BRACIA Karuzela4 fot HaWa
BRACIA Karuzela7 fot HaWa
BRACIA ART IN8 fot HaWa
BRACIA Karuzela fot HaWa
BRACIA ART IN9 fot HaWa
BRACIA ART IN15 fot HaWa
BRACIA ART IN18 fot HaWa
BRACIA ART IN1 fot HaWa
Strona główna / Koncerty / Aktualne / Bracia Polarnej Zorzy

Bracia Polarnej Zorzy

"Bracia Polarnej Zorzy" - bałtyckie baśnie i legendy 

Spektakl muzyczny dla widzów w każdym wieku

Twórcy: Tomasz Krzyżanowski, Teatr CHOREA z Łodzi, Teatr Figur z Krakowa

Obsada muzyczna: Joanna Chmielecka, Aleksandra Endzelm, Tomasz Krzyżanowski, Justyna Sobieraj-Bednarek, Maciej Staniecki, Paulina Tralewska

Animacja teatru cieni: Piotr Idziak, Agnieszka Polańska, Mateusz Wróbel, Dagmara Żabska

Koncepcja i kompozycja: Tomasz Krzyżanowski

Koncepcja i realizacja teatru cieni: Dagmara Żabska i Teatr Figur Kraków

Teksty polskie: Zośka Papużanka

Tekst łotewski: Viktorija Blumberga

Adaptacja tekstów litewskich opartych na poemacie „Egle Žalciu karaliene”: Gintaras Grajauskas
Konsultacja tekstu fńskiego opartego na eposie „Kalevala”: Erik Soderblom

Partnerzy: Fundacja Be Culture, Teatr CHOREA , Fabryka Sztuki w Łodzi

Premiera: 1 czerwca 2018, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi

Czas trwania: 60 minut

Wiek widzów: bez ograniczeń wiekowych

 

 

 

Spektakl „Bracia Polarnej Zorzy” to magiczne i tajemnicze opowieści, oparte na legendach i baśniach Morza Bałtyckiego, zaśpiewane po estońsku, fińsku, litewsku, łotewsku i polsku. Śpiew oraz kilkanaście prostych instrumentów ożywiają i wypełniają całą przestrzeń dźwiękami, a niezwykłe historie przedstawione są za pomocą teatru cieni. Pomysłodawcą projektu i twórcą muzyki do spektaklu jest Tomasz Krzyżanowski z Teatru CHOREA, towarzyszą mu zaproszeni muzycy i wokaliści, związani z Teatrem CHOREA oraz Chórem Teatru CHOREA. Wielobarwne obrazy tworzą aktorzy Teatru Figur z Krakowa. Głównymi środkami wyrazu teatru są światło, cień i lalki. Zespół Teatru Figur eksperymentuje ze źródłami światła, filtrami polaryzacyjnymi, kolorowymi multiplikacjami obrazów, tworząc zachwycające klipy cieniowe do utworów muzycznych. Bohaterami spektaklu są niezwykli mieszkańcy morskich wód, zaginione podwodne zamki, baśniowe morskie zwierzęta, bogowie i władcy morskich krain, a nawet czarodziejski młynek...

 

Wszyscy lubimy bajki, baśnie, legendy, opowieści pełne magii. „Bracia polarnej zorzy” to koncert, widowisko oparte na mało znanych baśniach i legendach krajów nadbałtyckich takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.

 

Każda baśń zawiera w sobie jakąś naukę, ale też rozwija fantazję. Naszym celem było stworzenie pięknego widowiska, które za pomocą starych baśni i legend stawia pytanie o wspólne korzenie, wierzenia i tradycje mieszkańców regionu bałtyckiego. Przedstawienie umożliwia poznanie różnorodności oraz podobieństw naszej kultury i kultur naszych północnych sąsiadów.

 

To niezwykle przyjemne w warstwie muzycznej i wizualnej przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci, całych rodzin, ale też fanów dobrej muzyki, spektakli teatralnych i ciekawych realizacji. Charakteryzuje się ono wielowarstwowością, jest bogate i piękne na poziomie muzyki, obrazu, światła, atmosfery, dobrej energii, znaczeń i symboli.

 

Pięknie brzmiące, wielogłosowe utwory to zasługa członków Teatru CHOREA, który ma na koncie wiele projektów muzycznych, również dla dzieci. Użycie ludzkiego głosu oraz kilkunastu prostych instrumentów i loopstation sprawia, że cała przestrzeń staje się żywa i wypełnia się dźwiękiem. Na koncert składa się 10 odrębnych opowieści, zaśpiewanych po polsku, ale też w ciekawie brzmiących językach naszych północnych sąsiadów.

 

Podczas gdy muzyka wypełnia przestrzeń, niezwykłe historie przedstawiane są również za pomocą teatru cieni. Wielobarwne, hipnotyzujące obrazy tworzą aktorzy Teatru Figur Kraków, jedynego profesjonalnego teatru cieni w Polsce. Głównymi środkami wyrazu są światło, cień i lalka. Aktorzy z TFK eksperymentują ze źródłami światła, materiałami, filtrami polaryzacyjnymi, kolorowymi odbiciami, multiplikacjami tworząc, zachwycające klipy cieniowe do powstałych utworów.

 

Koncert jest świetną propozycją dla wspólnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Dorośli, rodzice, nauczyciele, pedagodzy mają okazję do zapoznania się z mniej znanymi baśniami i bajkami. Można też zobaczyć jak w twórczy, ciekawy sposób podejść do literatury czy zaadaptować tekst na potrzeby piosenki, albo jak opowiedzieć historię za pomocą niezwykłych obrazów i technik cieniowych.

 

Spektakl muzyczny "Bracia Polarnej Zorzy", który Teatr CHOREA stworzył razem z Teatrem Figur z Krakowa, został wyróżniony w ankiecie "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019", w kategorii na najlepsze przedstawienie teatru lalek, we wrześniowym numerze Miesięcznika Teatr.

 

 

Produkcja spektaklu została dofinansowana z środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn