gilgamesz201
gilgamesz263
gilgamesz310
gilgamesz331
gilgamesz307
gilgamesz219
gilgamesz221
gilgamesz287
gilgamesz175
gilgamesz299
gilgamesz144
gilgamesz136
gilgamesz113
gilgamesz003
gilgamesz001
Gilgamesz 1
Gilgamesz 4
A 0005 www.harmonyart.pl
gilgamesz305
Strona główna / Koncerty / Aktualne / Gilgamesz

Gilgamesz

Koncert na chór, trio jazzowe i kwartet smyczkowy

Muzyka: Tomasz Krzyżanowski

Premierowy skład chóru: Joanna Chmielecka, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz, Tomasz Krzyżanowski, Sean Palmer, Kuba Pałys, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva, Dara Weinberg

Aktualny skład chóru: Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Majka Justyna, Joanna Kłos, Milena Kranik, Tomasz Krzyżanowski, Anna Redlin, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Tonera

Altówka: Paweł Odorowicz / Krzysztof Szmytke

Kontrabas: Wojciech Traczyk

Instrumenty perkusyjne: Hubert Zemler / Piotr Gwadera

Kwartet smyczkowy Befane: pierwsze skrzypce - Kamila Wójcicka-Maciaszczyk, drugie skrzypce - Małgorzata Kwaśniak, altówka - Małgorzata Sielatycka-Sobczyk, wiolonczela - Zofia Łęczycka

Konsultacja literacka: Dara Weinberg

Światło: Tomasz Krukowski

Dźwięk: Marcin Dobijański

Premiera: 14 kwietnia 2013, Filharmonia Łódzka

Czas trwania: 75 minut

Wiek widzów: bez ograniczeń

 

 

 

„Gilgamesz” Tomasza Krzyżanowskiego realizowany przez Teatr CHOREA to niezwykłe i oryginalne odczytanie jednego z najstarszych zachowanych poematów epickich. To pierwsza pełna adaptacja muzyczna "Eposu o Gilgameszu", inspirowana zapomnianym brzmieniem języka akadyjskiego i tajemniczą kulturą starożytnego Sumeru.


Podczas koncertu usłyszeć można 10 utworów opowiadających o poszukiwaniu tajemnicy nieśmiertelności przez legendarnego władcę Gilgamesza. W warstwie dźwiękowej spotykają się współczesne brzmienia i elementy tradycji muzycznych Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Polifoniczne kompozycje nadają nowe życie mitycznym obrazom, przenosząc do odległego, zapomnianego świata i wciąż aktualnych pytań i emocji. Oryginalne, akadyjskie partie wokalne oparte na tekście zapisanym pismem klinowym na kamiennych tablicach pochodzących z II tys.p.n.e., przeplatane są pieśniami w polskim tłumaczeniu.

 

Koncert "Gilgamesz" autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego to jeden z najbardziej docenionych przez krytyków i lubianych przez publiczność koncertów Teatru CHOREA. Od premiery w 2013 roku, w Filharmonii Łódzkiej, koncert był wykonywany na wielu festiwalach w Polsce oraz zagranicą. Duży, różnorodny zespół wykonawców, składający się z wybitnych muzyków jazzowych, kwartetu smyczkowego oraz wielobarwnego chóru wokalistów i aktorów związanych z Teatrem CHOREA niezmiennie stanowi o niewątpliwej wyjątkowości i oryginalności tego przedsięwzięcia. 

 

W 2020 roku udało nam się zarejestrować ten wyjątkowy koncert w Studio Tonn w Łodzi. Efektem tej pracy jest płyta "Gilgamesz", której internetowa premiera odbyła się 28 października 2020.

 

 

Premierę koncertu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Premierę koncertu zrealizowano przy udziale środków z budżetu Województwa Łódzkiego.

 

Premierowy koncert „Gilgamesz” zrealizowany został we współpracy Teatru CHOREA i Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

 

​Rejestracja koncertu, premiera oraz udostępnienie płyty zrealizowane zostały w ramach zadania "CHOREA w sieci". Zadanie "CHOREA w sieci" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura w sieci.