Zapraszamy na warsztaty muzyczne dla młodzieży i dorosłych „Jaki sens mają syntezatory modularne w epoce wirtualnych instrumentów?”, poprowadzone przez Tomasza Mirta. Warsztaty są częścią projektu „Fabryka dźwięków dziwnych - sztuka i edukacja artystyczna dla dzieci i młodzieży”, którego kuratorem jest Rafał Kołacki. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2023.
data: 13 października 2023 (piątek)
godzina: 12:00-15:00
miejsce: sala A_120, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: 16+
wstęp: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc
rezerwacje: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com, +48 506 103 207
prowadzenie: Tomasz Mirt
Ostatnia dekada to wielki powrót systemów modularnych, które stanowią pierwotną formę wszystkich syntezatorów dźwięku. Skąd ich popularność w epoce niezwykle rozbudowanych, wygodnych i łatwo dostępnych wirtualnych instrumentów? Dlaczego, tworząc muzykę elektroniczną czy sound design, warto rozważyć taki instrument? Jak on powinien wyglądać w zależności od naszych potrzeb? Jak wykorzystać jego ograniczenia? Czy efekty pracy z modularami zawsze są nieprzewidywalne? Jak nauczyć się nad nimi panować? W ramach warsztatów postaramy się odpowiedzieć na te pytania i zapewne jeszcze kilka innych. Poza podstawami teorii związanej z syntezą dźwięku, którą oferują użytkownikom systemy modularne, poznamy praktyczne aspekty wykorzystania tych instrumentów. Przyjrzymy się różnym sposobom pracy z modularami i różnym kontekstom, w których mogą one zaistnieć, począwszy od pracy studyjnej i zaplanowanej kompozycji po występy na żywo oraz improwizacje ad hoc.
Tomasz Mirt – w swojej muzyce bada relacje między technologią, naturą a duchowością. Posługuje się syntezatorami, nagraniami terenowymi, samplami oraz instrumentami preparowanymi. Sam tworzy nagrania terenowe i konstruuje syntezatory modularne. Sam tworzy również oprawę graficzną swoich płyt, najczęściej używając obrazów własnego autorstwa. I nie nakłada sobie żadnych ograniczeń co do dźwiękowych składników, z których montuje swoje utwory i albumy.
https://soundcloud.com/saamleng/mirt-bikes-in-hanoi-bats-in-phong-nha-mixhttps://culture.pl/pl/tworca/mirt
PROJEKT FABRYKA DZWIĘKÓW DZIWNYCH
Wydarzenie „Fabryka dźwięków dziwnych” poświęcone jest sztuce i edukacji artystycznej. Chcemy, aby celem tego wydarzenia było zaangażowanie lokalnej społeczności w szeroko pojętą kulturę poprzez oryginalną i dostosowaną niemal dla każdego ofertę edukacyjno-artystyczną. W programie wydarzenia przewidziano warsztaty, koncerty, performances, happeningi. „Fabryka dźwięków dziwnych” jest wydarzeniem kulturalnym, koncentrującym się na propagowaniu sztuki dźwięku głównie poprzez edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Uważamy, że w zdominowanej przez sferę wizualną kulturze, często zapominamy o równie istotnym elemencie naszej percepcji postrzegania świata – przestrzeni audio. W wydarzeniu weźmie udział grupa muzyków, artystów, edukatorów, wywodzących się z rożnych dziedzin sztuki (muzyki, teatru, sztuk wizualnych). Pragniemy, aby zaproszeni eksperci pracowali z przestrzenią (korzystając zarówno z bodźców pod kątem wizualnym, jak i dźwiękowym), którą spotkają na miejscu oraz inspirowali się ludźmi, charakterem miejsca. Wszystkie wydarzenia skupione będą̨ wokół głównego tematu, czyli szeroko pojętego dialogu między przestrzenią Łodzi a artystą/edukatorem i uczestnikami wydarzenia.
Proponujemy cykl spotkań́, dzięki którym artyści wraz z mieszkańcami Łodzi będą̨ próbowali ustalić́ m. in. specyficzne otoczenie dźwiękowe dla tego miasta. Chcemy, aby uczestnicy projektu poprzez te nowe i z całą pewnością̨ prekursorskie zjawiska obcowania z dźwiękiem zostali dobrowolnie wciągnięci w akt twórczy. Wydarzenia będą̨ koncentrowały się̨ wokół następujących problemów: analiza i praca z soundscape, otoczenie dźwiękowe Kosmosu, doświadczenie przestrzenne jako istotny element muzycznej percepcji, ekologia akustycznaa (dychotomia pojęć hi-fi i low-fi), zagadnienia field recordingu, pojęcie audio artu oraz sound artu (tworzenie przestrzennych instalacji dźwiękowych przy użyciu źródeł akustycznych i elektroakustycznych), antropologia dźwiękowa wykorzystywana jako nowa forma badań.
REZERWACJE
System rezerwacji miejsc na wydarzenie prowadzimy od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00
- mailowo: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com
- telefonicznie: +48 506 103 207
Nie prowadzimy zapisów w weekendy (soboty i niedziele) oraz w dni świąteczne.
W mailu prosimy podać: tytuł warsztatów, imię i nazwisko, na które ma być dokonana rezerwacja oraz ilość rezerwowanych miejsc.
System rezerwacji miejsc zamykamy po wyczerpaniu limitu miejsc, lub o godzinie 18:00 w dniu poprzedzającym wydarzenie.
Warsztaty są częścią projektu „Fabryka dźwięków dziwnych - sztuka i edukacja artystyczna dla dzieci i młodzieży”, którego kuratorem jest Rafał Kołacki.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi
Partner: Teatr CHOREA
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.