394467200 813986397402486 4014831115784885317 n
Strona główna / Aktualności / Spektakl "Fredro. Bardzo mi miło" Teatru PAPAHEMA

Spektakl "Fredro. Bardzo mi miło" Teatru PAPAHEMA

miejsce i czas
16.11.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Spektakl

Zapraszamy na łódzką premierę spektaklu "FREDRO. BARDZO MI MIŁO", w wykonaniu niezależnego Teatru PAPAHEMA , na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023.

 

data: 16 listopada 2023 (czwartek)
godzina: 19:00 
miejsce: scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wstęp: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc
rezerwacje: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com, +48 506 103 207

czas trwania: 75 minut

wiek widzów: 13+ 

 

 

Hrabiego Aleksandra Fredry, największego polskiego komediopisarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Czyżby? Przecież „Zemstę” czytaliśmy w ramach lekturowego przymusu; owszem, z uśmiechem, ale jednak w ramach przymusu. Mało kto wie, że jej autor zostawił po sobie ponad 40 komedii, a także utwory w innych literackich gatunkach. Teksty te powstawały w czasach, kiedy w polskiej kulturze królował romantyzm. Mickiewicz, Słowacki i Krasiński pisali swoje mesjanistyczne arcydramaty, a Fredro, w tym samym czasie, ustanawiał wzór narodowej komedii odżegnującej się od spraw... narodowych. Jakby żył i tworzył poza ogólnie przyjętym wzorcem.

 

Dworkowa sielanka stanowiąca tło intryg zwieńczonych naiwnie szczęśliwym, jak mogłoby się wydawać, zakończeniem, jest zawieszona w bezczasie. Kiedyś? Nigdy? Zawsze? Sielski happy end nabiera znaczenia, kiedy weźmiemy pod uwagę, że Fredro, w przeciwieństwie do wieszczów, brał udział w walkach nazywanych narodowowyzwoleńczymi, co prawda nie w powstaniach, ale w nie mniej krwawych, a znacznie dłuższych wojnach napoleońskich. Okrucieństwa i tęsknoty za ładem uosabianym przez domowe ognisko doświadczył jak mało który z XIX-wiecznych autorów.

 

Paradoksów i niespodzianek związanych z wąsatym dziadkiem narodowej komedii jest więcej. Twórcy spektaklu dokonują teatralnej ekshumacji dorobku Fredry – przywołują fragmenty takich sztuk jak „Ciotunia”, „Gwałtu, co się dzieje!” czy „Wychowanka” oraz opowiadania „Dziennik wygnańca”, aby w dowcipny, dostosowany do wrażliwości młodego odbiorcy sposób dowieść, że autor obdarzony umiejętnością wnikliwej obserwacji ludzkich postaw oraz mistrzowskiego operowania słowem ma nam dziś do zaoferowania znacznie więcej niż „żart z wąsem”, a aktorzy w teatrze Fredrowskim nie muszą być jak... meble – stylowe i eleganckie, ale jednak meble.

(Magdalena Drab)

 

Spektakl "FREDRO. BARDZO MI MIŁO"
Spektakl inspirowany biografią i twórczością hrabiego Aleksandra Fredry

Tekst i opieka artystyczna: Magdalena Drab
Reżyseria: zespół
Muzyka: Lena Michajłów
Choreografia: Jan Sarata
Kostiumy: Artur Mazur
Video: Michał Poniedzielski
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Obsada: Patrycja Durska (SZABLA PRZODKA), Paulina Moś (HRABINA KONSOLA DREWNIANA), Helena Radzikowska (HRABINA SEKRETERA), Karol Polak (FOTEL GRAND SAINT GEORGES), Paweł Rutkowski (HRABIA SZEZLONG), Mateusz Trzmiel (HRABIA BIEDERMEIER)

Sesja promocyjna: Kacper Trzmiel (zdjęcia), Jola Chacuś (wąsiwa/fryzury), Miriam Lebiedzka (make-up/wsparcie beauty)

 

 

REZERWACJE

System rezerwacji bezpłatnych wejściówek na wydarzenie prowadzimy:
- mailowo: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com
- telefonicznie: +48 506 103 207

W mailu prosimy podać: tytuł i datę spektaklu, imię i nazwisko, na które ma być dokonana rezerwacja oraz ilość rezerwowanych miejsc.

System rezerwacji wejściówek zamykamy po wyczerpaniu limitu miejsc, lub o godzinie 18:00 w dniu poprzedzającym wydarzenie.

Wejściówki można odebrać w dniu wydarzenia, najwcześniej godzinę przed jego rozpoczęciem, w szklanym hallu w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3.

 

 

 

Partnerem projektu jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

  

 

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023.

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi


Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi

 

Partner: Teatr CHOREA

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

 

 

Archiwum

poprzednie aktualności

jabog fot.Rami Shaya9

Spektakl "ja, bóg" w Gliwicach

miejsce i czas
13.11.2023
Teatr Miejski w Gliwicach | Spektakl

Za­pra­sza­my na po­kaz spek­ta­klu "ja, bóg" Te­atru CHO­REA, w re­ży­se­rii i wy­ko­na­niu To­ma­sza Ro­do­wi­cza i Jo­an­ny Chmie­lec­kiej, w ramach ⅩⅩⅩⅠⅠ Festiwalu Ars Cameralis, na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

www 1200675 8

Koncert Zespołu "Planety"

miejsce i czas
12.11.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Koncert

Zapraszamy na koncert zespołu Planety, do Fabryki Sztuki w Łodzi. Wy­da­rze­nie od­by­wa się w ra­mach pro­gra­mu Prze­strze­nie Sztu­ki Łódź – Te­atr 2023.

www 1200675 6 v2

Koncert "Marek Pospieszalski Solo"

miejsce i czas
09.11.2023
Fabryka Sztuki w Łodzi | Koncert

Zapraszamy na solowy koncert Marka Pospieszalskiego, w ramach cyklu wydarzeń muzycznych organizowanych przez Fabrykę Sztuki w Łodzi #przepraszamy, że w czwartek. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2023.