Twórcy: Międzypokoleniowa Grupa Teatralna CHOREA
Reżyseria, choreografia, dramaturgia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz, Wiktor Moraczewski
Scenariusz: zespół Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej CHOREA
Kostiumy i scenografia: Kinga Kubiak
Muzyka: Tymoteusz Karaś-Tęcza
Przygotowanie wokalne: Anna Przybyt
Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Wielechowska
Współpraca choreograficzna: Michał Rudkowski
Współpraca warsztatowa: Agnieszka Boruta
Realizacja światła: Adam Zamana, Eryk Walczak
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański
Producent: Wiktor Moraczewski
Asystentka producenta: Cecylia Trafas
Obsada premierowa: Natalia Arabska, Kamila Biedrzycka, Barbara Całka-Lisek, Lilianna Filipczak, Barbara Iżeli, Karolina Jaroszewska, Halina Kaczorowska, Alicja Kaźmierska, Zofia Kędra, Magdalena Knyt, Grażyna Kołtonik, Iga Kwintkiewicz, Lucyna Przybylska, Jolanta Szadkowska, Cecylia Trafas
Obsada aktualna: Natalia Arabska, Barbara Całka-Lisek, Lilianna Filipczak, Barbara Iżeli, Halina Kaczorowska, Alicja Kaźmierska, Zofia Kędra, Magdalena Knyt, Grażyna Kołtonik, Lucyna Przybylska, Jolanta Szadkowska, Aleksandra Ziomek
Premiera: 06 października 2023, scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi
Czas trwania: 60 minut (bez przerw)
Wiek widzów: 12+
Spektakl „Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach” jest spojrzeniem różnych pokoleń na osobiste relacje z naturą. „Baśń sceniczna” jako formuła spektaklu ukazuje współczesne doświadczenie zagubienia, utraty poczucia samego siebie, nieokreślonej tęsknoty, ale też doświadczenie poszukiwania i odzyskiwania przestrzeni harmonii, wyciszenia. Jest to zaproszenie do wyprawy w przestrzeń ogrodu, gdzie zmysły na nowo zamieszkają wśród zielonych traw, szumiących drzew, by odnaleźć ukojenie.
Ogród jest tym fragmentem natury, który choć tworzony przez człowieka, pozwala ją odczuć, doświadczyć współistnienia z nią. Sensualne doznanie ogrodu jest w istocie spotkaniem z przyrodą i z samym sobą, i może otwierać na spotkanie z drugim człowiekiem. Zależy nam, by nie poprzestawać na rozpoznawaniu tego, co negatywne, lecz by stworzyć możliwość do przeżywania afirmacji.
Sięgamy po osobiste opowieści uczestników projektu, do różnych kontekstów kulturowych – japońskiej sztuki kąpieli leśnych shinrin-yoku, ale także rozważań filozofów i ekologów. Kostiumy i scenografia powstały w duchu zero waste i upcyclingu.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.