)
godzina: 19:00
miejsce: platforma VOD portalu ewejściowki.pl
wiek widzów: 14 +
wstęp: 15 zł, zakup dostępu jedynie online za pośrednictwem portalu ewejściówki.pl

 


„Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste. Każdy fragment rzeczywistości żyje dzięki temu, że ma udział w jakimś sensie uniwersalnym.”

 

„Nie ma ani okruszyny wśród naszych idei, która by nie pochodziła z mitologii - nie była przeobrażoną, okaleczoną, przeistoczoną mitologią. Najpierwotniejszą funkcją ducha jest bajanie, jest tworzenie „historyj”.”

 

„Schulz: Pętla” jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii. Poprzez poszukiwanie i przekraczanie granic pomiędzy ludzkim ciałem a materią, spróbujemy wejść w proces twórczy sugerowany przez Jakuba - bohatera opowiadań, w kluczowym dla autora „Traktacie o manekinach”. Spróbujemy metaforycznie wejść w kompetencje Stwórcy, by wykreować na scenie człowieka „na obraz i podobieństwo manekina” z wszelkimi konsekwencjach tego nadużycia. Nasza uzurpatorska wizja, poprowadzi nas przez doświadczenia, które zbadają konsekwencje tego czynu.

 

Dotykamy tematu pamięci, tego jak kształtuje naszą fizyczność i jak wpływa na duchowy aspekt naszego bytu. Chcemy stworzyć metaforę świata zmierzając wraz z bohaterami do źródeł, wiedząc, że jest to cel niemożliwy. Tę niemożność traktujemy jako przywilej naszej wyobraźni, która poszukując odpowiedzi nieustannie podsuwa nam hipotezy. Chcemy dotrzeć do naszych indywidualnych mitologii, próbując sprostać rzeczywistości, która nas otacza, odkryć nasz mit założycielski.

 

Filozoficzno-poetycka refleksja o naszych ojcach, mitach, naszych kamieniach węgielnych. Nie szukamy odpowiedzi, pytamy. Próbujemy dotrzeć do tego co nas konstytuuje, przyglądamy się temu jak historie indywidualne i nasza wspólna historia nas kształtują. Próbujemy odczytać między słowami Brunona Schulza inspiracje do opowiadania o nas samych. Sprawdzamy jak zagęszczają się napięcia pomiędzy nimi. W spektaklu idąc za sugestią autora próbujemy przejść proces, który opisuje w manifeście jakim jest „Mityzacja rzeczywistości”. Próbujemy dotrzeć do naszego źródłosłowia przechodząc ten proces na próbę, wiedząc, że niejednoznaczność wspomnień i wrażeń i tak nam na to nie pozwoli. 


Spektakl jest realizacją teorii teatrów równoległych, którą na potrzeby naszej twórczości wcielamy w „Pętli”, dążąc do stworzenia osobnych narracji: tej która jest na scenie i tej, którą tworzycie we własnej wyobraźni posługując się naszymi obrazami i sugestiami.   

 

„Słowo w potocznym dzisiejszym znaczeniu jest już tylko fragmentem, rudymentem jakiejś dawnej wszechobejmującej, integralnej mitologii. Dlatego jest w nim dążność do odrastania, do regeneracji, do uzupełniania się w pełny sens. Życie słowa polega na tym, że napina się ono, pręży do tysięcy połączeń, jak poćwiartowane ciało węża z legendy, którego kawałki szukają się wzajemnie w ciemności.”

 

Spektakl na podstawie twórczości Brunona Schulza

Reżyseria: Konrad Dworakowski
Muzyka: Paweł Odorowicz
Projekt scenografii i kostiumów: Konrad Dworakowski
Kostiumy i elementy scenografii: Anna Adamiak
Wykonanie scenografii: Jacek Szumacher, Adam Galicki
Konsultacja choreograficzna: Joanna Jaworska-Maciaszek
Wizualizacje: Rami Shaya / HOLLYBABA
Obsada: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Tomasz Rodowicz
Muzycy: Konrad Dworakowski (lira korbowa, głos), Paweł Odorowicz (altówka), Małgorzata Pawluk (wiolonczela)
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Kierowniczka produkcji: Majka Justyna
Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi
Premiera: 18 października 2020, scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi

Realizacja filmu: Rami Shaya / HOLLYBABA
Operatorzy kamer: Rami Shaya, Marcin Korbus
Montaż dźwięku: Paweł Odorowicz / Endless Tree Production

Więcej informacji
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 


WAŻNE INFORMACJE

 

Transmisja online rozpocznie się 16 grudnia o godzinie 19:00 na platformie VOD ewejściówki.pl.

 

Dedykowany link do transmisji online otrzymają Państwo drogą mailową po zakupie dostępu na portalu ewejściowki.pl.

 

Link będzie aktywny przez 48 godzin od momentu publikacji spektaklu (od 16 grudnia 2020, godz. 19:00, do 18 grudnia 2020, godz. 19:00).

 

 

Dofinansowano w ramach wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

FWK poziom logo biel RGB

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

AA9086

Projekt "Pogranicze Kultur"

miejsce i czas
01.08-20.12.2020
Teatr CHOREA | Projekt

Od sierpnia do grudnia 2020 roku realizujemy międzynarodowy projekt "POGRANICZE KULTUR. Teatr CHOREA w dialogu z Ukrainą". Ten interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowy online, obejmuje prezentację trzech spektakli Teatru CHOREA oraz konferencję naukową.

tworcze grudzien20 miesiac

Grudniowe Twórcze Warsztaty online

miejsce i czas
03-28.12.2020
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

Gorąco zapraszamy do udziału we wspaniałych, grudniowych Twórczych Warsztatach w Fabryce Sztuki - odbywających się online! Warsztaty prowadzone przez świetnych instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Sprawdźcie harmonogram, zanotujcie daty, rezerwujcie miejsca i czas!

tworcze listopad20 miesiac

Listopadowe Twórcze Warsztaty online

miejsce i czas
05-30.11.2020
Fabryka Sztuki w Łodzi | Warsztat

Kochani! W związku z ogłoszeniem nowych zasad bezpieczeństwa - odwołaliśmy stacjonarne listopadowe Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki. W zamian za to gorąco zapraszamy Was do udziału we wspaniałych wydarzeniach odbywających się online! Warsztaty prowadzone przez świetnych instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Sprawdźcie harmonogram, zanotujcie daty, rezerwujcie miejsca i czas!