Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Tekst: Artur Grabowski
Asystent reżysera: Marta Rakowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
Scenografia: Tomasz Rodowicz
Plakat, foto, wykonanie scenografii: Kamila Turkowska
Kostiumy: Ewelina Malinka
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Obsada:
Narrator/dziennikarz: Jakub Krawczyk
Konrad/raper: Michał Jóźwik (PWSFTviT w Łodzi)
Ojciec Sebastiana/kibic/raper: Łukasz Bzura (Teatr Pinokio)
Prowodyr/raper: Piotr Osak (Teatr Pinokio)
Nikt: Michał Śliwa (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Cezary Kołacz (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Tomasz Marczyński (PWSFTviT w Łodzi)
Policjant/Sędzia: Wojciech Lato (PWSFTviT w Łodzi)
Dziennikarka: Majka Justyna (Teatr CHOREA)
Student: Adam Biedrzycki (Teatr CHOREA)
Fanatyk - Adrian Bartczak
Sebastian: Remigiusz Pilarczyk
Babcia: Marta Rakowska
Wnuczka: Joanna Kosierkiewicz
Dziewczyny kibiców: Aleksandra Przesław (PWSFTviT w Łodzi), Diana Krupa (PWSFTviT w Łodzi), Ewa Wróblewska (Teatr Pinokio), Marta Kaczmarek
Zadymiarze: Ewa Otomańska, Marta Kaczmarek, Remigiusz Pilarczyk
Chór CHOREI: Elina Toneva, Milena Kranik, Joanna Kłos, Jacek Czapnik, Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Janek Caban, Anna Przybyt, Ola Szałek
Spektakl realizowany przez ponad 30-to osobowy zespół w ramach projektu PODWÓRKA, na zlecenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, na jednym z łódzkich podwórek, przy ul. Milionowej/Tymienieckiego, (plac dawnych zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana). Biorą w nim udział aktorzy Teatru CHOREA, Teatru Pinokio, studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz adepci i Chór Teatru CHOREA.
Premiera: 18 i 19 czerwca 2015, w ramach projektu PODWÓRKA, na zlecenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur
Czas trwania: 115 minut
Wiek widzów: 16 +
Najważniejszym motywem tego spektaklu jest próba zdefiniowania tożsamości wyklętych naszego miasta. Spektakl opowiada o Łodzi i o tych, którzy się tu urodzili i którzy nierozerwanie się z nim identyfikują. Ale według własnych wzorów nie do końca rozszyfrowanych i nie do końca akceptowanych przez ogół.
To historia miasta przeciętego na pół. „DERBY.BIAŁOCZERWONI" to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. O specyficznym patriotyzmie i wyklętych bohaterach, których potrzebują kibice jako swoich idoli. Ale, czy naprawdę chodzi tylko o nich? W naszym spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą tym miastem. I znowu: czy tylko tym? Ślady tej niekończącej się wojny widzimy przecież na murach każdego miasta w naszym kraju. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl będzie więc próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, a zarazem rzeczywistą próbą zajrzenia na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spróbujemy odnaleźć i zrozumieć ludzi, których boimy się poznać, a którzy współtworzą tożsamość Łodzi i odciskają swoje piętno na duchu i murach tego miasta.
Przedstawienie jest częścią trzyletniego projektu „Podwórka”, wspieranego finansowo przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spektakl został wyróżniony nagrodą "Złotej Maski" przyznawaną przez łódzkie środowisko teatralne za w kategorii najważniejszego wydarzenia teatralnego na scenie off w sezonie 2014/2015 oraz otrzymał nominację do nagrody "Plastry Kultury" w kategorii najlepszy spektakl teatralny roku.