DSC5873
DSC5885
DSC5887
DSC5912
A7A7952
A7A7940
A7A7910
A7A7540
DSC5918
Strona główna / Spektakle / Aktualne / Salto mortale

Salto mortale

Spektakl "Salto mortale - kilka wprawek z umierania" w wykonaniu i według pomysłu Majki Justyny z Teatru CHOREA, w choreografii Joanny Jaworskiej-Maciaszek, realizowany w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.

Koncepcja / wykonanie: Majka Justyna

Koncepcja / choreografia: Joanna Jaworska-Maciaszek

Muzyka: Maciej Maciaszek

Wizualizacje: Janek Caban, Mateusz Dziworski

Projekt plakatu: sweetjesus.pl

Kostiumy: Daria Szymańska

Reżyseria światła: Tomasz Krukowski

Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański

Premiera: 9 grudnia 2019, scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019

Czas trwania: 60 minut

Wiek widzów: 15 +

 

 

 

A jeśli życie i czas jest tylko wielką pętlą, nieustannym, wiecznym powrotem? Zbliżaniem do śmierci, akceptowaniem nieuchronnej zmiany? Każdego dnia możemy ćwiczyć się w umieraniu. Spotykać ze śmiercią, wypić z nią kawę, pójść na lody. Poczuć jej ciężki oddech na karku, roześmiać z jej czarnego dowcipu, zatańczyć kawałek makabrycznego walca. Każdego dnia obierać się z kolejnych historii, osobistych przekonań, smakować nieuchronność. Obcować z rozpadem. To teraz zamknij oczy. I poćwicz.

 

"A gdyby (...) jakiś demon (...) rzekł ci: Życie to, tak jak je teraz przeżywasz i przeżywałeś, będziesz musiał przeżywać raz jeszcze i niezliczone jeszcze razy; i nie będzie nic w niem nowego, tylko każdy ból i każda rozkosz i każda myśl i westchnienie i wszystko niewymownie małe i wielkie twego życia wrócić ci musi, i wszystko w tym samym porządku i następstwie (…)." 
Friedrich Nietzsche, "Wiedza radosna"

 

Spektakl taneczny "Salto mortale” to eksperymentalne spotkanie obrazu i ruchu w poszukiwaniu historii zapisanych w ciele oraz doświadczeń tkwiących w zakamarkach świadomości, na granicy jawy i snu. Spektakl tworzony jest głównie w oparciu o techniki improwizacyjne „Śniącego ciała” Arnolda Mindella oraz o ruch autentyczny.

 

 

Projekt realizowany w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.