Projekt „VIDOMI-KONTYNUACJE” to kolejny etap pracy warsztatowej nad spektaklem „Vidomi”. Projekt był realizowany przez Teatr CHOREA w 2015 roku i został dofinansowany z: programu Fundacji PZU "Młodzi niepełnosprawni - pełnosprawni z PZU", stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanny Filarskiej, oraz projektu "Kultura w terenie" w ramach z programu "Kultura Dostępna" Narodowego Centrum Kultury.
„Vidomi Kontynuacje” to kolejny etap pracy warsztatowej nad spektaklem „Vidomi”.
Pierwsza część projektu odbyła się na Uniwersytecie im. J.J Lipskiego w Teremiskach, gdzie grupa młodzieży tworząca spektakl "Vidomi" spędziła 10 dni (15-25 lipca 2015) na intensywnych letnich warsztatach. Wyjazd służył rozwojowi warsztatu tanecznego i muzycznego, a także pracy nad spektaklem. W ramach warsztatów odbywały się codzienne treningi - ćwiczenia kondycyjne, sprawnościowe, partnerskie, akrobatyczne, ponadto praca nad choreografią spektaklu oraz zajęcia muzyczne. Dodatkowymi elementami była praca indywidualna oraz zajęcia prowadzone przez samych uczestników. Prócz aspektu artystyczno-warsztatowego młodzież brała udział w czynnościach związanych z organizacją domu i funkcjonowaniem w grupie. Stałym elementem dnia było gotowanie i sprzątanie. Nie brakowało również rozrywek - spacerów, jeżdżenia na rowerze czy gry w szachy. W programie znalazła się także wycieczka do Białowieży i zwiedzanie Parku Narodowego. Wyjazd miał na celu nie tylko rozwój artystyczny ale również przygotowanie do samodzielnego prowadzenia zajęć warsztatowych.
Drugim etapem projektu były warsztaty w ośrodkach dla niewidomych i słabowidzących z Polsce m.in. w Laskach, Warszawie, Dąbrowie Górniczej i Bydgoszczy.
Termin pierwszych warsztatów to 19 września, w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Warsztatom towarzyszył pokaz spektaklu "VIDOMI", 21 września o godzinie 13.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie, ul. Jazdów 1.
Kolejne warsztaty odbyły się 14 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących im. Dr Zofii Galewskiej w Warszawie oraz 28 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek – Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.
Po wizytach warsztatowych w Laskach, w Warszawie i Dąbrowie Górniczej, odbyły się warsztaty i spektakle w Bydgoszczy i Szczecinie. 18 grudnia zaprezentowaliśmy spektakl „Vidomi” w Teatrze Kana w Szczecinie. 19 grudnia gościliśmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty taneczne i muzyczne dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej. Warsztatom towarzyszył pokaz spektaklu „Vidomi”, 20 grudnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy o godzinie 18.00.
Nasze warsztaty mają charakter wprowadzający. Pokazujemy kilka prostych ćwiczeń teatralnych, ruchowych oraz muzyczno-rytmicznych wykorzystywanych w pracy z niewidomymi (ćwiczenia w parach, budowanie ruchu w oparciu o dotyk, w oparciu o dźwięki, ćwiczenia na zaufanie, formułowanie instrukcji tylko w oparciu o słowo, używanie metafor i skojarzeń). W prowadzeniu warsztatów pomaga młodzież z Ośrodka dla Niewidomych i Słabowidzących im. H. Barańskiego w Łodzi, biorąca udział w naszych warsztatach od początku 2014 roku. Przedsięwzięcie ma na celu podzielenie się zdobytymi w czasie tej pracy doświadczeniami i wrażeniami. Chcemy zapoznać zarówno młodzież jak i nauczycieli i opiekunów z wypracowanymi przez nas metodami pracy oraz efektem jakim jest spektakl.
Spektakl „Vidomi” jest efektem półtorarocznej pracy z grupą młodzieży niewidomej, słabowidzącej oraz młodych tancerzy z regionu łódzkiego. to próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku?Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących, próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców - słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem - stwarzamy własny język komunikacji. Uczymy się widzieć całym ciałem. Odkrywamy świat oparty na innym widzeniu, widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą, ani „ślepotą” umysłu, czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery jakie stawia nam społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”.
Projekt prowadzą: Janusz Adam Biedrzycki, Magda Paszkiewicz, Joanna Filarska
Wyjazd na Uniwersytet im. J.J Lipskiego w Teremiskach realizowany jest w ramach projektu "Vidomi- kontynuacje" finansowanego z programu Fundacji PZU "Młodzi niepełnosprawni - pełnosprawni z PZU" oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanny Filarskiej.
Warsztaty w Laskach oraz pokaz spektaklu w Instytucie Teatralnym realizowane są w ramach projektu "Vidomi – kontynuacje" finansowanego z programu "Młodzi niepełnosprawni- sprawni z PZU" Fundacji PZU oraz projektu "Kultura w terenie" finansowanego z programu "Kultura Dostępna" Narodowego Centrum Kultury.
Warsztaty i spektakle w Szczecinie i Bydgoszczy są realizowane w ramach projektu "Vidomi- kontynuacje" finansowanego z programu Fundacji PZU "Młodzi niepełnosprawni - sprawni z PZU" oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanny Filarskiej.